slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси  НОВИЙ СЕРВІС!
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

місцевий

МІСЦЕВИЙ, а, е. 1. Стос. до певної місцевості, краю (див. край1 5); не загальний. Він [італієць] говорить місцевим лігурійським діалектом (Л. Укр., V, 1956, 390); Зникає і місцева, теж досить диференційована по діалектах лексика, пов'язана з колишнім побутом, з старою культурою села (Нариси з діалектології.., 1955, 16); // Який виготовлений у певній місцевості, не привізний. У світлиці тій [для туристів], не дуже великій, вздовж стін стоять широкі ослони, застелені різнобарвними, дуже красними килимцями місцевого виробу (Коцюб., III, 1956, 45); На базі місцевих ресурсів працює одна з найбільших на Україні паперова Понінківська фабрика (Цюпа, Україна.., 1960, 245); Ввечері вона скликала комсомольські збори і запропонувала оголосити для вільнолуцької молоді недільник по вивезенню місцевих добрив (Логв., Літа.., 1960, 176); // Який живе у даній місцевості. - Але я приїду і не проханий на вінчання. - Але ж місцевий батюшка буде гніватись, бо ви одіб'єте од його заробіток (Н.-Лев., IV, 1956, 113); - А мені радять: не купили б ви книжечки нашого місцевого поета (Вас., І, 1959, 350); Оповідач, Матвій Петрович Кравченко, могутньої будови чоловік, був місцевий житель і старожил (Собко, Скеля.., 1961, 42); // Який діє або має значення тільки в межах певної території, місцевості; не загальнодержавний. Особливо важко було добувати дозвіл на кожну виставу від місцевої влади (Минуле укр. театру, 1953, 29); Цілі вечори, довгі ж, осінні, гомоніли селяни про землю, про місцеву владу, про новини (Головко, II, 1957, 89); Всі партійні організації автономні у вирішенні місцевих питань, якщо ці рішення не суперечать політиці партії (Статут КПРС, 1961, 12).

Місцевий колорит - характерні особливості (побут, пейзаж і т. ін.) певної місцевості, переважно відображені в творах мистецтва. Ти знаєш, яка це ["Тіні забутих предків"] трудна для перекладу річ, дякуючи місцевому колоритові та гуцульській мові (Коцюб., III, 1956, 425).

2. Який поширює свою дію тільки на частину цілого. Усяке так зване місцеве лікування: дієта, тепло, застосування в'яжучих засобів тощо - завжди позначаються на стані центральної нервової системи, а значить, і на стані всього організму (Наука.., 1, 1966, 46); Санітар налив повну склянку горілки і подав матросові.. Це й був увесь загальний і місцевий наркоз лікаря Заброди (Кучер, Голод, 1961, 117).

^ Місцевий відмінок - відмінок, який відповідає на питання де? в якому місці? У місцевому відмінку однини іменників II відміни найширше виявлені різноманітні закінчення (Курс сучасної укр. літ. мови, І, 1951, 441); Місцевий комітет - виборний орган первинної профспілкової організації; місцевком; Місцевий час - час, визначений для певного географічного поясу, району, місцевості.

місцевий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називниймісцевиймісцевамісцевемісцеві
Родовиймісцевогомісцевоїмісцевогомісцевих
Давальниймісцевомумісцевіймісцевомумісцевим
Знахідниймісцевий, місцевогомісцевумісцевемісцеві, місцевих
Орудниймісцевиммісцевоюмісцевиммісцевими
Місцевийна/у місцевому, місцевімна/у місцевійна/у місцевому, місцевімна/у місцевих
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум