slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

ледач

ЛЕДАЧ, і, ж. Ледачі люди; ледарі. - Перекажи йому, що нам треба доброго собачника... Розумієш? Собачника, що підганяв би оту ледач працювати (Ле, Міжгір'я, 1953, 151); // Уживається як лайливе слово. - То ти покрав, сучий сину?.. - Признавайся! Признавайся, чортова ледач, бодай ти загинув! (Коцюб., І, 1955, 442)

ледач - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийледачледачі
Родовийледачіледачей
Давальнийледачіледачам
Знахіднийледачледачі
Оруднийледаччюледачами
Місцевийна/у ледачіна/у ледачах
Кличнийледачеледачі

ледачий

ЛЕДАЧИЙ, а, е. 1. Який не любить щось робити, уникає праці, не працює; лінивий (у 1 знач.). Чи найшла Оксана собі уроки чи роботу? - ледача дівчина, не пише мені (Л. Укр., V, 1956, 180); Людина ледача, він мало дбав про заробітки, і, невідомо, як існувала і з чого жила його багатодітна сім'я (Шиян, Баланда, 1957. 40); * Образно. Нерушливий і ледачий на вдачу місяць.. раптом ліг, вивернувсь па й заснув (Н.-Лев., IV, 1956, 12); // у знач. ім. ледачий, чого, ч.; ледача, чої, ж. Те саме, що ледар і ледарка. [Горпина:] Бачила я ледачах, а такої ледащиці, такої нехлюйки за все моє життя бачити не довелося (Собко, П'єси, 1958. 27); Як відомо, всі ледачі Ждуть легенької удачі (С. Ол., Вибр., 1959, 146).

2. Сповнений лінощів. Хто кохав життя ледаче, Непереливки тому (Гл., Вибр., 1951, 81); їй любо, одрадно було, що син покорився, що він побачив, якого лиха наробив собі, через свою дурну голову та ледачу волю (Мирний, І, 1949, 321); Дні прожив я не ледачі, А придбати не зумів Ані затишку на дачі. Ні коштовних килимів (Мас., Як пахне земля, 1958, 44); * Образно. Незначний випадок раптово повернув ледачу Ольжину фортуну, поставив її обличчям до життя (Кач., II, 1958, 32).

3. перен. Який рухається, тече дуже повільно, мляво. Улітку наша річка обміліла. Пливе собі ліниво, як і всі. Ще ледачіша, як усі (Рильський, І, 1956, 76); А тут Збруч - вузенький рівчачок, що на дні його ледве дзюркоче мирна й ледача водичка (Кулик, Записки консула, 1958, 143); // Який відбувається мляво, повільно, зрідка. Навколо мене лунає ледача стрілянина (Багмут, Записки.., 1961, 26).

4. перен., зневажл. Про когось поганого або щось погане, ні до чого не придатне. Ледача та дівка, що сама себе хвалить (Номис, 1864, № 7100); - Таку ледачу пам'ять маю, що й не згадаю (Гл., Вибр., 1957, 91); Одначе ледачий дишель не витримав його [господаря] - тріснув, і господар по самий пояс шубовснув у виквацьоване жабами болото (Стельмах, 1,1962, 101); // у знач. ім. ледаче, чого, с. Щось погане. Добре далеко чутно, а ледаче ще далі (Номис, 1864, № 4450).

ледачий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийледачийледачаледачеледачі
Родовийледачоголедачоїледачоголедачих
Давальнийледачомуледачійледачомуледачим
Знахіднийледачий, ледачоголедачуледачеледачі, ледачих
Оруднийледачимледачоюледачимледачими
Місцевийна/у ледачому, ледачімна/у ледачійна/у ледачому, ледачімна/у ледачих
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум