slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

могила

МОГИЛА, и, ж. 1. Яма для поховання померлого. Там матір добрую мою. Ще молодую - у могилу Нужда та праця положила (Шевч., II, 1953, 229); Брянського в тих же парусинових чобітках загорнули в плащ-палатку й опустили в могилу (Гончар, III, 1959, 125); Під Ленінградом у могилі чесній Лежить мій друг, що вмер за Ленінград (Рильський, II, 1960, 325); // Місце поховання і насип, горбик на 'ньому. Викопали хлопці яму чумакові; Наспід положили дошки ясенові; ..Вивели могилу, помолились богу Та й пішли збираться мовчки у дорогу (Щог., Поезії, 1958, 103); Ми поїхали з Канева на Шевченкову могилу низом, понад Дніпром (Н.-Лев., II, 1956, 381); * У порівн. А кругом тихо, як у могилі (Мирний, І, 1954, 270); [А д а м: ] Жадного слова не можуть видобути з нього. Мовчить, як могила (Ірчан, І, 1958, 154).

Братська могила див. братський.

2. перен. Смерть. - Пусте ... тут, знаєш, могила тільки поможе. Після смерті старих піде все краще, - потішав його Рустем (Коцюб., II, 1955, 127); - Все! - вигукнув він, весело похитуючись.- Капець!.. Тут наша могила! (Гончар, III, 1959, 147); // у знач. присудк. сл. Кінець, смерть. Де з'явиться наша сила - там фашисту могила (Укр.. присл.., 1955, 400).

@ В могилу піде що - що-небудь не буде відоме нікому ніколи, до самої смерті. - Ніхто й слова не почує про тебе. Що було між нами - і в могилу піде! (Стельмах, II, 1962, 38); Дивитись у могилу - бути тяжко хворим, бути близьким до смерті; До [самої] могили - до кінця свого життя. [Сербин: ] Взяла ти, Мар'яно, мов серце, і не буде йому покою до самої могили (Вас., III, 1960, 32); За юних літ Нам видиться видимий світ Так свіжо, як його б хотіли Ми бачити аж до могили (Рильський, II, 1960, 46); Заганяти (загнати) у могилу див. заганяти1; Знайти могилу див. знаходити; Копати (рити) могилу (могили) кому - те саме, що Копати яму (див. копати).- Не женитися ж їдемо, - говорив він.., - а німцеві могили рити (Тют., Вир, 1964, 462); Лягати (лягти) в могилу див. лягати; Стояти однією (одною) ногою в могилі див. нога; Хоч у могилу лягай (лізь) - про дуже скрутне, безвихідне становище. Про одне тільки мова - про своє убозтво, свою нужду, що їсти дома нічого, що з дітьми хоч у могилу лягай (Цюпа, Назустріч.., 1958, 442); Тут живому хоч у могилу лізь (Кол., На фронті.., 1959, 99); Узяла могила кого - хто-небудь помер. Гей, однолітки, чи й вам так болить часом серце? Та де! - Тих узяла могила, а решта замкнулася в баштах поважної старості (Ю. Янов., II, 1958, 10).

3. Високий насип на місці давнього поховання. Високії ті могили, Де лягло спочити Козацькеє біле тіло, В китайку повите. Високії ті могили Чорніють, як гори. Та про волю нишком в полі з вітрами говорять (Шевч., І, 1963, 65); Сивий Улас Рева, дебелий, як віл, стоїть на скіфській могилі з двома круторогими волами і вдивляється в степ (Довж., І, 1958, 79); Не бував ти у наших краях! Там же небо - блакитні простори... Там степи, там могили, як гори (Тич., І, 1957, 8).

Сторожова могила див. сторожовий.

могила - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називниймогиламогили
Родовиймогилимогил
Давальниймогилімогилам
Знахідниймогилумогили
Орудниймогилоюмогилами
Місцевийна/у могиліна/у могилах
Кличниймогиломогили
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум