slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

труд

ТРУД, а, ч . 1. Наполеглива, старанна праця людини. Не від бога те царство нам спаде, Не святі його з неба знесуть, Але власний наш розум посяде, Сильна воля і спільний наш труд (Фр., XI, 1952, 495); Лиш у труді живе людина, а без труда її нема (Сос., Щоб сади.., 1947, 112); // Сила, енергія, витрачені на якусь роботу. [Xрапко:] Що ти будеш робити? Раз - лист бумаги [аркуш паперу] пропав, а вдруге - труда скільки! (Мирний, V, 1955, 121).

Армія труда; Люди труда, поет. - трудящі, пролетаріат. Лиш ми, робітники, ми - діти Святої армії труда Землею будем володіти, А паразитів жде біда!.. (Вороний, Вибр., 1959, 201); Образ Леніна у творах фронтовиків кликав воїна-читача ідеально служити людям труда (Нар. тв. та етн., 3, 1957, 72).

2. Праця, що вимагає великої затрати фізичної або розумової енергії. - Робити з вашим сином мені не труд, а спочинок (Хотк., І, 1966, 150); - Скільки ж вам, дядьку, за роботу? Павло подумає, дивлячись у землю і ніби питаючи в неї поради, скільки ж коштує його труд на ній, а тоді.. й скаже: - Та давайте, скільки дасте (Тют., Вир, 1964, 132); - Я тільки сказав, що ми не можемо більше платити за лекцію, що я сам знаю, як це мало за такий труд (Хотк., І, 1966, 149).

Взяти на себе труд - зобов'язатися, погодитися виконати що-небудь. Коли б можна це зробити і Ви взяли б на себе труд поговорити в цій справі з дирекцією Спілки, я був би дуже вдячний Вам (Коцюб., III, 1956, 224); Даремний труд - марно, даремно. Даремний труд - гнатися. Марусяк із власного досвіду знав, що в горах сто раз ліпше тікати, як гнатися (Хотк., II, 1966, 286); З [великим] трудом - ледве, насилу. Вона з трудом перелізла через рів (Фр., VII, 1951, 145); Утрьох тримали її [Олечку] і з великим трудом вкинули в рот дві таблетки (Хижняк, Тамара, 1959, 189); Після трудів; По трудах - напрацювавшись, закінчивши якусь роботу. Свекруха.. зирнула на старого, що лежав на полу, спочивав після трудів (Кв.-Осн., II, 1956, 236); Що було, як вже їй сили перейметься - упаде по трудах тяжких, та тільки заплаче до бога (Вовчок, І, 1955, 180); Після трудів праведних, жарт., ірон. - добре попрацювавши. - Ну, а тепер, тітко Маріє, після трудів праведних не гріх було б і чарупину перехилити (Стельмах, І, 1962, 512).

@ Гору (гори) труда витрудити див. витрудити.

3. Наслідок діяльності, праці; твір, витвір. На чужий труд ласий не будь (Номис, 1864, № 10373); Виходять разом на лани Селяни там і тут, І лютим паліям війни Не знищити їх труд! (Дмит., Добрі сусіди, 1951, 58); // розм. Послуга. Прийміть же хоть тепер моє щире спасибі за Ваш труд (Коцюб., III, 1956, 116).


ТРУД... Перша частина складних слів, що відповідає слову трудовий, напр.: трудартіль, труддисципліна, трудколонія.

труд - іменник, чоловічий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийтрудтруди
Родовийтрудатрудів
Давальнийтрудові, трудутрудам
Знахіднийтрудтруди
Оруднийтрудомтрудами
Місцевийна/у трудіна/у трудах
Кличнийтрудетруди
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум