slovnyk.ua slovnyk.ua
  • Написати
  • Словник
  • Сервіси
    • Звертання
    • Транслітерація
    • Наголоси  Бета версія
  • Словникарня
  • Правопис 2019
  • Форум
Увійти
Вхід
ЗАБУЛИ ПАРОЛЬ?
Реєстрація

Авторизуючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Реєстрація
Відмінити

Для завершення реєстрації необхідно буде пройти за отриманим посиланням.

Реєструючись, ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності.

Скинути пароль
Відмінити

Для зміни пароля необхідно буде пройти за отриманим на вказану адресу посиланням і ввести новий пароль.

А
Б
В
Г
Ґ
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

щабель

ЩАБЕЛЬ, бля, ч. 1. Поперечний (горизонтальний) брусок, планка в драбині. - Якого ти нечистого полохаєш наших курей! - крикнув Лаврін, стоячи-на щаблі (Н.-Лев., II, 1956, 359); Обидві подруги, обережно ступаючи на щаблі старої драбини, приставленої до краю колодязя, спустилися на саме дно ями (Стар., Облога.., 1961, 78); Мотузка тим часом пішла вгору, і за нею тихо й плавно, розгортаючись щабель по щаблі, посунулася вгору й мотузяна драбинка (Смолич, II, 1958, 104); // Поперечна планка в драбині воза. Оповідали, що в Осьмаках од куль козацьких опляели не тільки дорослі, а й діти. Що недобитих складали на віз, як снопи, і так везли в тюрму. Крізь щаблі воза цілу дорогу капала кров (Коцюб., II, 1955, 96); Кудлатий пес забовтав хвостом і зіп'явся на воза, просунувши морду крізь щаблі драбини (Епік, Тв., 1958, 532);Варивода тисне руку товаришам і стає на щаблі вузенького трапа (Трубл., II, 1955, 494).

2. заст. Східець. Сходить [Іфігенія] знов додолу і сідає на найнижчому щаблі сходів, під кипарисом (Л. Укр., І, 1951, 161); Він усе пригадує - і ти згадай. Як враз забилося несамовите Твоє маленьке серце в ранній час На сонцем вигрітих щаблях причалу (Перв., II, 1958, 221): *Образно. І по щаблях каналів проносять груз строкатий З Онеги в Біле море трубасті кораблі (Бажан, Нашому юнацтву, 1950, 109).

3. перен. Етап, стадія розвитку, здійснення чого-небудь. Говорив [Павло] це таким тоном, що треба було догадуватись, буцім він переступив уже перші щаблі до письма (Март., Тв., 1954, 236); Щаблі життя. У вчителів вони вимірюються отими ключами: одні прилітають дзвінкоголосою малечею у вересні, другі, вже дорослі, назавжди відлітають з рідного гнізда... (Цюпа, Добротворець, 1971, 131); Соціалізм і комунізм - це не дві різні суспільно-економічні формації, а два щаблі однієї формації (Рад. Укр., 13.IX 1946, 2); // Становище, рівень, на якому перебуває, якого досягає хто-, що-небудь. [Магістер:] Ідімо далі: ви в своєму хисті щаблів найвищих досягли колись... (Л. Укр., III, 1952, 96); Ми вважаємо, що переклад з будь-якої мови на будь-яку мову принципово можливий,- незалежно від того, на якому щаблі розвитку та чи інша мова стоїть (Рильський, IX, 1962, 60); // Розряд, підрозділ у чому-небудь, що має градацію. Граф Гіацинт, незважаючи на те, що стояв на однім з графом Адольфом щаблі шляхетського блиску, все ж відчував аж занадто добре безмірну вищість графа Адольфа (Фр., VI, 1951, 230); За ці роки він хутко пройшов по щаблях: змінного інженера, начальника зміни, начальника цеху і вже став першим заступником головного інженера (Баш, Надія, 1960, 103); Кобзарський цех належав до великої старечої спілки, тільки був він там найвищим щаблем (Тулуб, Людолови, І, 1957, 343); За життя батька.. Мариня була в сімейній ієрархічній драбині на останньому щаблі (Вільде, Сестри.., 1958, 511).

@ Підносити (піднести, піднімати, підіймати, підняти, підійняти) [ще] на один (вищий, новий і т. ін.) щабель див. підносити, піднімати.

4. Кожний звук музичного звукоряду, гами, ладу. В українській народній музиці, побудованій на діатонічній основі, важливу роль відіграють побічні щаблі ладу (Нар. тв. та етн., 5, 1967, 55).

щабель - іменник, чоловічий рід, неістота
ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийщабельщаблі
Родовийщаблящаблів
Давальнийщаблеві, щаблющаблям
Знахіднийщабельщаблі
Оруднийщаблемщаблями
Місцевийна/у щабліна/у щаблях
Кличнийщаблющаблі
Про Словник

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови - понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну "паспортну" (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ - Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

На зв'язку     
  • Email: slovnyk.ua@gmail.com

Slovnyk.ua - тлумачення, орфографія, транслітерація онлайн, звертання, новий правопис онлайн.     © 2005-2021 - slovnyk.ua

  • Словник
  • Звертання
  • Транслітерація
  • Наголоси
  • Словникарня
  • Правопис
  • Форум