slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

серед

СЕРЕД, заст. СЕРЕДИ, СЕРЕДУ, прийм., з род. в. Сполучення з прийм. серед виражають:

Просторові відношення

1. Уживається при позначенні простору, місця, предмета, в центрі чи недалеко від центру якого розташоване що-небудь, перебуває хтось чи відбувається якась дія; посеред. Стояв високий Дуб серед долини І гордовито всюди поглядав (Гл., Вибр, 1951, 149); Павлусь глянув, бачить, - якась кімната з голими стінами, брудними, серед хати довгий стіл, нічим не накритий (Л. Укр., III, 1952, 431); - Уляно, винеси ціпок і смушеву шапку. Уляна, плачучи, пішла в сіни. За хвилю звідти вилетіли ціпок, шапка і сірячина. Впали серед двору (Тют., Вир, 1964, 401); Парубки зупинилися серед вулиці, оглядаючи кам'яницю Плачинди (Стельмах, І, 1962, 66); // Уживається взагалі при означенні простору, місця, де відбувається дія, перебуває хто-, що-небудь: а) як рівнозначне прийменникові в. Кажуть, з чужого воза - хоч серед калюжі (Чорн., Визвол. земля, 1959, 44); Як умру, то поховайте Мене на могилі, Серед степу широкого, На Вкраїні милій (Шевч., І, 1963, 354); Приємно було ступати по твердій стежці.. Йти серед поля, купати тіло в золотих хвилях, а очі в блакиті (Коцюб., II, 1955, 210); Був я підлітком і не знаю, Скільки весен тобі було, Як зустрілись ми серед гаю, Де зі скелі б'є джерело (Вирган, В розп. літа, 1959, 38); б) як рівнозначне прийменникові на. Хлопці на паші Чи косарі Сіли до каші Серед ріллі (Граб., І, 1959, 72); Просто серед дороги почався короткий летючий мітинг (Гончар, III, 1959, 439).

2. Уживається при позначенні місця, простору, в середину якого, куди спрямована дія; посеред. - Отой стільчик візьми, Христино, - порядкує панич, - та постав серед хати (Мирний, III, 1954, 154).

Об'єктно-обставинні відношення

3. Уживається при позначенні осіб, предметів і т. ін., в оточенні яких перебуває хто-, що-небудь або відбувається якась дія; між, поміж. Зостався Мирон сам собі, як палець. Як дуб серед осичок в лісі, так він серед піщанської громади (Мирний, І, 1949, 182); У горах, серед каменю й снігів, Де слід людини око бачить рідко, Малюється на синім небі чітко Мисливська хатка, притулок орлів (Рильський, І, 1960, 183); Човен поплив серед квітів, поминаючи села, хутори (Довж., І, 1958, 287); Серед людей йому було легше переносити горе, яке спіткало його (Тют., Вир, 1964, 57); // Уживається при позначенні осіб, предметів, у складі, у числі яких знаходиться хто-, що-небудь; поміж. В один прекрасний день опришки прокидалися, а Юрчика серед них не було: він щезав (Хотк., II, 1966, 152); За річкою ж, за Дунаєм, - бачиш! - сонце!.. вітер стих... Йдуть по цей бік трактористи, ще й наш татко серед них (Тич., II, 1957, 44); Серед знайомих постатей він відшукав і свою повнотілу Горпину (Стельмах, II, 1962, 307); Серед дипломів увагу привертають кілька незвичних, одержаних Сашком із країн народної демократії (Гончар, Тронка, 1963, 41); // Уживається при позначенні певного кола людей, середовища, в якому відбувається якась дія або хтось перебуває. Місяць, другий вже ведеться Нескінченна та облога, Серед війська почалися Нарікання та тривога (Л. Укр., І, 1951, 376); Гнат знався на всіляких машинах, і в горах серед механіків та машиністів про нього йшла добра слава (Чорн., Визвол. земля, 1959, 21); Все захоплене збіжжя Килигей наказав взяти на облік, і незабаром сам з командирами заходився розподіляти серед населення (Гончар, II, 1959, 54).

4. Уживається при позначенні певних фактів, подій, явищ, які супроводжують кого-, що-небудь; в умовах чого; в обстановці чого; під час чого. Ні, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись, Жити хочу! Геть думи сумні! (Л. Укр., І, 1951, 41); Стомлений працею тяжкою, Знов повернувся [друг] до тюрми; Та не знайшов і там покою Середи скреготу та тьми! (Граб., І, 1959, 110); На подвір'ї стояв прикажчик і серед криків та зойку приймав матеріал (Коцюб., II, 1955, 35); Тут.., під чужими зорями, серед вітру, що роздимає он попіл на згарищі - аж іскри жевріють! - тут він, рибалка з-над Бугу, мабуть, закінчить свій шлях (Гончар, III, 1959, 152); - А чому ж ви за дня не приїхали, А тепер, уночі серед віхоли?! (Павл., Бистрина, 1959, 77).

Часові відношення

5. Уживається при позначенні проміжку між початком і кінцем певного часу, періоду, в який відбувається якась дія або наявний якийсь стан. Улітку, саме серед дня, Пустуючи, дурне Ягня Само забилося до річки - Напитися водички (Гл., Вибр., 1951, 39); Вечір був ясний та тихий та теплий, сказано: серед літа (Федьк., Буковина, 1950, 87); Щонеділі, щосвята, а часом і серед будня, щоб не одстати од вельможного сусіди, бенкетує тут [у шинку] п'яне море темної простоти... (Мирний, І, 1949, 415); Серед ночі, майже роздягнутих, під охороною прогнали [солдатів саперного батальйону] з казарми на станцію (Головко, II, 1957, 440); // У сполуч. із сл. день, ніч, літо, зима та ін. часто означає також «удень», «уночі», «влітку», «взимку» та ін. Од злиднів не втечеш ні вдень, ні серед ночі: У заздрості, мовляв Пархім, попівські очі (Г.-Арт., Байки.., 1958, 44); - Вона мене била малого, вона мене серед зими на шлях викидала (Мирний, І, 1949, 152).

6. Уживається при позначенні дії, заняття і т. ін., під час яких відбувається якась інша дія або які перериваються іншою дією, заняттям і т. ін. І якраз серед бенкету В замку нашого Бертольда Залунала гучна сурма Королівського герольда (Л. Укр., І, 1951, 374); Часом серед гри він кидав карти на стіл так, що вони бачили, яка у нього масть, і ховав руки під стіл (Коцюб., II, 1955, 204); Іноді серед роботи, заложивши руки, він задумається, загадається... (Мирний, І, 1949, 325); Пам'ятай, мій брате, серед бою, Із чола кривавий стерши піт: Всі, хто чесний на землі, - з тобою..! (Рильський, III, 1961, 82).

серед - прийменник

§ 9. Чергування О — І, Е — І (п. 2, 3): серед

§ 2. Ненаголошені Е, И (п. 2, а): серед
§ 8. Чергування О — І, Е — І (п. 2, в): серед

середа

СЕРЕДА, и, ж. Назва третього дня тижня (після неділі). В середу рано Гнат найняв підводу й одіслав Олександрі її скриню (Коцюб., І, 1955, 34); - Дядьку-капітане! - гукає хтось з берега. - З середою вас! (Гончар, Тронка, 1963, 150).

@ Кривитися (скривитися) як середа на п'ятницю див. п'ятниця.

середа - іменник, жіночий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийсередасереди
Родовийсередисеред
Давальнийсередісередам
Знахіднийсередусереди
Оруднийсередоюсередами
Місцевийна/у середіна/у середах
Кличнийсередосереди
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум