slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

мена

Мена - іменник, жіночий рід, істота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
НазивнийМенаМени
РодовийМениМен
ДавальнийМеніМенам
ЗнахіднийМенуМен
ОруднийМеноюМенами
Місцевийна/у Меніна/у Менах
КличнийМеноМени

мень

МЕНЬ, я, ч. , діал. Минь.

мень - іменник, чоловічий рід, істота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийменьмені
Родовийменяменів
Давальнийменеві, менюменям
Знахіднийменяменів
Оруднийменемменями
Місцевийна/у мені, меневіна/у менях
Кличнийменюмені

я

Я1, невідм., с. Тридцять перша літера українського алфавіту на позначення сполучення «й» або м'якого приголосного звука з голосним звуком «а». - «Я, я»! «Я» - остання буква в алфавіті,- обриває він Тимка.- Потрібні йому твої поради - вибереться якось і сам (Збан., Таємниця.., 1971, 176).

@ Від (од) а до я - від початку до кінця; усе.


Я2, мене, займ. особ. 1 ос. одн. 1. Уживається мовцем для називання самого себе. Я ввечері посумую, А вранці поплачу. Зійде сонце - утру сльози,- Ніхто й не побачить (Шевч., І, 1963, 11); Мені нічого не видко, тільки небо синіє надо мною (Н.-Лев., VI, 1966, 98).

@ Відсохла б рука мені див. відсихати; Гляди [ж] мені - уживається для вираження застереження або погрози. - Говорила я тобі раз, щоб ти завела в цьому селі празник мироносиць,.. а ти мене не послухала. Гляди ж мені, заведи й в цьому селі цей празник, бо буде тобі гріх од бога, як мене не послухаєш (Н.-Лев., VI, 1966, 323); - Як з'їси те, що тобі поклали, дядина скаже: «Бери ще шматочок», а ти гляди мені, щоб не брав (Багмут, Опов., 1959, 4); Грім би мене вдарив (побив) див. грім; Дивовижа мені див. дивовижа; Не я буду див. бути; Оце (це, се) [й] я розумію! див. розуміти; Побий мене [святий] хрест (грім, боже і т. ін. ); Хай (нехай) мене [святий] хрест (грім і т. ін. ) поб'є; Побила б мене свята земля див. побити; Про мене - уживається для вираження байдужого ставлення до чиїх-небудь намірів, дій; роби, як знаєш. - Зараз мені збирай своє манаття та про мене хоч в очерет тікай з моєї хати (Коцюб., І, 1955, 72); - Ой, та цур вам, напосіли на матір. Та про мене, робіть, як собі знаєте. Хоч і всі завтра йдіть та воюйтеся (Головко, II, 1957, 244); Теж мені - уживається для вираження скептичного або негативного ставлення до кого, чого-небудь. Дмитро вперто обернувся, переступив протерту колію дороги, шукаючи звуженими очима стежки, що вела у село, і в цей час позад себе чує неголосний сміх.- Ти чого? - з-за плеча кидає дівчині. - А чого ж навіть «на добраніч» не сказав. Теж мені парубок (Стельмах, II, 1962, 337); Тільки [ти] мене й бачив (бачила); Тільки [ ви] мене й бачили - те саме, що Тільки його (її і т. ін. ) й бачили (див. бачити). - Коли ж тебе ждати додому?..- Сподівайся мене в гості, як виросте в тебе у світлиці трава на помості,- одказав з козел Свікліцький.. Оце як гайдну [гайну] з паном, то тільки ти мене й бачила (Н.-Лев., VII, 1966, 278); Я вас (тебе і т. ін. ) - уживається як погроза зробити що-небудь комусь, покарати і т. ін. когось. - От я вас! - гукав зверху дебелий полковник,- всіх перев'яжу! (Довж., I, 1958, 250); [Як, якби] на мене - як на мою думку, на мій розсуд, смак. [Аквіла:] Ет, хоч куди подайся - вмерти треба, як не тепер, то згодом. [Ремісник:] То-то й бо, що як на мене, то вже краще згодом (Л. Укр., II, 1951, 486;) - І ти думаєш справляти таке бундючне весілля, на котрому гуляють та п'ють три або й чотири дні? - спитав Денис. - А хто його там думає! Якби на мене, я б його справляв тільки один день - в неділю (Н.-Лев., VI, 1966, 317); - А на мене,- говорю, - то я б із малою дитиною розмовляла (Вовчок, І, 1955, 261); Я не я - нічого не знаю, не маю ніякого стосунку до кого-, чого-небудь. Якби ви вчились так, як треба, То й мудрость [мудрість] би була своя. А то залізете на небо: «І ми не ми, і я не я» (Шевч., І, 1963, 331).

2. у знач. ім., невідм., с. Уживається для позначення усвідомлюваної людиною власної сутності, себе в навколишньому світі. Огей мовчить. Він заглиблюється в себе, аналізуючи своє внутрішнє «я» як громадянина, наукового діяча, сім'янина і члена великого колективу (Досв., Вибр., 1959, 248); Фізична неволя не дозволяє моєму «я» проявитися (У. Кравч., Вибр., 1958, 271); Майстер сцени мусить мобілізувати всі можливості свого творчого «я», своє знання життя, свою ідейну озброєність на глибоке проникнення у внутрішнє єство тієї людини, яку він покликаний втілити на сцені (З глибин душі, 1959 33); // філос. Уживається для визначення суб'єкта. Розмови про те, що людське «я» зберігається в людському мозкові, слушні лише за умови, коли цей мозок діє в людському тілі (Наука.., 2, 1972, 47).

я - займенник (особовий)
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийя
Родовиймене
Давальниймені
Знахідниймене
Орудниймною
Місцевийна/у мені

§ 73. Відмінювання особових займенників: мене, мені, мною
§ 78. Відмінювання означальних займенників (прим. 2): мене

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум