slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

робот

РОБОТ, а, ч . 1. Автомат, схожий зовнішнім виглядом і рухами на людину. Роботи у п'єсі К . Чапека [«Рур»] - людиноподібні автомати. Вони виконують ту ж роботу, що й людина, навіть з більшим успіхом; вони мають добру пам'ять (Рад. літ-во, 3, 1964, 128).

2. перен. Людина, яка діє несвідомо, автоматично.

робот - іменник, чоловічий рід, істота і неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийроботроботи
Родовийроботароботів
Давальнийроботові, роботуроботам
Знахіднийробот, роботароботи, роботів
Оруднийроботомроботами
Місцевийна/у роботіна/у роботах
Кличнийроботероботи

робота

РОБОТА, и, ж. 1. Дія за знач. робити 1-3, 7, 8. Розвернулося весілля. Музикам робота і підковам (Шевч., І, 1963, 317); В саду кипіла робота - чистили алеї, пушили грядки (Досв., Вибр., 1959, 368); Зараз я монтую цей документальний фільм, після чого почну роботу над сценарієм за повістю Гоголя «Тарас Бульба» (Довж., І, 1958, 27); Аби танцювати умів, а роботи й лихо навчить (Номис, 1864, № 12478); Рустем хоч молодший, мав вплив на свого товариша, той його слухав та мало-помалу втягався у роботу гуртка (Коцюб., II, 1955, 136); Напружена робота серця заповнила собою всю істоту болем (Еллан, II, 1958, 10); Робота ріки ніколи не припиняється. Заглиблюється і розширюється її долина (Фіз. геогр., 5, 1956, 113).

@ Брати в роботу див. брати; Входити (увійти) в роботу - призвичаюватися, звикати до своїх обов'язків. - Але мені так хочеться, щоб Докія ланковою зосталася. Вона сама, як то кажуть, у роботу увійшла, до справжнього діла дорвалася... (Кучер, Трудна любов, 1960, 287); Лежача робота див. лежачий; Мокра робота див. мокрий; Панська робота див. панський.

2. Чиєсь виконання чого-небудь, чийсь труд. В другому кутку ліжко. Добре, дубове, панське. Столяр два карбованці взяв за одну роботу (Мирний, IV, 1955, 125); - Від Крикливої балки і до Вишневого - все його скибки [від кавуна] валяються. - А звідки ти знаєш, що то його, а не чиїсь інші? - У нього зуби рідкі, як на пилці, - прооре ними, відразу видно, чия робота (Тют., Вир, 1964, 34).

@ Чиєї роботи що - хтось виготував що-небудь. - Мені приємно подарувати вам цю різьблену шафу моєї роботи (Довж., І, 1958, 488); Моряки подарували щасливим батькам гарненьку поліровану колиску роботи корабельного тесляра (Тулуб, В степу.., 1964, 343).

3. тільки мн., з означ. Та чи інша діяльність щодо виготовлення, створення, обробки чого-небудь. Усі, хто тільки міг працювати, поїхали десь на земляні роботи, щоб ровами загородити шлях ворожим танкам (Панч, В дорозі, 1959, 109); В нашій країні з допомогою вибухових робіт прискорюється спорудження гідростанцій, прокладання судноплавних і зрошувальних каналів, тунелів на трасах нових залізниць тощо (Наука.., 7, 1955, 12); // Місце, де відбувається така діяльність. - Тільки що передали з району, щоб усі розходилися по роботах (Тют., Вир, 1964, 259); // Примусова праця як метод покарання, впливу на засуджених. - Але ж власна жінка посвідчила, що він хотів убити пана. А за це знаєте що? - Ні, не знаємо. - Каторжні роботи (Стельмах, І, 1962, 448).

4. Коло занять, обов'язків, те, чим зайнятий хто-небудь; справа, діло. Я не бачу користі з того, якби Вас навіть вибрали у Бродах, - що з того? Хіба Ваша робота там? (Л. Укр., V, 1956, 146); - Те, що ви солдата жалієте, це добре. Командир - батько своїм бійцям і мусить їх жаліти. Але те, що їхню роботу ви хочете перевалити на свої плечі, - це вже погано (Гончар, III, 1959, 310); Наукова робота вимагає від людини, всіх її думок і почуттів (Шовк., Інженери, 1948, 199).

@ Горить робота в руках (під руками) див. горіти; Єгипетська робота див. єгипетський.

5. Праця, заняття, служба на якому-небудь підприємстві, в якійсь установі як засіб існування, джерело заробітку. Взяв я в хазяїна.. шістдесят карбованців і подався... не додому, а в Миколаїв, де, як раяли люди, можна знайти роботу на осінь і на зиму (Коцюб., І, 1955, 142); Заради нього кинула [Фросина] роботу в економії, щоб не залицялось Чорне Сало (Стельмах, І, 1962, 167); Вишнівчани працювали нехотя, по неділях і по релігійних святах на роботу не виходили (Тют., Вир, 1964, 173).

@ Ставати (стати) на роботу - влаштовуватися працювати у кого-небудь, десь. Через неї не можна мені ніде на роботу стати (Н.-Лев., III, 1956, 254); Шура стала на роботу в один з мінських госпіталів (Гончар, III, 1959, 175).

6. Те, що підлягає виконанню, здійсненню. Панської роботи не переробиш (Укр.. присл.., 1963, 84); - Так у мене ж нема зараз підходящої роботи, - крутить в руках якогось папірця Шкаварлига. - Клепку ми зараз не тешемо, ліс не чистимо, стоси не складаємо (Стельмах, II, 1962, 278); - В район мене викликають, - гасячи посмішку, відповів Дорош. - Чого це їм припекло? Зараз роботи по горло (Тют., Вир, 1964, 193); // Заходи для виконання, здійснення чого-небудь. Люди не хотіли одрізнятися од інших своїх сусідів, і багато треба було роботи, щоб спинить рух (Коцюб., II, 1955, 80); // Те, над чим працює хто-небудь; предмет праці. Як горох, посипалися вони [сльози] в неї з очей та так і впали на роботу у п'яльцях (Мирний, IV, 1955, 341); В бункері він одразу побачив Ференца. Художник працював, сидячи в самій сорочці.. - На оклик лейтенанта Ференц відклав роботу і шанобливо встав, вітаючись (Гончар, III, 1959, 268).

^ Виконавець робіт див. виконавець.

@ Задавати (задати) роботи див. задавати; Мати роботу з ким - чим - морочитись, клопотатися з ким-, чим-небудь. Дидона ж мала раз роботу, Як з ним побігла на охоту, Та грім загнав їх в темний льох... (Котл., І, 1952, 78); Робота лежить див. лежати; Робота не береться див. братися; Роздавати (роздати) роботу див. роздавати1.

7. з означ. Спосіб, манера, стиль виконання, виготовлення чого-небудь. На покутті стояли образи в срібних шатах.. У тому ж таки кутку стіл столярної роботи (Мирний, І, 1949, 339); От крісла місцевої продукції. Солідність роботи їх, без сумніву, була понад всяку конкуренцію: вже висиділо на них п'ять поколінь і ще п'ятнадцять висидить (Хотк., II, 1966, 59); Аркадій Валеріанович від дзеркала прямує до столу, сердито націлює перо у важкий каламар флорентійської роботи (Стельмах, Хліб.., 1959, 292).

8. Продукт чиєїсь праці; виріб, твір. Хазяїн поніс роботу пошиту, хазяйка пішла до сусіди посидіти, попоговорити (Вовчок, І, 1955, 296); Розплющив очі заспані - над головою кульки блискучі ліжка, від стіни килим і черевичок голубий із жовтим, гарусний, - Лізина робота (Головко, II, 1957, 42); За два дні Василь Васильович повертав учням роботу по літературі (Донч., Вибр., 1948, 137); «Звенигора» в моїй свідомості відклалася як одна з найцікавіших робіт. Я зробив її якось одним духом - за сто днів (Довж., І, 1958, 22).

9. фіз. Кількісна характеристика перетворення будь-якого виду енергії на інші види її.

^ Робота виходу - найменша енергія, необхідна для видалення електрона з твердого тіла або рідини у вакуум. Для видалення електрона з металу треба виконати деяку роботу по перемаганню сил, що втягують електрон у метал. Величина цієї роботи має назву роботи виходу (Курс фізики, III, 1956, 55).

робота - іменник, жіночий рід, неістота, однина і множина
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийроботароботи
Родовийроботиробіт
Давальнийроботіроботам
Знахіднийроботуроботи
Оруднийроботоюроботами
Місцевийна/у роботіна/у роботах
Кличнийроботороботи

§ 9. Чергування О — І, Е — І (п. 1, 2): робота

§ 8. Чергування О — І, Е — І (п. 1, б): робота

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум