slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

глядіти

ГЛЯДІТИ, джу, диш, недок. 1. неперех. Те саме, що дивитися 1. Еней з Сивиллою гляділи, Якії муки тут терпіли, Якая кара всім була (Котл., І, 1952, 134); Поклавши голову на руки, художник глядів у темну шибку (Ільч., Серце жде, 1939, 135); // перех. Те саме, що шукати 1. Молода сховалася, і дружба виходить на двір і глядить молодої, а не може сам найти (Сл. Гр.); - Коли я вам не вгоджу, то глядіть собі кращої наймички (Коцюб., І, 1955, 66); // неперех. Мати вигляд; виглядати. Лице його гляділо якось гордо І враз тривожно (Фр., XIII, 1954, 197).

@ Глядіти крізь пальці - те саме, що Дивитися крізь пальці (див. дивитися). Підплачував [Мендель] лісничих і лісних, щоб гляділи крізь пальці на те, яке.. дерево він вивозить (Фр., VIII, 1952, 384).

2. неперех., наказ. сп . гляди, глядіть. Виражає застереження або погрозу. - Оце ти чув, що сьогодні тобі казано? Гляди ж! Покаєшся - все гаразд буде і все забудеться, не покаєшся - не показуйся удруге! (Мирний І, 1954, 162); - Глядіть, щоб не було чого і Андрію (Коцюб., III, 1955, 98); // у знач. вставн сл. Тим часом Сей, гляди, під хатою де-небудь сидітиме: землею пересипається або зілля всякі вишукує (Вовчок, І, 1955, 273); Проминули дні і тижні, І, гляди, уже між трав Раптом зник малий підсніжний... (Бичко, Вогнище. 1959, 194).

3. перех. Берегти, не витрачати, не давати псуватися; зберігати. - Та ще й повдавались Ідочки] в матір: усі чепурні, шанують одежу, усі глядять одежини, як ока в лобі (Н.-Лев., І, 1956, 121); Дурний Охрім не вмів її [свити] глядіти, Таскав, коли й не слід таскать (Гл., Вибр., 1957, 61).

4. перех. Те саме, що доглядати 1. - Але ж все-таки Килина глядітиме дітей, буде за няньку, - сказала Терлецька (Н.-Лев., III, 1956, 55); Обидві пацієнтки, в міру того, як слабли, переходили в мою хату, і я їх уночі гляділа (Л Укр., V, 1956, 304); - Сам прищепив грушу, чотири роки глядів її, поливав, підрізував, а хтось прийшов та й обірвав чисто (Л. Янов., І, 1959, 350 ).

5. перех. Сумлінно виконувати що-небудь. дотримуватись чогось; пильнувати. - З-за верби гукнула хазяйка й почала мене лаять, що я не гляджу хазяйського діла, а роблю свою роботу (Н.-Лев., II, 1956, 176); [Аецій Панcа:] Щодо звичаїв, то що з раба звичаїв вимагати! Аби корився та глядів роботи (Л. Укр.. II, 1951, 372); Та ти б не глядів празника, та поїхав би у поле орати (Сл. Гр.).

6. перех. Торкатися, мацати когось, щось, шукаючи або перевіряючи. Баба Вустя, глядячи курей, котора з яйцем, раптом заспівала (Вишня, II, 1956, 96).

глядіти - дієслово, недоконаний вид
ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особагляджуглядимо
2 особаглядишглядите
3 особаглядитьглядять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаглядітимуглядітимемо
2 особаглядітимешглядітимете
3 особаглядітимеглядітимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідглядівгляділи
Жіночий рідгляділа
Середній рідгляділо
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа глядьмо
2 особаглядьглядьте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часглядячи
Минулий часглядівши
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум