slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

козаків

КОЗАКІВ, кова, кове. Прикм. до козак 1-5; належний козакові. Галя вже знала, що козакова хата стоїть недалечке від церкви (Вовчок, І, 1955, 320).

козаків - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийкозаківкозаковакозаковекозакові
Родовийкозаковогокозаковоїкозаковогокозакових
Давальнийкозаковомукозаковійкозаковомукозаковим
Знахіднийкозаків, козаковогокозаковукозаковекозакові, козакових
Оруднийкозаковимкозаковоюкозаковимкозаковими
Місцевийна/у козаковому, козаковімна/у козаковійна/у козаковому, козаковімна/у козакових

козак

КОЗАК, а, ч. 1. На Україні в XV-XVIII ст.- вільна людина з кріпосних селян або міської бідноти, що втекла на південні землі України й брала участь у визвольній боротьбі проти татаро-турецьких і польських загарбників; нащадок такої людини. У мою хатину Прийшли [сотники, отамани й гетьмани], сіли коло мене І про Україну Розмовляють, розказують. Як Січ будовали [будували], Як козаки на байдаках Пороги минали (Шевч., І, 1963, 74); Жив у нас у селі козак Хмара (Вовчок, І, 1955, 21); - Яке прекрасне слово: ко-за-ки! Українські козаки, що віками боролися за волю українського обездоленого народу (Довж., І, 1958, 162); // У Росії XVI-XVIII ст.- вільна людина з кріпосних селян або міської бідноти, що втекла на окраїни держави (Дон, Яїк). Російські збіглі селяни й холопи, що оселились на Дону, теж стали називати себе козаками (Іст. СРСР, І, 1956, 150).

Виборні козаки див. виборний1; Виписні козаки див. виписний; Городові козаки - козаки, що жили по селах і містах України (крім Запорізької Січі); Запорізькі козаки - те саме, що запоріжці 2; Компанійський козак - те саме, що компанієць; Реєстрові козаки - козаки, що в XVI - першій половині XVII ст. перебували на службі в польського короля.

@ Вільний козак див. вільний.

2. У дореволюційній Росії з XVIII ст. - представник військового стану, уродженець військових областей (Кубанської, Оренбурзької, війська Донського та ін.), який був зобов'язаний служити в армії за пільгове користування землею. У Харкові.. написав [Я. Г. Кухаренко] драму «Чорноморський побит», в котрій зобразив життя та звичаї кубанських козаків межи 1794 - 1796 роками (Коцюб., III, 1956, 49); // Рядовий кавалерійської частини, укомплектованої з таких представників. Чи козаки гналися за ними, чи самі отакий переполох зчинили (Головко, II, 1957, 345).

3. Уродженець колишніх військових областей. Комбат Петров, донський козак і весельчак, і його комісар.. загинули в самій гущавині бою (Довж., І, 1958, 208).

4. Парубок, юнак взагалі. - В тебе, козаче, такі дивні карі очі, яких я ще зроду не бачила (Н.-Лев., III, 1956, 291); - Хлопці, козаки мої, в четвертій вже школі бурсакують (Гончар, Тронка, 1963, 266); // Молодецький, ставний парубок. Семен осміхнувся до себе. - Чим не козак? - сказав він голосно (Коцюб., І, 1955, 41); - А повернись-но , синку! Козак хоч куди! (Головко, II, 1957, 266).

5. розм. Відважний, завзятий, хоробрий чоловік; молодець. Еней був парубок моторний І хлопець хоть куди козак. Удавсь на всеє зле проворний, Завзятійший од всіх бурлак (Котл., І, 1952, 65); Не той козак, що вік проживає та й на лавці помирає, а той козак, що з ворогом в чистім полі слави здобуває... (Кач., Вибр., 1953, 55).

6. Те саме, що козачок 3. Я під тренькіт домашньої музики витанцьовувала козака, метелиці... (Хотк., І, 1966, 64); Хороводи, метелиці, гопаки, козаки, коломийки, гуцулки.. разом з новими танцями складають основу хореографічного мистецтва і в наш час (Мист., 4, 1962, 20).

козак - іменник, чоловічий рід, істота, однина і множина
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийкозаккозаки
Родовийкозакакозаків
Давальнийкозакові, козакукозакам
Знахіднийкозакакозаків
Оруднийкозакомкозаками
Місцевийна/у козаку, козаковіна/у козаках
Кличнийкозачекозаки

§ 14. Чергування Г, К, Х із Ж, Ч, Ш (п. 2): козак
§ 19. Зміни приголосних перед -СЬК-(ИЙ), -СТВ-(О) (п. 1, 1): козак

§ 48. ІІ відміна. Однина. Родовий відмінок (п. 3, з): козака
§ 53. ІІ відміна. Однина. Кличний відмінок (п. 3)

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум