slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

майбутній

МАЙБУТНІЙ, я, є. 1. Який настане, буде; прийдешній. Зустріла його привітно стара Лимериха і назвала сином, і розпитувала про господарство та товкмачила йому про .. майбутнє життя-буття (Вовчок, Вибр., 1937, 164); Ми збирали з сином жолуді дубові, І про день майбутній я казав синкові (Рильський, II, 1960, 83); Особливо важливо знати майбутню погоду для сільськогосподарських робіт (Фіз. геогр., 5, 1956, 95); // Який відбудеться. Незабаром Тася мала виїздити зовсім із нашого містечка, і ми довго мріяли про майбутні наші зустрічі (Вас., II, 1959, 312); Марко заговорив ізнов палко та натхненно про майбутню революцію (Головко, II, 1957, 230); // Який з'явиться, житиме пізніше. Ми йшли тернищами, та з крові, Що на шляху лишали ми, Ростимуть квіти пурпурові Перед майбутніми людьми (Павл., Бистрина, 1959, 8); // Який стане кимось (за соціальним станом, фахом і т. ін.). Хороші-хороші дівчатка! Майбутні матері майбутніх онуків та правнуків наших (Вишня, І, 1956, 312); Спить спокійно у другій кімнаті мій майбутній пілот, мій синок (Сос., II, 1958, 105); // Який буде зроблений, вирощений і т. ін. Високий, ніби багатоповерховий будинок у риштованнях, стояв корпус майбутнього лінкора (Собко, Шлях.., 1948, 95); Пахло рідним Поділлям, прісними земляними соками, хмільною силою майбутніх урожаїв (Гончар, III, 1959, 315); // Який буде досягнутий. Я був розігрітий, як віск, своїми планами, майбутніми успіхами (Ю. Янов., II, 1958, 38).

^ Майбутній час - дієслівна категорія, що означає дію, яка має відбутися після моменту висловлювання. У сучасній [українській] мові розрізняють форми теперішнього, минулого, давноминулого й майбутнього часів (Курс сучасної укр. літ. мови. І, 1951, 325).

2. у знач. ім. майбутнє, нього, с. Час, який настане. Добру хвилину стояли вони мовчазні, вдивляючись широко розплющеними очима в міську пітьму, в далеке минуле своє і своїх батьків і линучи думкою в майбутнє (Довж., І, 1958, 52); Вона була певна, що в майбутньому його жде щось незвичайне (Гончар, Тронка, 1963, 251); // Те, що буде, настане. Поле праці перед ними Розстелилось неозоре, І було майбутнє зриме, Як за річкою простори (Рильський, III, 1961, 129); Шевченко.. знав і розумів, що народ безсмертний, що справжня історія його народу не в минулому, а попереду, в майбутньому (Життя і тв. Т. Г. Шевченка, 1959, 71).

3. у знач. ім. майбутнє, нього, с. Те, що станеться, відбудеться з ким-, чим-небудь; доля (див. доля12). Майбутнє дітей було для неї цілим світом, одною думкою, одним бажанням (Кобр., Вибр., 1954, 5); Янек напівдрімав, напівмріяв про своє майбутнє (Тулуб, Людолови, І, 1957, 3); Майбутній мир і майбутнє нашої планети залежить від сьогоднішньої боротьби та її результатів (Наука.., 5, 1960, 10).

майбутній - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називниймайбутніймайбутнямайбутнємайбутні
Родовиймайбутньогомайбутньоїмайбутньогомайбутніх
Давальниймайбутньомумайбутніймайбутньомумайбутнім
Знахідниймайбутній, майбутньогомайбутнюмайбутнємайбутні, майбутніх
Орудниймайбутніммайбутньоюмайбутніммайбутніми
Місцевийна/у майбутньому, майбутнімна/у майбутнійна/у майбутньому, майбутнімна/у майбутніх

§ 33. Прикметникові та дієприкметникові суфікси (п. 1): майбутній

§ 23. Прикметникові та дієприкметникові суфікси (п. 1): майбутній, майбутні
§ 67. Прикметник (п. 2, а): майбутній, майбутні

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум