slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

п'яти

П'ЯТИ... Перша частина складних слів, що означають: який має п'ять одиниць, складається з п'яти одиниць, напр.: п'ятиактний, п'ятижильний, п'ятикінцевий, п'ятипудовий і т. ін.

п'ята

П'ЯТА, и, ж. 1. Задня частина ступні. Більше в розумного розуму в п'яті, як у дурня в голові (Укр.. присл.., 1955, 249); Інший в ноги кланяється, а за п'яти кусає (Номис, 1864, № 3047); Турн злобно сильною п'ятою На труп Палланта настоптав (Котл., І, 1952, 258); Йшли [паничі] модною походою, ступаючи на п'яти, розхитуючись і здійнявши плечі вгору (Л. Укр., III, 1952, 606); Володя спочивать не хоче, все йде та йде.. Ноженята в густім пилу. Кругом пече, а особливо в босі п'яти... (Сос., II, 1958, 358); - Клятий черевик ногу натер на п'яті (Томч., Готель.., 1960, 97); * Образно. Свобода в імперіалістичному світі означає лише свободу експлуатації робітничого класу, трудового народу не тільки своїх країн, але й усіх інших країн, які попадають під залізну п'яту монополій (Програма КПРС, 1961, 29); // Частина панчохи, шкарпетки, взуття, яка закриває цю частину ступні. Ледве встигла [панна] проколивати повз них на резинових п'ятах, а вже Мартині щоки залляв густий рум'янець (Коцюб., II, 1955, 298).

@ [Аж] до [самих] п'ят; [Аж] по [самі] п'яти - дуже довгий. У двері просовується якась дивовижна фігура. Щось цибате, в довгій, аж до п'ят, свитині невиразного якогось кольору (Хотк., II, 1966, 419); - Дозволь мені, мати, Дівчину узяти, Що у неї русі коси Аж по самі п'яти (Дмит., В обіймах сонця, 1958, 23); Дух у п'ятах - те саме, що Душа [аж] у п'ятах (див. душа); Дух у п'яти ховається (заглядає і т. ін. ) - те саме, що Душа у (під) п'яти ховається (заглядає і т. ін. ) (див. душа); Душа [аж] у п'ятах див. душа; Душа у (під) п'яти ховається (заглядає і т. ін. ) див. душа; Заганяти (загнати) душу в п'яти див. заганяти1; Закивати п'ятами див. закивати; З (від) голови до п'ят див. голова; Кивати п'ятами див. кивати; Лизати п'яти див. лизати; Мазати (намазувати, намазати і т. ін. ) п'яти салом див. сало; Накивати п'ятами див. накивати; Насідати на п'яти див. насідати; Наступати (наступити) на п'яти див. наступати; Під п'яти пече див. пекти; Під п'ятою бути (сидіти, залишатися і т. ін. ) у кого, чиєю: а) підкорятися кому-небудь, діяти згідно з його бажаннями. Був же [Степан] такий тихий та боязкий, вічно під п'ятою у своєї Соломії сидів, а це, бач, як вирвався наперед (Кучер, Трудна любов, 1960, 293); б) бути поневоленим кимсь. Не одразу зоря Радянської влади засяяла над усіма українськими землями. Східна Галичина, Північна Буковина і Закарпатська Україна залишалися під п'ятою іноземних поневолювачів (Ком. Укр., 9, 1969, 5); Показувати (показати) п'яти див. показувати; По п'ятах гнатися (іти, ходити і т. ін. ) - невідступно переслідувати кого-небудь, іти за кимсь. Йому здавалося, що сама смерть женеться за ними по п'ятах (Тулуб, Людолови, І, 1957, 12); За ним весь час ішли по п'ятах фашисти (Збан., Переджнив'я, 1960, 211); Коли в господі немає брата або тітки, тоді Терешко пристає, мов тінь, до діда Карпа, ходить за ним по п'ятах (Мас., Роман.., 1970, 34); П'яти сверблять див. свербіти.

2. Опорна частина чого-небудь, іноді місце з'єднання з чимсь. Край п'яти тієї скелі розсипались, мов курчата круг квочки, малесенькі селянські й міщанські хатки (Стар., Облога.., 1961, 4); Склепали гострими кінцями докупи дві звичайні коси, приладнали кілька грузил, а до п'ят коси прив'язали по вірьовці (Донч., І, 1956, 51); Головними елементами кам'яного моста є опори, склепіння і надсклеписта будова.. Склепіння спирається на опори за допомогою п'ят (Інж. геод., 1959, 372).

п'ята - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийп'ятап'яти
Родовийп'ятип'ят
Давальнийп'ятіп'ятам
Знахіднийп'ятуп'яти
Оруднийп'ятоюп'ятами
Місцевийна/у п'ятіна/у п'ятах
Кличнийп'ятоп'яти

п'ять

П'ЯТЬ, ти і тьох, числ. кільк. 1. Назва числа 5 та його цифрового позначення. Виявляється, що проста цифра п'ять тюремною мовою означала: сьогодні п'ятьох узяли на розстріл (Збан., Єдина, 1959, 98); // кого, чого. Кількість із 5 одиниць. На й моїх п'ять грошей до складки, щоб було десять (Номис, 1864, № 6436); - Не гавкав ти, Рябко! За те ж ми, бач, в науку, Із ласки, з милості панів, Вліпили сотеньок із п'ять тобі київ (Г.-Арт., Байки.., 1958, 54); Гордій Раденко п'ятьох років зоставсь од батька (Гр., II, 1963, 10); В нову хату привів [Данило] молоду дружину, чорнооку Наталку, і викохали вони п'ять синів, як п'ять орлів (Стельмах, І, 1962, 367).

@ Без п'яти хвилин - майже. - Ти, Марі, не знаєш, у кого ми живемо. Та він же без п'яти хвилин більшовик (Головко, II, 1957, 484); Затвердити, як свої п'ять пальців див. затвердити; Знати, як свої (своїх) п'ять пальців див. знати; Ні в п'ять ні в дев'ять (в десять) - розгублено, в нерішучості. Доктор стояв, як то кажуть, ні в п'ять ні в дев'ять (Фр., II, 1950, 337); Пани регочуться, мужики поставали, ні в п'ять ні в десять. Вони поспускали голови і не знають, що діяти (Стеф., І, 1949, 168).

2. у знач. ім. Те саме, що п'ятірка 2. Одержати на іспиті п'ять.

3. у знач. ім., фам. Рука людини (при рукостисканні). - Ну, давай п'ять, - Шумаков потиснув йому руку (Голов., Тополя.., 1965, 406).

п'ять - числівник
ВІДМІНОКОДНИНА
Називнийп'ять
Родовийп'яти, п'ятьох
Давальнийп'яти, п'ятьом
Знахіднийп'ять, п'ятьох
Оруднийп'ятьма, п'ятьома
Місцевийна/у п'яти, п'ятьох

§ 6. Апостроф (п. 1): п'ять
§ 12. Чергування І — Й (п. 12)
§ 70. Відмінювання кількісних числівників (п. 2): п'ять, п'яти, п'ятьох, п'ятьом, п'ятьма, п'ятьома
§ 70. Відмінювання кількісних числівників (п. 3): п'ять, п'яти, п'ятьох, п'ятьом, п'ятьма, п'ятьома

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум