slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

куди

КУДИ, присл. 1. пит. У яке місце?, у якому напрямку? Все йде, все минає - і краю немає. Куди ж воно ділось? відкіля взялось? (Шевч., І, 1951, 75); - Кого вибрали? куди? - почувши останнє слово, питає Мотря, висунувшись у вікно.- Мене вибрали, мамо, в управу! (Мирний, II, 1954, 273); [Прочанин:] Скажи, де ти береш тут воду? Я піду та й наберу собі й тобі. Куди тут по воду йти? (Л. Укр., III, 1952, 124); - Ти куди? - запитав він, наздогнавши Уласа. - Провалився. Додому їду (Тют., Вир, 1964, 58); // Уживається в питально-окличних реченнях, коли намагаються затримати, спинити когось, щось де-небудь. Курей тим часом із десяток Прийшло напитися води.. - Бач, капосні,- кричить [Мірошник],- куди... У мене й так води немає. Ще й ви сюди?! (Гл., Вибр., 1951, 13); Він пожбурнув ціпком у корову, що паслась на межі. - А-а, ти, бісова худоба, бодай тебе вовки з'їли!.. А куди!.. (Коцюб., І, 1955, 99); Мінометники в радісному запалі ринули до воріт, на ходу заряджаючи протитанкові гранати.- Куди? - перепинив бійців старший лейтенант (Гончар, III, 1959, 278); // у сполуч. з част. не. Указує на те, що дія, рух, виражені відповідним дієсловом, спрямовані на будь-яке місце, у будь-якому напрямку. - Куди шматок хліба не пожене чоловіка, - вслід переселенцям, ні до кого не звертаючись, промовив Лесь Якубенко, думаючи і про чужі і про свої шляхи строкаря (Стельмах, І, 1962, 32).

2. у знач. сполучн. сл. Приєднує підрядні речення місця (нерідко в поєднанні зі словом-відповідником туди в головному реченні). Куди голова задумала, то туди й ноги несуть (Номис, 1864, № 6681); Пливуть собі [запоріжці ]та співають; Рибалка літає, А попереду отаман Веде, куди знає (Шевч., І, 1951, 61); Здалека чути переплеск весла, Падуть листки пожовклі і червоні І тихо плинуть по холоднім лоні Туди, куди і молодість пішла (Рильський, II, 1960, 270); Забудь усе й лети, куди життя несе в огні труда (Сос., II, 1958, 371).

3. у знач. сполучн. сл. Приєднує підрядні додаткові речення. Він знав, куди Варка прати ходила, туди він саме прийшов і сів над водою, на березі, на камені (Вовчок, І, 1955, 163); Чоловік дав завдаток, розказав, куди завезти ялинку, і пішов (Коцюб., І, 1955, 79); Насамкінець скромно поцікавився [старий Йонеску], звідки подорожує і куди держить путь поважна іноземка (Смолич, І, 1958, 48).

4. у знач. сполучн. сл. Приєднує підрядні означальні речення. На другий день голосила по селу чутка, що прошлої [минулої] ночі якісь страшидла.. убрались до голови в хатину, де він спав і куди ніколи нікого не пускав (Мирний, II, 1954, 189); Соломія й сама думала про ті сторони, куди закликав Іван (Коцюб., І, 1955, 380); Боплан дивився.. в бік лісу, куди подалися запорожці (Довж., І, 1958, 258).

5. у знач. сполучн. сл. Приєднує підрядні допустові речення у сполуч. з часткою не, перед якою може ще стояти частка б. Все було, куди не підемо, він на очі навертається (Вовчок, І, 1955, 97); Лукавий Лис - усюди Лис, Не раз про його, може, чули,- Дотепний, мудрий, як той біс. Куди б його не повернули (Гл., Вибр., 1951, 112); І все, куди не йду, холодні трави сняться (Сос., І, 1957, 68).

6. неознач., розм. У якесь місце, у якомусь напрямку; куди-небудь. Пішли під землю темнотою, Еней все щупався рукою, Щоб не ввалитися куди (Котл., І, 1952, 127); - Може, ти хочеш зо мною куди полетіти? - спитала у Павлуся Лелія (Л. Укр., III, 1952, 488); Треба скриню забрати, а тоді вже чи в суд, чи куди (Головко, II, 1957, 150).

7. у сполуч. з част. о т, о н, розм. Саме в цьому напрямку; туди. - От би куди стрілу пустити! - подумав він (Мирний, І, 1954, 247).

8. у знач. част., розм. У сполуч. з прикметниками або прислівниками вищого ступеня порівняння означає: значно, незрівнянно, далеко. Чоловік мій куди далі, то все хмурніший ходить, аж мені серце болить (Вовчок, І, 1955, 209); В науці Матвій куди за неї сильніший... (Вас., II, 1959, 315); Терикон стояв зовсім близько, ніби ще одна трибуна, куди вища і грандіозніша за споруди стадіону (Собко, Стадіон, 1954, 19); Вона була непоказна собою, маленька, чорнява, зодягнута простенько,.. молодички одягались куди вишуканіше (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 477).

9. у знач. част., розм. Уживається нерідко в сполуч. з підсил. частками вже, ж, там, тут, щоб висловити сумнів у можливості чогось. Куди йому уже до Риму? Хіба як здохне чорт в рові! Як вернеться пан Хан до Криму, Як жениться сич на сові (Котл., І, 1952, 69); Стара пані була не що, сумирна собі, - може, тому, що вже благенька була, .. так куди вже бійка! не на умі (Вовчок, І, 1955, 102); Заїхав [Михайло] якось до матері. І не впізнала. Куди ж там - у кожанці, в кашкеті шкіряному, в чоботях - комісар червоний, та й годі (Збан., Сеспель, 1961, 98); // Уживається, щоб висловити сумнів у чиїхось силах. [Кассандра:] Не врятував нас Гектор богорівний, куди ж сьому лідійцеві! (Л. Укр., II, 1951, 283).

@ Бог [його] знає куди див. бог; Куди ж пак - уживається для категоричного заперечення того, що було висловлене раніше. - Чого ти скубешся? - з плачем вимовля Чіпка. - Постій, я бабусі скажу - вона тобі дасть! - Боюсь я твоєї бабусі, - куди ж пак! - одказує хлопець (Мирний, II, 1954, 47); - Змалечку не вчились, бо не до наук було, а виросли, уже б і вчитись - так куди ж пак - ми й так уже письменні та дрюковані (Збан., Переджнив'я, 1960, 387); Куди і ворон кісток не заносить див. заносити; Куди кому до кого - не можна й порівнювати когось із кимось.- Куди мені старій до вас молодих? - одказує Параска (Мирний, IV, 1955, 145); - А про Давида - правда: куди Тихонові до нього (Головко, II, 1957, 148); Куди Макар телят не ганяв див. ганяти; Куди не кинь (скинь) оком див. око; Куди [не] слід див. слід; Куди очі дивляться (бачать і т. ін. ) див. око; Куди попало див. попадати; Куди твоє діло див. діло; Старший куди пошлють див. старший; Хоч куди - прекрасний, чудовий. - Справив я собі чоботи, кожушок - парубок, хоч куди! (М. Ол., Чуєш.., 1959, 6); Хто куди див. хто.

куди - прислівник
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум