slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

попередник

ПОПЕРЕДНИК1, а, ч. 1. Той, хто перебував, жив, працював або виконував якісь функції де-небудь перед кимсь. - А се ж тобі навіщо? - спитала я, показуючи на сулію.. - А се учительський спадок! Мій попередник тримав у сій сулії горілку (Л. Укр., III, 1952, 574); Новий шахтар в новій квартирі на другий тиждень оселивсь. І дріб над входом: два-чотири, як в попередника колись (Руд., Дон. зорі, 1958, 56); Не говорив [Бронко] їй про те, що оберігає її ще й тому, що його попередники не церемонились з нею. А не церемонились тому, що це дівчина з простолюддя, за честь якої нікому було обстати (Вільде, Сестри.., 1958, 399); // Те саме, що предок. Любов до Вітчизни і зненависть до її осквернителів заповідали нам попередники. І покоління наше не зраджує батьків, дідів і прадідів (Панч, На калин. мості, 1965, 279); Мова - це кров людської думки. Здобута вона також кров'ю і зусиллями незліченних попередників наших (Руд., Остання шабля, 1959, 310).

2. Той, хто своєю діяльністю передував діяльності когось іншого в тій самій галузі. - Нинішній бунтар, чи там революціонер, як доводять камчатські чиновники, не менше впертий і життєздатний, аніж його попередник (Стельмах, І, 1962, 17); В особі Писарєва Франко побачив свого великого російського попередника, однодумця й спільника в боротьбі за «поступ, щастя й волю» (Рад. літ-во, 7, 1968, 24); // Той, хто своєю діяльністю підготував розвиток чого-небудь. Попередники наукового соціалізму, утопісти були передовсім поетами в широкому значенні цього слова (Рильський, Веч. розмови, 1962, 147); Разом з Горьким і Лесею Українкою Коцюбинський є найближчим безпосереднім попередником української радянської літератури (Рад. Укр., 31.III 1950, 3).

3. Те, що було раніше на місці чого-небудь. Віримо, що наш новий рік буде кращим, цікавішим, більш значним, ніж його попередник (Ряб., Жайворонки, 1957, 148); Дрібний річковий пісок з маслиновою олією, сода з водою - попередники мила, які вживали ще стародавні єгиптяни і римляни (Хлібороб Укр., 2, 1968, 47); З руїн старого підіймалося нове житло, світле, просторе, так не схоже на свого темного, убогого попередника (Добр., Тече річка.., 1961, 12); // Те, що своїм існуванням підготувало виникнення або розвиток чого-небудь. Попередником масових селянсько-козацьких повстань на Україні наприкінці XVI - на початку XVII століття було антифеодальне повстання селян кінця XV століття, яке охопило Північну Буковину, частину Галичини і Поділля (Ком. Укр., I, 1968, 39); Для багатьох наступних видань перші харківські газети і журнали зберігали значення попередників і своєрідних взірців (Матеріали з іст. укр. журналістики, 1959, 63); // Те, що завжди передує чомусь, віщує вияв чого-небудь; провісник. Мама випростується.. В очах знайомі блискавки. Я знаю - то попередники справжньої бурі (Збан., Мор. чайка, 1959, 76).

4. Сільськогосподарська культура, якою засівають поле з метою поліпшення якостей грунту перед посівом іншої культури. Чудові якості гороху відомі всім. Він дає високі врожаї, багатий на білок, нагромаджує в грунті азот, отже, є прекрасним попередником під інші культури (Рад. Укр., 9.1 1962, 2); Докія ступає повільно, наче міряє довгі гони та все роздумує над ними.. А землю тобі таку виділяють, що часом хоч плач. Попередник на ній був не он який, а вона пісна, забур'янена (Кучер, Трудна любов, 1960, 56); // Стан поля протягом року перед посівом чого-небудь. Найкращими попередниками для озимої пшениці є чисті і зайняті пари (Наука.., 2, 1960, 33).


ПОПЕРЕДНИК2, а, ч., діал. Фартух (у 1 знач.). Сухий, високий на зріст, середнього віку чоловік у білому попереднику й білій шапці на голові проворно вимішував щось у макітерці на пригашеній уже плиті (Л. Янов., І, 1959, 362); - А що, дочко, в житі бродиш? - ..Почервоніла дівчина, а руку з ріжками назбираними в кишеню в попередник шугнула (Головко, І, 1957, 244); Вбрання молодої жінки або дівчини, що складається із сорочки, плахти, попередника, пояса, корсетки, очіпка, намиста з дукачами і кожушанки жіночої, вишитої гарусом.., становить вміст чотирнадцятого залу [Полтавського музею] (Нар. тв. та етн., 6, 1966, 84); // Єпітрахиль. На кругленькому животику в отця схимника блакитний попередник парчевий (Тесл., З книги життя, 1949, 56).

попередниця 1, і, ж. Жін. до попередник1. Братська ГЕС за масштабами набагато перевершує свою попередницю - Іркутську (Наука.., 9, 1964, 55); В Роллані Арагон бачить «величне і осяйне втілення» кращих традицій французької інтелігенції, творчість його розглядає як попередницю нової культури (Рад. літ-во, 3, 1966, 30); Фронтові роки привчили до того, що тиша - це зловісна попередниця бою (Жур., Вечір.., 1958, 277).

попередник - іменник, чоловічий рід, істота і неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийпопередникпопередники
Родовийпопередникапопередників
Давальнийпопередникові, попередникупопередникам
Знахіднийпопередник, попередникапопередники, попередників
Оруднийпопередникомпопередниками
Місцевийна/у попередникуна/у попередниках
Кличнийпопередникупопередники
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум