slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси  НОВИЙ СЕРВІС!
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

ти

ТИ, тебе (з прийм.: від тебе, до тебе і т. ін. ), займ. особ. 2 ос. одн . 1. Уживається при звертанні до однієї особи (звичайно близької, а також до будь-якої особи в грубому, фамільярному плані). Гей ти, проклятий стариганю! На землю з неба не зиркнеш, Не чуєш, як тебе я ганю, Зевес! (Котл., І, 1952, 104); - Чого ти стогнеш, сину? - питає журливо Мотря.. - Чи ти нездужаєш? (Мирний, І, 1949, 161); - Ти хто? Чого тобі? - вояк вереснув (Л. Укр., І, 1951, 445); - Що з тобою балакати: ти чоловік темний, відсталий, - казав нарешті боєць і скрушно махав рукою (Гончар, III, 1959, 222); // Вживається у внутрішньому мовленні при звертанні людини до самої себе. А думка говорить: «Куди ти йдеш, не спитавшись? На кого покинув Батька, неньку старенькую. Молоду дівчину?» (Шевч., І, 1963, 9); // Уживається при звертанні до тварини. Розплющить Дмитро сонні очі, глипне на телятко, схопить з руки батога та: - А куди ж то ти, щоб ти йому здохло! (Збан., Переджнив'я, 1960, 11); Вийся, жайворонку, вийся Над полями, Розважай людськую тугу Ти піснями (Рильський, І, 1960, 107); // Уживається в риторичному звертанні до кого-, чого-небудь. Вітре буйний, вітре буйний! Ти з морем говориш, - Збуди його, заграй ти з ним, Спитай синє море... (Шевч., II, 1963, 11); Ти занурявся в хвилю, човне. Тепер ти стоїш на березі, і ми не бачимо на тобі гордих слів (Ю. Янов., II, 1958, 46).

Бути (говорити, переходити і т. iн. ) на «ти» перев. з ким; Звертатися до кого на «ти» - перебувати з кимось у таких стосунках, коли один одному говорять «ти», а не «ви». [Любов:] Та я не можу сказати, щоб вона була мені дуже близька. Сю ілюзію робить більше звичай говорити на «ти», затриманий з дитячих літ (Л. Укр., II, 1951, 38); - Шош [що ж] ти, любочко, делінь [далі] будеш робити? - питала вона іноді Марусю, звертаючися до неї по-материнському на «ти» (Хотк., II, 1966, 170); Пити (випити, запити і т. ін. ) з ким на «ти» - те саме, що Пити [на] брудершафт (див. брудершафт). Славко щиро відпрошувався. Тоді Краньцовський його цілував і немилосердно щипав.. Коли й це не заохотило Славка до пиття, то Краньцовський заявив, що хоче з ним запити на «ти» (Март., Тв., 1954, 262).

@ Бодай на тебе болячка див. болячка; Бодай тобі заціпило див. заціплювати; Бодай (щоб) ти здох див. здихати1; Бути з чим на «ти» - добре розумітися на чомусь, досконало знати якусь справу. Знання, уміння, навики, набуті в процесі навчання, допоможуть бути з трактором, комбайном, а чи ще з якимось реманентом на «ти» (Знання.., 8, 1968, 8); Вибивати (вибити) з тебе дур див. дур; Враг тебе бери див. враг; Враг тебе не взяв див. враг; Добра б тобі не було! див. бути; Дуля тобі під (в) ніс див. дуля; Задавись ти див. задавлюватися; Не буде добра з тебе див. добро; Не во (у) гнів тобі див. гнів; Охота тобі див. охота1; Погибелі на тебе немає (нема) див. погибель; Щоб (бодай) ти зслиз! див. зслизати; Щоб тебе занімило див. занімити; Щоб тебе муха (гуска, курка, жаба і т. ін. ) вбрикнула див. вбрикнути; Що ти забув тут (там і т. ін. )? див. забувати; Я тобі дам див. давати.

2. розм. У реченнях неозначено-особових і з узагальненим значенням уживається на позначення людини взагалі. Не шукай лиха - само тебе знайде (Укр.. присл.., 1963, 31); - І я люблю Соломію, - додала Настя, - господи, яка проворна та весела! і наговорить, і накаже, і наспіває тобі повні вуха! (Н.-Лев., V, 1966, 313); - Колись наші баби отак созу полохались, а ниньки попробуй... Ти їх ниньки водою не розіллєш!.. (Гончар, III, 1959, 221).

3. у анач. част. тобі, розм. Уживається для вираження здивування, роздратування, погрози тощо. - Глянь: як одно тобі зерно. Чисте, повне... немолоте б їв! (Мирний, І, 1949, 267); - Юрій! - гукнув він, лежачи над струмком. - Справжній тобі нарзан! - Покуштуй! (Гончар, III, 1959, 90); // Уживається для підсилення заперечення в заперечних реченнях або протиставлення в реченнях із протиставним значенням. А у будень, то він тобі Не посидить в хаті, Все нишпорить по надвір'ю (Шевч., II, 1963, 275); Ні душі тобі живої! Хіба вуж зав'ється (Рудан., Тв., 1956, 84); Не було ні великого вітру, ні дощу, а так собі щось таке, як не раз буває чоловік: ні він тобі добрий, ні він тобі злий - не розбереш ніяк (Хотк., І, 1966, 35).

4. у знач. част., розм. У сполученні з вигуками вживається для підсилення вираженого ними значення. - Ти дивись, як вірно, - неждано промовив і зітхнув Тимофій, увесь поринувши в пісню (Стельмах, II, 1962, 228); - Ох ти ж горенько... - і Марко знову вискочив із хати, як на пожежу (Тют., Вир, 1964, 356).

$ Ану тебе! - уживається для вираження незадоволення, роздратування, злості; А щоб тебе! - уживається для вираження незадоволення, роздратування, злості або захоплення, подиву тощо. - А щоб тебе! Пізнаю свого правдивого брата, - засміявся дядько (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 134); Бий тебе лиха година (сила божа, коцюба)! див. бити; Бог (господь) з тобою! див. бог, господь; Де тобі! - уживається для вираження неможливості щось зробити. Реве, свище заверюха [завірюха]. По лісу завило; Як те море, біле поле Снігом покотилось. Вийшов з хати карбівничий, Щоб ліс оглядати, Та де тобі! Таке лихо, Що не видно й світа (Шевч., І, 1951, 42); Надбіг [Лис] до калюжі, скочив у воду, щоб обмитися з фарби, де тобі! Фарба олійна, через ніч у теплі засохла добре, не пускає (Фр., IV, 1950, 93); Куди [ж] тобі! - уживається для вираження подиву, захоплення, роздратування тощо. Куди ж тобі - як задрав ніс! (Укр.. присл.., 1963, 129); На тобі! Ось (от) тобі [й] на! - уживається для вираження подиву з приводу чогось несподіваного. - Ой боже мій єдиний! З усіма дітьми мені добре повелося, а з цими на тобі на старість такий клопіт! (Н.-Лев., VI, 1966, 401); - Е, Орини вже не почуєш! - з жалем сказав Діденко. - А скільки морочивсь, поки умовив-таки виступити на сцені. 1 як блискуче дебютувала! І на тобі. Все нанівець звела Кіндратиха (Головко, II, 1957, 475); Позаду галасували погоничі з інших саней: намерзлись,.. а тут на тобі, застряли перед самим подвір'ям (Мушк., Чорний хліб, 1960, 141); От тобі [й] маєш! див. мати2; От тобі й раз! див. раз1; Оце тобі на та радуйся! див. радуватися; Сама тобі дірка див. дірка; Ти ба! див. ба1; Хоч би [тобі] вусом (усом, вухом, бровою) повів (повели) див. поводити1; Хоч би [тобі] слово див. слово; Чи ти ба! - те саме, що Чи ба! (див. ба1). - Цей молодий хлопець подобається Марусі, - думала Марта Кирилівна. - Чи ти ба! Як в неї заблищали очі! (Н.-Лев., VI, 1966, 30).

ти - займенник (особовий)
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийти
Родовийтебе
Давальнийтобі
Знахіднийтебе
Оруднийтобою
Місцевийна/у тобі

§ 73. Відмінювання особових займенників: тебе, тобі, тобою
§ 78. Відмінювання означальних займенників (прим. 2): тебе

Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум