slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

кінь

КІНЬ, коня, ч. 1. Велика свійська однокопита тварина, яку використовують для перевезення людей і вантажів. З Чигирину По всій славній Україні Заревли великі дзвони, Щоб сідлали хлопці коні (Шевч., II, 1953, 42); Багіров пропонує: ..вибрати найміцніших коней, запрягти в один віз і тягти його до шосе (Гончар, III, 1959, 224); * Образно. Кінь залізний важко дихав І вагонами гримів (Сос., І, 1957, 180); * У порівн. Дочка не дуже-то й слухає матері: загне голову, як муштрований кінь, та й вийде з кімнати (Вовчок, І, 1955, 16).

Арабський кінь див. арабський; Верховий кінь див. верховий; Заладнати ногу коневі (коню) див. заладнати; На коні! - у кавалерії - команда сідати на коні. І чути крик: «Вперед, на коні!» (Сос., І, 1957, 423).

@ Був кінь, та [й] з'їздився - про того або те, що втратило свою колишню цінність, значення. [Річард:] Не хочу я, щоб мій коханий Деві й молоді товариші його на мене головою покивали: «був кінь, та заїздився!» (Л. Укр., III, 1952, 107); Бути на коні [бути] і під конем - мати великий життєвий досвід. Він на своїм віку звідав усього. Був Шавкун на коні, був і під конем (Мирний, II, 1954, 261); Грати конем (кіньми, на коні, на конях) див. грати2; Дарованому коневі зубів не лічать; Дарованому коневі в зуби не дивляться (не заглядають) - не годиться висловлювати незадоволення з приводу подарунка. - Беріть, ..якщо дарують, дарованому коневі в зуби не дивляться! (Мирний, IV, 1955, 240); Збити коня (коней) див. збивати; На коні бути (почувати себе і т. ін. ) - бути (почувати себе) у вигідному становищі. Вона почувала себе на коні і.. глушила своїм ляскотінням усіх (Баш, Надія, 1960, 217); Старий кінь борозни не зіпсує - досвідчена людина справі не зашкодить, а тільки принесе користь. - Нічого, що старий,- подумав Кузьмич.- Старий кінь борозни не зіпсує... (Руд., Вітер.., 1958, 369); Троянський кінь див. троянський; Хоч конем грай див. грати2.

2. Шахова фігура з зображенням голови коня. Кожен противник перед початком партії має в своєму розпорядженні такі фігури: одного короля, одного ферзя, дві тури, двох слонів, двох коней, вісім пішаків (Перша книга шахіста, 1952, 18).

@ Хід конем - про рішучий засіб, який застосовують у крайньому випадку.

3. Оббита шкірою колода (у 1 знач.) на чотирьох ніжках для гімнастичних вправ; кобила (у 3 знач.). Тут їй подобалось: можна досхочу гойдатись на кільцях, ..вправлятись на брусах, стрибати через коня (В ім'я Вітч., 1954, 8).

кінь - іменник, чоловічий рід, істота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийкіньконі
Родовийконяконей
Давальнийконеві, конюконям
Знахіднийконяконей
Оруднийконемкіньми
Місцевийна/у коняхна/у конях
Кличнийконюконі

§ 9. Чергування О — І, Е — І (п. 1, 1, а): кінь
§ 26. Коли пишемо Ь. (п. 1, 1): кінь
§ 29. Подвоєння букв як наслідок їх збігу (п. 1, 3): кінь

§ 8. Чергування О — І, Е — І (п. 1, а, 1): кінь, коня
§ 16. Коли пишеться Ь (п. 1, а): кінь
§ 20. Подвоєння та подовження приголосних (п. 1, в): кінь
§ 48. ІІ відміна. Однина. Родовий відмінок (п. 2, б): коня
§ 50. ІІ відміна. Однина. Знахідний відмінок (п. 1): коня
§ 51. ІІ відміна. Однина. Орудний відмінок (п. 1): конем
§ 52. ІІ відміна. Однина. Місцевий відмінок (п. 1, а): коневі, коні
§ 52. ІІ відміна. Однина. Місцевий відмінок (п. 1, б, прим.): коневі, коні
§ 55. ІІ відміна. Множина. Родовий відмінок (п. 3): коней
§ 57. ІІ відміна. Множина. Знахідний відмінок (п. 1, прим.): коні, коней
§ 58. ІІ відміна. Множина. Орудний відмінок (п. 2): коня, коням, кіньми

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум