slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

чужий

ЧУЖИЙ, а, е. 1. Належний комусь іншому, не власний, не свій. Чужим добром не забагатієш (Укр.. присл.., 1963, 101); Іде чумак з-за Лиману З чужим добрим, безталанний, Чужі воли поганяє, Поганяючи, співає: - Доле моя, доле, Чом ти не такая, Як інша чужая? (Шевч., І, 1963, 252); Нимидорі здалося, що їй стало легше на гарячому сонці чуже жито жати на одній постаті поруч з Миколою (Н.-Лев., II, 1956, 176); - Навіщо ж він надів чуже вбрання? (Довж., І, 1958, 248); Йонька встиг по дорозі потрусити чужі ятері (Тют., Вир, 1964, 510); // Здобутий, зароблений не своєю працею, не своїми зусиллями.- Як тобі не сором чужі гроші красти? Хіба ж ти їх заробив?-тихо й м'яко казав Жук (Коцюб., І, 1955, 446); // у знач. ім. чуже, жого, с. Те, що надбане іншим. Багач чуже загрібає, бо своєму ліку не знає (Укр.. присл.., 1963, 101); У полі Орачі на ярину орали, І Муха там була, І хоч її непрохану ганяли, Одначе крадькома і їла, і пила, Бо звикла змалечку кохаться у чужому (Гл., Вибр., 1951, 86); - Не хочу я багатіти на чужому. Хай мене Ананас не чіпає, то і я його не зачеплю (Стельмах, І, 1962, 300); // Який є продуктом мислення кого-небудь іншого (про думки, ідеї, слова і т. ін. ). Ми разом з словами набираємося і розуму, набуваємо чужих думок (Мирний, V, 1955, 314); - А Кульницький - це в'юн. Розумний, жорстокий, нахрапистий. З ходу ловить чужі думки й піднімає їх на всю губернію або приноровляється до них, як вигідніше йому (Стельмах, II, 1962, 214); // Якого зазнає хтось інший, який випадає на долю кого-небудь іншого. Не радуйся чужому лихові (Укр.. присл.., 1963, 34); - Що ж за чоловік, що підкопується під чужу славу, та ще під дівочу, під сирітську? (Кв.-Осн., II, 1956, 442); Вона знала свого Пилипка, який він вразливий до чужого горя (Мирний, IV, 1955, 289); Рука тремтяча удлище хапає, І лин зелений воду розсікає, І мало удки не перерива, І золотом тремтячим одлива... "Помалу! Тихше!" - ти даєш поради, Чужому щастю, як своєму, радий... (Рильський, І, 1960, 169); // Не притаманний, не властивий кому-небудь, незвичний за виявом. Юля знову посміхнулася і вийняла з сумочки дзеркальце: щоки її трохи зблідли, а усмішка була чужа, розгублена і жалюгідна (Тют., Вир, 1964, 425); Сумно зітхнула жінка і, не спускаючи очей з протеза, промовила якимсь чужим, неприродним голосом: - Для матері кров її дітей ніколи не охолоняє [холоне] (Багмут, Опов., 1959, 93); *У порівн. [Прісцілла (голосом, зміненим від муки, мов чужим, без відтінків ):] Мій чоловік себе не чує гідним. Я се знаю (Л. Укр., II, 1951, 500); // перен. Не підвладний кому-небудь, який позбувся рухливості, чутливості (перев. про частини тіла людини). Він себе переміг і побіг підтюпцем до дитини, а шашка йому заважала, била та путала ноги, чужі й без того (Коцюб., II, 1955, 380).

@ Жити чужим розумом див. розум; З чужих слів див. слово; З чужого голосу співати (говорити і т. ін. ) див, голос; З чужого плеча див. плече; Їсти чужий хліб див. їсти; Лізти в чужий горох див. лізти; На чужій спині виїжджати див. спина; На чужі кошти (на чужий рахунок) їсти (пити, жити і т. ін. ) - за рахунок кого-небудь іншого їсти, пити, жити і т. ін. Буржуа і кардинал Справляють свій останній бал. А вколо в чорнім хороводі Сплелися всі, хто кат свободі, Кому вино солодить шлунок, Хто хоче на чужий рахунок Ходити в злоті, у шовках... (Сос., І, 1957, 461); Не сунь (не тикай, не потикай, не пхай і т. ін. ) носа до чужого проса (у чуже просо) див. просо; Ноги (руки і т. ін. ) мов (як, ніби і т. ін. ) чужі - про частини тіла людини, що втратили чутливість, здатність рухатися; Під чужий тин див. тин; Під (попід) чужим тином див. тин; Під чужою стріхою див. стріха; Сидіти на чужому возі див. сидіти; Сідати (сісти) в (на) чужі сани див. сани; Сунути [свого] носа в чужі горшки див. сунути; Тинятися між чужими [людьми]; Тинятися по чужих [людях] див. тинятися; Тинятися по чужих хатах див. тинятися; Чужий куток див. куток; Чужий хліб заїдати - те саме, що Їсти чужий хліб (див. їсти); Чужими руками вогонь загортати див. загортати; Чужими руками жар загрібати див. жар; Чужими руками робити що - не власними силами, використовуючи інших, робити що-небудь. Багач випасався на праці Данила, бо любив робити чужими руками (Казки Буковини.., 1968, 13); Чужим умом жити див. ум; Чужі дворища топтати див. топтати.

2. Не пов'язаний з ким-небудь родинними зв'язками; нерідний. А там і те я згадала, що я сиротую, що вбога я, та не при батькові-матері зросла, живу у чужій сім'ї з ласки (Вовчок, І, 1955, 198); Всі встали з-за стола, подякували богові та Кайдашисі, а Мотря все стояла на одному місці, наче сирота в чужій сім'ї (Н.-Лев., II, 1956, 287); [Кнуриха:] Найшли до нас з Січі запорожці і невеличкого хлопчика привезли з собою, накинули нам за сина узяти. Хоч чуже воно - та все ж дитина (Мирний, V, 1955, 91); - Навіть шуліка не б'є чужих пташенят, коли вони ще в гнізді... (Гончар, Тронка, 1963, 311); *У порівн. Він, мов чужий, підходить до свого просторого двору, відчиняє глуху хвіртку, і назустріч йому з темних деревин підіймаються Олеся і Гнат. Синок уже на зріст матір доганяє (Стельмах, II, 1962, 116); Коли Орися повернулася в хату, Одарка сиділа на лаві, біля дверей, як чужа, і мовчала (Тют., Вир, 1964, 508); // у знач. ім. чужий, жого, ч.; чужа, жої, ж.; чужі, жих, мн. Нерідна людина. [Варка:] Коли вже й рідня одно другому виїдає очі, то чого ж сподіватись від чужих?.. (Кроп., II, 1958, 187); - Так, дивний старий. Пішов і не попрощався. Як з чужим (Тют., Вир, 1964, 78).

@ Чужа кістка див. кістка.

3. Який не перебуває в близьких взаєминах з ким-небудь, не пов'язаний спільністю умов життя, праці; сторонній. Збирали пізні гречки, коли в селі несподівано з'явився Гуща. Його не зразу впізнали. Він обріс бородою, став старший і наче трохи чужий (Коцюб., II, 1955, 65); *У порівн. Так би й кинулась їй на шию, коли б Мар'я зразу була признала її. А то Христя здоровкається, а Мар'я, мов чужа, дивиться на неї (Мирний, III, 1954, 149); // Незнайомий, невідомий. [Семен:] А хто тут мене кличе? Маруся сказала, що якийсь чужий чоловік... (Кроп., І, 1958, 100); Петрусь їсть по-хазяйськи, підставляючи під ложку шматочок хліба, так його бабуся навчила, а дівчинка проливає сметану на груди і весь час злякано поглядає на чужу тьотю, що сидить на покуті (Тют., Вир, 1964, 216); Одного разу, коли Каленик Романович і Рубін грали в дамки, в двері хтось постукав чужим стуком (Сенч., На Бат. горі, 1960, 11); // у знач. ім. чужий, жого, ч.; чужа, жої, ж.; чужі, жих, мн. Незнайома людина. - Коли сверблять із вас у кого Чи спина, ребра, чи боки, Нащо просити вам чужого? Мої великі кулаки Почешуть ребра вам і спину (Котл., І, 1952, 185); // Який стосується інших людей. Як було прийдемо на чужі вечорниці, то дівчата як ясочки коло нас, і вже на своїх не хочуть дивитись (Кв.-Осн., II, 1956, 429); [Милевський:] Простіть, Любов Олександрівно, я не люблю мішатись до чужих справ, але на правах приятеля скажу: мені здається, ви занадто раптово увірвали нитку (Л. Укр., II, 1951, 74); Господь з ними, з столицями, з захопленням і з чужим комфортом.- Додому! (Довж., І, 1958, 323); Чого ж він мусить покутувати за чужі гріхи? (Коцюб., І, 1955, 224); // Власт. чомусь зовсім іншому; чужорідний. Сусідський сад - то був зовсім інший, чужий світ, і Юра довгий час не міг наважитися ступити на його незнану землю (Смолич, II, 1958, 18); Довгастий шрам на лівій щоці здавався недоречним і чужим на його обличчі, що дихало спокоєм і виказувало внутрішню рівновагу (Голов., Тополя.., 1965, 100).

@ Від (од) чужого ока; Для чужих очей; Для чужого ока; Про чуже око; Про чужі очі див. око1; На чужих руках (залишитися, померти і т. ін. ) - під опікою сторонніх людей залишитися, померти і т. ін.; Питатися чужого розуму див. розум; Під чужим прізвищем див. прізвище; У чужі руки потрапляти (попадати і т. ін. ) - до незнайомих, сторонніх людей потрапляти, попадати і т. ін. - Це моє добро, тільки в чужі руки попало,-відповів [вчитель] неохоче, наміряючись вийти із хати (Стельмах, І, 1962, 602); Ховатися (сховатися) за чужу спину (за чужі спини) - ухилятися від виконання якого-небудь обов'язку, від відповідальності і т. ін., перекладаючи все на когось. - А ти хвостом не крути і за чужі спини не ховайся.. Як Оксена не було - до гурту підпрягався, а побачив - зараз тобі язик у петлю скрутило (Тют., Вир, 1960, 82); -Ти занадто романтик. Звичайно, я не раджу тобі бути поганим воїном або ховатися за чужі спини. Я знаю, що ти на це не здатний (Гончар, III, 1959, 26); Ходити (розійтися і т. ін. ) по чужих руках - ходити, розійтися серед сторонніх людей; Чужим рукам на потирання див. потирання; Чужі руки (очі і т. ін. ) - руки, очі незнайомої людини. Вона посміхнулася ще глузливіше і відвела очі. В чужих, остовпілих очах вона не знайшла честі (Тют., Вир, 1964, 446); Стороннє, чуже око їх не могло б помітити. Вони являлися тільки йому, своєму придніпрянському соловейкові, та його вірним товаришам (Гончар, III, 1959, 369); Чужого віку заживати (зажити) див. заживати2.

4. Який не є батьківщиною або місцем постійного проживання для кого-небудь. - Чого ж це ти, дочко, так розплакалась? Мабуть, дуже нудилась за Бієвцями та за нами, - говорила мати, - привикай, серце, до чужого села та до нової рідні (Н.-Лев., II, 1956, 326); Хто з нас батьківську країну Проміняє на чужу? Вічний сором тобі, сину, За се був би! (Граб., І, 1959, 604); Так уже втомився подоріжжю і безлюддям - бо тут [у Цюріху] усе чужі люди, що швидше хочу до своїх (Коцюб., III, 1956, 273); // Уживається як постійний епітет до деяких назв. О думи мої! о славо злая! За тебе марно я в чужому краю Караюсь, мучуся... але не каюсь!.. (Шевч., II, 1963, 50); Там десь, в чужій стороні, серед кривавої війни, зложе він свою козацьку головоньку (Мирний, І, 1949, 180); Без жалю кидають нас хмари, Пливуть в чужі краї, І сонце ллє ізнову чари Гарячії свої... (Рильський, І, 1960, 94); // Родом з іншої місцевості. Того ж таки вечора йшло через село дванадцять чужих парубків і допитувалися шляху до економії (Мирний, IV, 1955, 243); Правда, і Алі, і Фатьма були тут людьми чужими, не знали стежок і легко могли заплутатися в їх лабіринті (Коцюб., І, 1955, 400); // Який стосується іншої держави, країни; іноземний. Франко, як відомо, знав багато чужих мов (Сам., II, 1958, 395); Видно, що авторка чимало читала творів чужої літератури, чомусь мені здається, що мусила вона багато читати Жорж Занда, навіть її головна ідея.. чисто Жорж Зандівська (Л. Укр., V, 1956, 43); Десь аж на самім виднокрузі димів чужий корабель (Гончар, Таврія.., 1957, 336) ; // у знач. ім. чуже, жого, с. Те, що належить іншому народові. Учітесь,читайте,І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь (Шевч., І, 1963, 334).

5. Який має інші погляди, прагнення, інтереси і т. ін., ніж хто-небудь. Я й тут чужий, одинокий, І на Україні Я сирота, мій голубе, Як і на чужині (Шевч., І, 1963, 68); Лукія прожила з чоловіком з кінця зими до осені та й зосталась чужа й чоловікові, і всій його сім'ї (Гр., І, 1963, 393); // Який не відповідає поглядам, інтересам, прагненням кого-небудь. Чи чуже нам, великоруським свідомим пролетарям, почуття національної гордості? Звичайно, ні! (Ленін, 26, 1972, 98); Отже, ті стильові течії, в яких форма вільно чи невільно відривається від змісту.., є чужими, а то й просто ворожими естетиці соціалістичного реалізму (Про багатство л-ри, 1959, 17).

чужий - прикметник
ВІДМІНОКЧОЛ. РІДЖІН. РІДСЕР. РІДМНОЖИНА
Називнийчужийчужачужечужі
Родовийчужогочужоїчужогочужих
Давальнийчужомучужійчужомучужим
Знахіднийчужий, чужогочужучужечужі, чужих
Оруднийчужимчужоючужимчужими
Місцевийна/у чужому, чужімна/у чужійна/у чужому, чужімна/у чужих
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум