slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

солдат

СОЛДАТ, а, ч. 1. Рядовий військовослужбовець сухопутних військ. Галин чоловік став солдатом тут у Києві (Л. Укр., V, 1956, 125); За поручиком увійшов вайлуватий солдат з рушницею (Панч, В дорозі, 1959, 73); Кадровий політпрацівник, він знав тисячі шляхів до серця солдата (Гончар, III, 1959, 206); Всі боролись за Отчизну милу, Як за життя,- солдат і генерал (Рильський, II, 1960, 251); * Образно. Переді мною - газета-солдат, газета-воїн, незмінний товариш і друг кожного бійця в поході, в бою і на відпочинку (Веч. Київ, 11.I 1971, 3); * У порівн. Прапороносці закам'яніли внизу під насипом.. Прапор стояв між ними посередині, теж як солдат (Гончар, III, 1959, 371); Над столиком висить фарбований косинець, на ньому рівно, мовби солдати, вишикувались проскури (Стельмах, І, 1962, 414); // Військовослужбовець взагалі.

Віддавати (віддати) в солдати, іст. - посилати на військову службу; брати у солдати. Збирався [писар] Тимоху.. оддать у солдати, а самому всім орудувати (Кв.-Осн., II, 1956, 266); Сина Йвана молодого Оддали в солдати За те, що ти не навчила Панів шанувати (Шевч.. І, 1951, 372); Заголити в солдати див. заголювати2; Йти (піти) в солдати, іст. - йти на військову службу. «Ой, у лузі та при березі Зацвіла калина, - Не за кого піду я в солдати - За хазяйського сина» (Укр.. думи.., 1955, 283); Могила Невідомого солдата - могила безвісного воїна, яку вшановують як пам'ять про всіх, що полягли в боях за Батьківщину. Як символ великої скорботи, символ невгасимої любові і вдячної пам'яті Батьківщини про безсмертний подвиг її синів і дочок, що полягли в роки війни, горить Вічний Вогонь Слави на могилі Невідомого солдата біля Кремлівської стіни (50 р. Вел. Жовтн. соц. рев., 1967, 21).

2. чого, перен. Відданий, дисциплінований, стійкий учасник суспільного руху, член якої-небудь організації і т. ін. Килигей спалахнув. - Буду тим, ким і зараз є: солдатом революції буду! (Гончар, II, 1959, 112); Українські радянські письменники - солдати миру. Прапор незламної, рідної Комуністичної партії осяває їх, пахощі рідної землі напоюють їм груди, даючи наснагу для боротьби за найвищі ідеали людства, ..за мир у всьому світі (Рильський, IX, 1962, 161).

солдат - іменник, чоловічий рід, істота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийсолдатсолдати
Родовийсолдатасолдатів
Давальнийсолдатові, солдатусолдатам
Знахіднийсолдатасолдатів
Оруднийсолдатомсолдатами
Місцевийна/у солдаті, солдатовіна/у солдатах
Кличнийсолдатесолдати

§ 1. Ненаголошений О (п. 2): солдат
§ 55. ІІ відміна. Множина. Родовий відмінок (п. 1): солдат, солдаті, солдатів

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум