slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси  НОВИЙ СЕРВІС!
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

гроші

ГРОШІ, ей, мн. 1. Металеві і паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі і продажу. Хто йде, їде - не минає: Хто бублик, хто гроші; Хто старому, а дівчата Шажок міхоноші (Шевч., І, 1951, 46); В торбині був уже .. чистий папір, гребінець і декілька соток грошей (Панч, Гомон. Україна, 1954, 61).

@ Готові гроші див. готовий; Гребти (загрібати, загребти і т. ін. ) гроші лопатою - дуже швидко, без великих затрат праці багатіти, наживатися. - Ну, там, Лесю, чоловік зразу багатів, коли повірити панові з Білої Церкви, - заступився за Америку Білоус. - Там гроші лопатою гребуть (Стельмах, 1,1962, 194); Старший брат і ні гадки собі: лежить та загріба гроші лопатою - усе йому бог дає (Стор., І, 1957, 31); Гроші на вітер пускати див. вітер; Добрі гроші див. добрий; Дурні гроші див. дурний; Сипати грошима див. сипати.

2. Капітал, статок. - Лишився я один, як палець, без грошей, без захисту (Коцюб., І, 1955, 139); Почин - дорожчий за гроші (Вишня, І, 1956, 425); Як керівники в колгоспі хороші, то будуть у колгоспників хліб і гроші (Укр.. присл.., 1955, 357).

@ Ні за які гроші - важко або зовсім неможливо. ІІистина Іванівна яким смачним борщем кормила, - не їси, було, а п'єш! Тут такого ні за які гроші не добудеш (Мирний, III, 1954, 266).

гроші - іменник, множина рід, неістота, тільки множина
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийгроші
Родовийгрошей
Давальнийгрошям
Знахіднийгроші
Оруднийгрішми, грошима
Місцевийна/у грошях
Кличнийгроші

гріш

ГРІШ, гроша, ч. У XIX ст. у Росії - дрібна розмінна монета, що дорівнювала &189; копійки. Складіться, хлопці, по грошу, Купіть мені бинду хорошу (Чуб., V, 1874, 634); Кинув [артист] гріш вікном (Коб., Покора, 1899, 2); // Незначна, мізерна грошова сума. Друкує на останній гріш свій збірник поетеса (Тер., Щедра земля, 1956, 25); З горя він пропив до шеляга свій .. заробіток, і з того часу злидарський гріш чоловіка почав усе частіше розкочуватися по чужих шинквасах (Стельмах, Хліб.., 1959, 216); // Взагалі гроші. У мене велика родина і потребує гроша (Коцюб., III, 1956, 260); [Куц:] Треба вигадати копійчину, зараз у командировку по оці самі штучки - і в гріш (Мороз, П'єси, 1959, 220).

@ Гріш ціна; Ціна - мідний гріш - нічого не вартий; нікуди не годиться. Гріш ціна тому генералові, який не знає своїх кращих командирів (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 323); Ціна всяким законам про вибори народних представників - мідний гріш, поки немає фактично завойованого самодержавства народу.. (Ленін, 9, 1949, 164); Ламаного гроша не вартий - не має ніякої цінності; нічого не вартий. [Клеопатра:] Їхні роботи ламаного гроша не варті (Корн., Чому посміх. зорі, 1958, 74); Ні на гріш - нема нічого. Ваших панів-радикалів, окрім двох-трьох людей, я ні за що вважаю.. Правди у них нема ні на гріш, я в них не вірю (Л. Укр., V, 1956, 160); Як за гріш маку - дуже багато. Повиправляйте тільки собі друкарські помилки, бо їх там як за гріш маку (Коцюб., III, 1956, 159).

гріш - іменник, чоловічий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийгрішгроші
Родовийгрошагрошів
Давальнийгрошеві, грошугрошам
Знахіднийгрішгроші
Оруднийгрошемгрошами
Місцевийна/у гроші, грошу, грошевіна/у грошах
Кличнийгрошугроші

§ 48. ІІ відміна. Однина. Родовий відмінок (п. 2, д): гроша
§ 55. ІІ відміна. Множина. Родовий відмінок (п. 3)
§ 58. ІІ відміна. Множина. Орудний відмінок (п. 2)
§ 66. Відмінювання іменників, що мають тільки форму множини (п. 2, а)
§ 66. Відмінювання іменників, що мають тільки форму множини (п. 5, в)

грош

грош - іменник, чоловічий рід, неістота, однина і множина
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийгрошгроші
Родовийгрошагрошів
Давальнийгрошеві, грошугрошам
Знахіднийгрошгроші
Оруднийгрошемгрошами
Місцевийна/у грошіна/у грошах
Кличнийгрошегроші
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум