slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

про

ПРО, прийм., із знах. в. Сполучення з прийм. про виражають:

Об'єктні відношення

1. Уживається при вказуванні на конкретну особу, предмет або абстрактне поняття, що виступають об'єктом розмови, думки і т. ін. Слава не поляже, а про себе розкаже (Укр.. присл.., 1963, 204); Отак на улиці під тином Ще молодий кобзар стояв І про невольника співав (Шевч., II, 1963, 341); Ми розмовляли про ніжні пахощі степів (Ю. Янов., III, 1958, 51); До саду прилягає виноградник. Ніхто про нього не дбає, урожай кинуто напризволяще (Гончар, III, 1959, 128); // Уживається при вказуванні на конкретну особу, предмет або абстрактне поняття, що виступають темою, змістом літературного твору, об'єктом чиїх-небудь думок, висловлювань і т. ін. Візьмуся за оповідання про опришків, а на кінці прочитаю Федьковича (Коцюб., III, 1956, 369); Спливли Юхимові слова у пам'яті з отої незабутньої ночі - про злидні, про заробітчан (Головко, II, 1957, 204); Надзвичайно цінним вкладом у радянську воєнну науку є ленінські положення про фактори, що справляють вирішальний вплив на хід і результат війни (Ком. Укр., 5, 1969, 25).

2. розм. Уживається при вказуванні на особу, предмет і т. ін., яким що-небудь призначається. - Нема в мене про вас грошей! - одказує брат (Вовчок, І, 1955, 359); Давня Чіпчина гадка справдилась. Тепер уже не одна тісна хата з сіньми, а цілих три : одна для матері, друга для себе, а через сіни світлиця про гостей (Мирний, І, 1949, 367); - Місця там про всіх стане - гарман у пана просторий, а чи знайдеться робота про тебе - ото скажи нам? - запитав Марко (Л. Янов., І, 1959, 93); // Уживається при вказуванні на особу, предмет, стосовно яких хто-небудь виконує якусь дію або у зв'язку з якими перебуває у певному стані. Від олії не зомлію, а про мак - буде й так (Укр.. присл.., 1963, 68); - Про Богдана дзвонив? - Нічого важливого, але його не випустять, доки не зберуть за нього матеріалів (Ю. Янов., І, 1958, 96).

Відношення мети

3. Уживається при вказуванні на мету дії. Нема в їх [дітей] ні забавок, ані іграшок дитячих, нема й одежинки про святий празник (Вовчок, І, 1955, 30); До кінця ручки прив'язав тонкий, а міцний шнур, що був у мене за поясом про всяку пригоду (Фр., IV, 1950, 15); Замигтіла [Оленка] босими ногами, квітчастою хустиною вив'язана, тою, що не про будень (Горд., II, 1959, 10); Мати винесе з хати миску з насінням (про свято держить ), поставить у коло (Головко, II, 1957, 401).

Причинові відношення

4. розм. Уживається при вказуванні на особу, предмет, явище, які спричиняють яку-небудь дію або стан. Про наймита і скот ревітиме (Укр.. присл.., 1963, 89); Жати не стали .. Ну, та коли ж про такий заробіток з голоду пухнути доведеться! (Головко, II, 1957, 240).

Обставинні відношення

способу дії

5. у сполуч. із сл. себе. Уживається при позначенні способу дії. Василь сам про себе лаяв одежу, що на його вже не приходилася (Мирний, IV, 1955, 117); Мусив відзначити про себе Функе : новин багато буде на Україні (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 41); Мав [Ярошенко] добру розмову в повіткомі комнезаму, бо був веселий і намугикував про себе (Речм., Весн. грози, 1961, 68).


ПРО... Префікс, що вживається для творення іменників і прикметників із значенням: 1) «на зразок», «подібний до»; напр.: проантроп, прообраз і т. ін.; 2) «який підтримує кого-небудь, виконує чиюсь волю, розділяє чиїсь погляди»; напр.: проімперіалістичний, профашистський і т. ін.

про - прийменник
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум