Надокучливе слово "pattern"

Гілка для перекладачів

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Надокучливе слово "pattern"

Повідомлення Дмитро »

zedth писав:
Вів січня 19, 2010 2:14 pm

Народ, вчіть слов'янські мови.

Ваша порада не допоможе перекласти текст з англійської.
zedth писав:
Вів січня 19, 2010 2:14 pm

Російська - це _не_ слов'янська.

Отут Ви помиляєтеся, шановний добродію, але до обговорюваної теми це не стосується.
zedth писав:
Вів січня 19, 2010 2:14 pm

Отож: взірець (wzór), десень (deseń), зразок.

Англійське слово pattern може також означати й модель чи шаблон, і схему або малюнок, і викрійку, й спосіб життя чи манеру поведінки і т. д. Усе залежить від контексту.
До речі, десень походить із французької мови.
Natabka
Учень старанний
Повідомлень: 32
З нами з: Нед жовтня 05, 2008 4:16 pm

Надокучливе слово "pattern"

Повідомлення Natabka »

Daniel Bohdan писав:
Чет липня 10, 2008 9:55 am

Кожний, хто читає, скажім, наукові статті англійською неодмінно натрапляв на слово . Це дуже зручне слівце, тому й не дивно, що воно напохваті в англомовних авторів. ...
Тому я хочу спитатись у вас, пані й панове, чи хтось уже дав собі раду з оцим словом?


Так, це таки проблема! І наврядчи можна дати з ним раду раз і назавджи. Бо "pattern" може виникати в найнесподіваніших контекстах, і воно досить обширне за значенням, як на мене. Дивіться, маю ще такий приклад, над яким оце мудрую:



Тут ще об переклад "story" ("розповідь, історія, сюжет) спіткнутися можна, але за традиціями українських статей і наратологічного словника я переклала решту речення отак:



Під patterns тут розуміється загальний комплекс особливостей, скажімо, будь-якого роману-автобіографії, схема його сюжету, композиції - тобто те, що ми очікуємо побачити в романі-автобіографії. І як це сказати у заголовку, не вдаючись до описів? ?
tukktukk
Новоприбулий
Повідомлень: 4
З нами з: Пон жовтня 15, 2007 9:22 pm

Надокучливе слово "pattern"

Повідомлення tukktukk »

Зі словника:

1) зразок, взірець, приклад; тип; she is a pattern of all the virtues вона — взірець всіх чеснот (доброчесності)
2) модель, форма, шаблон; стереотип; викрійка
3) схема, діаграма
4) конфігурація; будова; побудова; розміщення, взаємне розташування; (конкретна) послідовність; комбінація (напр. символів); набір (напр. слів); росподіл
5) спосіб (життя); манера (поведінки); звичка; типовість; рутина
6) малюнок, візерунок
7) стиль, характер
8) система, структура; принцип; модель; закономірність; тенденція; pattern of trade структура (характер) торгівлі; система торговельних зв'язків

...

Відповісти