slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

перемога

ПЕРЕМОГА, и, ж. 1. Повний успіх у бою, остаточна поразка військ противника. Не радість, а тривога палала в його погляді . - Ой, ні, ще не зовсім перемога! - промовив він, дивлячись на міську браму. З кріпосної брами вилетів гусарський полк (Довж., І, 1958, 263); Знали, що воно має от-от пролунати, були певні цього, повторювали його протягом усієї війни, а тепер вимовляли так, ніби вперше почули, ніби ніколи раніше не знали цього слова, не здогадувалися про його красу й велич. Перемога! (Загреб., Європа. Захід, 1961, 94); // Успіх у двобої, змаганнях, що закінчуються поразкою супротивника. Ці дипломи в різний час присуджено Сашкові за перемоги на змаганнях радіолюбителів-короткохвильовиків (Гончар, Тронка, 1963, 41); Перемога в турнірі.

День Перемоги - день остаточної поразки фашистської Німеччини в другій світовій війні. День Перемоги кожен рік По праву з гордістю стрічаєм (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 59); Піррова перемога - перемога, здобута внаслідок великих жертв, що її обезцінюють (за ім'ям епірського царя Пірра, який здобув перемогу над римлянами ціною тяжких втрат).

@ Приносити (принести, покласти і т. ін. ) що на вівтар перемоги див. вівтар.

2. перен. Успіх у боротьбі за що-небудь, здійснення чого-небудь у результаті боротьби, подолання якихось труднощів. Гуща і Прокіп перемогли.. Сьогодні мало рішитись, за ким перемога, за ними, чи за Хомою, який підбивав нищити все і все палити (Коцюб., II, 1955, 80); Звістка про перемогу соціалістичної революції в Петрограді і Москві піднесла всю країну (Бажан, Наша.. Москва, 1951, 53); Нова видатна перемога Радянської країни в освоєнні космічного простору викликала найпалкіші відгуки в усьому світі (Літ. Укр., 23.ІІІ 1965, 1); // Ствердження, доведення своєї більшої в порівнянні з чиєюсь сили, своєї вищості і т. ін. Три дні і три ночі.. приборкували його Жайсак, Тайжан і ще два жигіти [джигіти]. Орел голодував, орел втрачав останні сили, але не визнавав перемоги людини (Тулуб, В степу.., 1964, 153).

Здобувати (здобути) перемогу - досягати чого-небудь бажаного, жаданого і т. ін., подолавши всі перешкоди. - По-перше, ти сам нерозважно вплутався у цю халепу і поставив під загрозу і себе і весь колектив, а по-друге, - в білих рукавичках перемоги не здобувають (Коз., Гарячі руки, 1960, 57).

перемога - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийперемогаперемоги
Родовийперемогиперемог
Давальнийперемозіперемогам
Знахіднийперемогуперемоги
Оруднийперемогоюперемогами
Місцевийна/у перемозіна/у перемогах
Кличнийперемогоперемоги

§ 12. Чергування Г, К, Х із м’якими З, Ц, С (п. 1): перемога
§ 21. Зміни приголосних перед суфіксом -Н-: перемога

§ 45. Поділ на групи (І, п. 1): перемога, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 1, а): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 2): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 3): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 4): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 5): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (А, п. 6, а): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог
§ 47. І відміна (Б, п. 1): перемоги, перемозі, перемогу, перемогою, перемого, перемог

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум