slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

мирний

МИРНИЙ, а, е. 1. Прикм. до мир12. В мирне врем'я [час] запирався [Янус], коли ж із храма показався, Якраз війна і закипить (Котл., І, 1952, 192); За мирного часу в тих бункерах зберігалось вино, а тепер вони правили за зручні схованки для есесівських ватаг (Гончар, III, 1959, 376); Нас зовуть бійцями в мирні роки, Ми ішли й дорогами війни (Гірник, Друзі.., 1953, 3); // Який відбувається в обстановці миру, не порушується війною. Після переможного закінчення громадянської війни Радянська країна вступила в період мирного соціалістичного будівництва (Тези про 300-річчя возз'єдн..,. 1954, 19); Захищали життя і честь Батьківщини великі радянські люди, виховані для мирної праці (Довж., І, 1958, 311); Спогад про мирне життя пройшовся по душі тихим болем (Тют., Вир, 1964, 320); // Який діє або використовується в обстановці миру, служить справі миру. - Я хочу бути таким льотчиком, що проти війни стоятиме. Я хочу мирним льотчиком бути і буду! (Кучер, Дорога.., 1958, 26); Мирний атом. З кожним роком він все ширше і ширше застосовується в різних галузях народного господарства нашої країни (Наука.., 2, 1962, 24); * Образно. Це для тебе, сину, Сонце мирне сходить І в степах канали Наш народ проводить (Мас., Сорок.., 1957, 279); // Пов'язаний з укладенням договору про мир. Щоб ліквідувати перевагу врангелівців у кінноті, в кінці вересня було прийнято рішення перекинути з польського фронту на Південний Першу Кінну армію, оскільки в цей час з Польщею вже велися мирні переговори (Гончар, II, 1959, 371).

2. Позбавлений ворожих намірів; який провадить політику миру. Мирна держава; // Який спирається на політику миру. Керуючись ленінськими принципами зовнішньої політики, Радянський уряд веде невтомну боротьбу за зміцнення миру, ослаблення міжнародної напруженості, за мирне співіснування країн з різними суспільними системами (Ком. Укр., 5, 1960, 22); // Який виключає насильство. - Подумайте, .. паровий плуг свище. Се ж революція соціальна... мирна, розуміється, мирна! (Фр., III, 1950, 217); // Який не бере безпосередньої участі у воєнних діях; цивільний. Хлопчик дійшов до фронту. Все тяжче ставало йти. Людей мирних майже не траплялося (Ю. Янов., II, 1954, 12); Щоб зберегти Будапешт, .. щоб уникнути численних жертв серед мирного населення, - радянське командування пропонувало оточеним гуманні умови капітуляції (Гончар, III, 1959, 236); //Який належить цивільному населенню. Горіло передмістя, підпалене запалювальними бомбами, що ними ворог обстрілював мирні житла (Кочура, Зол. грамота, 1960, 151).

3. Схильний до злагоди, дружніх відносин; миролюбний, сумирний. - Щасливий ти. Якове! - казав він, - щасливий! Он твоя [дружина]? - сидить... тиха та мирна... Молитися до неї, та й годі!.. (Мирний, IV, 1955, 51); - Ми люди мирні, але перешкод не любимо й не терпим (Ле, Наливайко, 1957, 293); // Який виражає злагоду, дружні відносини, миролюбство. Вона захотіла ввійти в те товариство тихим янголом-спасителем, навчити запеклі харцизяцькі душі, п'яні голови любові до людей, до їх мирних звичаїв (Мирний, II, 1954, 286); Черниш бачив стомлене обличчя, зовсім не войовниче, а якесь мирне, замислене (Гончар, III, 1959, 20); - Господи! Невже це Рубін лазив у сад? - Ба ні, - зирнувши на Рубіна збоку, промовила мирним, навіть здивованим голосом Марина Василівна. - Біля хвіртки отам стояв (Сенч., Опов., 1959, 35); // Оснований на згоді, дружньому ставленні; дружній. - Дай же, боже, щоб ваша спілка була мирна й жила в ладу та в мирі, не так, як та, що держить старий млин, - промовив о. Артемій (Н.-Лев., IV, 1956, 104); У хаті Лантуха, за столом під образами, тривала мирна бесіда господаря й гостя (Руд., Остання шабля, 1959, 42).

4. Який нічим не порушується, не переривається; спокійний, тихий. Вже високо піднялося на небі сонце, а по улицях в місті не було помітно ні звичайного мирного гомону, ні працьовитої метушні (Вас., II, 1959, 15); Нога взагалі тут мені не завдає лиха, вже скільки літ, як вона не була в такому мирному стані (Л. Укр., V, 1956, 238); На мирний дзвін бандур озветься голос у саду дівочий... (Сос., II, 1958, 316); // Позбавлений тривоги, неприємних переживань. То був теплий, мирний весняний ранок (Збан., Сеспель, 1961, 168).

мирний - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називниймирниймирнамирнемирні
Родовиймирногомирноїмирногомирних
Давальниймирномумирніймирномумирним
Знахідниймирний, мирногомирнумирнемирні, мирних
Орудниймирниммирноюмирниммирними
Місцевийна/у мирному, мирнімна/у мирнійна/у мирному, мирнімна/у мирних
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум