slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

передній

ПЕРЕДНІЙ, я, є. 1. Який міститься попереду інших таких самих предметів, на початку ряду однакових предметів. - А ось і твоє місце, - сказав учитель, вказуючи йому на передню лаву (Мирний, І, 1954, 326); З переднього ряду підвівся літній робітник, підійшов до трибуни і подав Кузнецову запальничку (Головко, II, 1957, 551); - На передній лівій нозі коня хляпала підкова, - показує Іван Панасович на чітко окреслений слід (Стельмах, II, 1962, 215); // Який становить частину предмета (предметів), обернену вперед, до кого-, чого-небудь; який є передом (у 1 знач.). Тілько що пором з'їхав на середину, як передня половина його стала тонути (Мирний, V, 1955, 349); Радісно веселили око яскраво-червоні, сині й жовті фарби, в які помальовано передню стіну кожної хати (Смолич, І, 1958, 52); // рідко. Те саме, що головний. Питання про впливи на письменника інших письменників у наших критиків займає чогось переднє місце, хоч розв'язують вони його, на мій погляд, дуже поверхово (Вас., IV, 1960, 48); // у знач. ім. передня, ньої, ж. Перша при вході в квартиру кімната, де звичайно лишають верхній одяг і і т. ін.; передпокій. Ходжу без калош, їх оглядають в передній італійці, як яке диво (Коцюб., III, 1956, 410); У передній було порожньо. В кухні топилася плита. В кімнаті невідома дівчина витирала зім'ятим папером вікно (Ю. Янов., II, 1954, 68).

Передня кімната, рідко - те саме, що передпокій 1. Через передню кімнату випадково саме пробігла Марина (Ільч., Серце жде, 1939, 286); Передні двері - двері парадного ходу. На першому поверсі мали діяти сам Багіров і Хаєцький. Тут, винищуючи гарнізон, треба було водночас виламати передні двері, щоб перші атакуючі влетіли в будинок без затримки (Гончар, III, 1959, 257).

2. Який пересувається, рухається попереду інших. Не встиг Кайдаш набідкаться, як задній віз нагнався на передній і перекинувся. (Н.-Лев., II, 1956, 276); Вдарили .. шрапнеллю. Передня лава атакуючих одразу розсіялась (Гончар, II, 1959, 82); В темряві виднілася передня коняка з коротким тулубом, чути було, як тихо подзенькує причеплене під возом пусте відро (Тют., Вир, 1964, 44); // у знач. ім. передні, ніх, мн. (передній, нього, ч.; передня, ньої, ж. ). Ті, що стоять, пересуваються, рухаються попереду інших. Компанія Піхоти з маршу йде.., мов клин, Іде в той стиск... "Набік! Набік!" Та де тобі! Передніх тиснуть задні (Фр., XIII, 1954, 311); Запорожці палили, не зводячи духу. Задні заряджали рушниці переднім (Довж., І, 1958, 259).

@ Переднє слово; Передні уваги, заст. - передмова. Сподіваюся читати Вашу автобіографію, котра, як я довідався з "Зорі", враз з переднім словом п. Драгоманова має бути додана до збірника (Коцюб., III, 1956, 114); Методологічні основи своїх поглядів на український романтизм і методику дослідження відповідних художніх творів виклав А. Шамрай у передніх увагах до першого тому "Харківської школи романтиків" (Рад. літ-во, 4, 1967, 83); Передній край: а) частина лінії оборони, найближча до ворога; передова. В місті і в казармах все ніби вимерло, в штабі у командира полку залишилося всього кілька чоловік. Всіх, кого тільки можна, кинуто на передній край (Коз., Гарячі руки, 1960, 139); Вам покажуть передній край героїчної оборони Ленінового міста (Вишня, І, 1956, 308); б) найбільш важлива ділянка роботи, господарства, науки і т. ін. Переднім краєм сучасної науки стала ядерна фізика, проблема досліджень взаємоперетворень елементарних частинок та античастинок, проблема зірок і надзірок (Знання.., 2, 1965, 1); Передній план: а) місце розташування предметів, найбільш близьке до глядача, спостерігача. На передньому плані дві закути для свиней, між ними вузький прохід, де складено зілля і всяку годівлю (Л. Укр., II, 1951, 194); Табір Хмельницького під Жовтими Водами. На передньому плані велике шатро гетьмана (Корн., І, 1955, 237); б) те, що має найважливіше значення або відіграє головну роль. В Даньковім житті, замість регентового камертона, знову на передній план виступила чабанська гирлига (Гончар, II, 1959, 29).

передній - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийпереднійпередняпереднєпередні
Родовийпередньогопередньоїпередньогопередніх
Давальнийпередньомупереднійпередньомупереднім
Знахіднийпередній, передньогопереднюпереднєпередні, передніх
Оруднийпереднімпередньоюпереднімпередніми
Місцевийна/у передньому, переднімна/у переднійна/у передньому, переднімна/у передніх

§ 67. Прикметник (п. 2, а): передній, передні

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум