slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

година

ГОДИНА1, и, ж. 1. Одиниця виміру часу, що дорівнює1 /24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Шевч., II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Рильський, II, 1946, 161); * У порівн.Тиждень минув як одна година (Н.-Лев., II, 1956, 322).

2. Відрізок часу, що дорівнює 60 хвилинам, який числять від півночі і від півдня. До 1 години сиджу за столом (Коцюб., III, 1956, 420); Близько другої години ночі всі заводи й установи міста були в бойовій готовності (Кучер, Чорноморці, 1956, 30).

3. Відрізок часу, що відводиться на урок, лекцію, заняття та ін. - Я таки часом шила. - На годинах «рукоділля», як була ще гімназисткою? - подражнила її знову сестра (Л. Укр., III, 1952, 746); Однією з форм масової роботи на шахтах Донбасу була «виробнича година», яку проводили у гуртожитках робітників (Укр. іст. ж.,4, 1960, 24).

4. тільки одн. Певний період часу, певна пора, певний момент (перев. з означенням). Казано в середу везти новобранців по обіді. Сиджу я та дожидаю тієї години (Вовчок, 1, 1955, 276); Любіть Україну.. в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди!.. (Сос., II, 1958, 313); // без означення. Добрий, сприятливий час. Ми оливи наливаєм Та байдуже собі співаєм - Чи то в годину, чи в напасть (Шевч., II, 1953, 202); І година прийде,., буде хижий ворог під гарматний дзвін.. утікать на Київ, з Києва - в Берлін (Сос., II, 1958, 229).

Комендантська година - заборона без перепустки з'являтися на вулицях населеного пункту в певні години (у воєнний час та під час облоги). Надвечір, коли зайшла комендантська година і цивільному населенню ходити по вулицях було вже невільно, ми одвезли клишоногого двірника в його завулок (Перв., Материн.. хліб, 1960, 96); Мертва (тиха) година - відпочинок після обіду в лікувальних та деяких інших установах. Він вимагав, щоб мертвої години по обіді суворо додержували (Трубл., II, 1955, 69); Смертна година - смерть, кончина. Коли почула [бабуся] свою смертну годину,.. звеліла увечері скликати рідню (Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 185).

@ 3 години на годину - у найближчий час.

5. тільки одн., у сполуч. зі сл. гіркий, лихий, недобрий, чорний і т. ін. Важкі, скрутні обставини. Думи мої, думи мої, Ви мої єдині, Не кидайте хоч ви мене При лихій годині (Шевч., II, 1953, 7); [Одарка:] Ох, чуло ж моє серце недобру годину!Всю дорогу його наче гадина яка ссала (Мирний, V, 1955, 251); Вже мав [Дорко].. близько три тисячі гульденів на чорну годину (Мак., Вибр., 1954, 39); // у сполуч. зі сл. бодай, нехай, бий і т. ін. Уживається у складі лайливих висловів. - Возьміть його... бо покину, Як батько покинув, - Бодай його не кидала Лихая година (Шевч., І, 1951, 44); Послухав наш Рябко поради Явтуха. - Нехай тяжка йому година та лиха (Г.-Арт., Байки.., 1958, 53); - А бий тебе лиха година, - думаю, - зараз я покажу тобі дорогу, що й ніг не потягнеш з мого двору! (Ткач, Плем'я.., 1961, 15).


ГОДИНА2, и, ж. Тепла, суха, сонячна погода. Барометр уперто показував «дощ».. Ми дуже гнівались. Старий, непотрібний струмент, він і на крихітку не хоче посунутись на сухеньке, хоч нам дуже потрібна година (Коцюб., II, 1955, 234); Година й негода часто міняються в надмор'ї (Дмит., Наречена, 1959, 66).

година - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийгодинагодини
Родовийгодинигодин
Давальнийгодинігодинам
Знахіднийгодинугодини
Оруднийгодиноюгодинами
Місцевийна/у годиніна/у годинах
Кличнийгодиногодини
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум