притворяться недотрогой

Гілка для перекладачів

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

притворяться недотрогой

Повідомлення Лаврін »

Рос. "недотрога" - (укр.) неприступна.

Це з учорашнього кіна на НТА - 'Water's Edge', "На краю води": там одна дівуля вдавала з себе (так бо переклали. А, мо', горду цяцю? Ні, таки неприступну...). А на ділі вона була вплутана в аферу про вбивство.
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення ******** »

Рос. "недотрога" - (укр.) неприступна.

Неприступна або недоступна.
Справдi, такої, як Янка, такої чистої, нiжної, гарної i разом з тим своєвiльної i недоступної дiвчини вiн нiколи в життi не зустрiчав. Та що з того? Для нього вона - як зоря на небi: прекрасна, але недосяжна!

Раптом згадувала, якою недоступною її всi вважають, як казився Кулiш, страждав милий приємний Макаров, з яким вона вже тут - нема де правди дiти, почала трохи, трохи кокетувати по-своєму: була безпосередня i одверта бiльше нiж треба

НЕДОСТУПНИЙ, -а, -е. ....Який не допускає чого-небудь, не піддається чомусь.
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

притворяться недотрогой

Повідомлення Лаврін »

Родзинка писав:
Вів листопада 10, 2009 4:50 pm
Неприступна або недоступна.

Зазвичай розуміють якусь річ. Як от
Машини марки BMW для мене недоступні.

Тобто я не можу їх собі дозволити купити через фінансову неспромогу або ж через морально-психічний бар'єр.
Машини BMW для мене ? щодо неживого предмета трохи ріже вухо. А от щодо живого - це саме те, що треба. Напротивагу "недоступний" - тут своєю чергою вже щодо живого предмета трохи ріже вухо, бо губиться смисл. Щось ніби як, звертаючись до людини, мають на увазі неживу річ...

Порівняти.
Ця дівчина для мене недоступна. і Ця дівчина така-а неприступна, що крий боже!

У першому вип., певно, мають на увазі дівчину з вищого світу, котра для пересічних львівських батярів є просто як через соціальний, так і класовий бар’єри. Вона може взагалі в громадських місцях, на вулиці навіть не з’являтися, маючи то собі за велику ганьбу.

А дівчина неприступна - просто така дівчина, яка нікого до себе не підпускаяє. Дуже горда, гонориста абощо. Горда цяця, одне слово.

Отже, можна вважати, „недоступна дівчина” - дівчина з вищого світу, „неприступна дівчина” - дівчина з мухами в носі.
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення Листопад »

Лорейн писав:
Вів листопада 10, 2009 4:50 pm

Зазвичай розуміють якусь річ. Як от

Тобто я не можу їх собі дозволити купити через фінансову неспромогу або ж через морально-психічний бар'єр.
А дівчина неприступна - просто така дівчина, яка нікого до себе не підпускаяє. Дуже горда, гонориста абощо. Горда цяця, одне слово.

Отже, можна вважати, „недоступна дівчина” - дівчина з вищого світу, „неприступна дівчина” - дівчина з мухами в носі.


Саме так. Фактично "неприступна" - синонім до Вашої улюбленої "гордої цяці". /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

НЕПРИСТУПНИЙ, -а, -е. 2. перен. До якого не можна підступитися; гордовитий. // . Неприступна красуня.

- Ватя чогось насупилась, чогось вдавала з себе неприступну велику паню (І. Нечуй-Левицький).
Вона ж підвелася й горда, неприступна, вже не Уляся, як почав називати її слідом за
Оленкою, а Уляна, чи навіть Юліана, як іноді називала її мати, не попрощавшись,
пішла до своєї хати (Ю. Мушкетик).
Де вона Живе, моя красуня неприступна (І. Кочерга).
А ви, міс Лавініє, коли заходили вдень випити шоколадного коктейлю, то така вже були неприступна краля, що тут один навіть став розпитувати про вас (Рей Бредбері).
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення Дмитро »

На недоторку можна, певно, ще й маця сказати. Словник.нет тлумачить це слово майже так, як і ц[color=#CC0000]я[/color]ця в четвертому значенні, хоч без ремарок розм. та ірон., проте з ремаркою діал.:
[quote]МАЦ[color=#CC0000]Я[/color], -і, ж., діал. Поважна особа[/quote]
А ось стаття з Етимологічного словника української мови:
[quote][маця] «недоторка»; — афективне утворення, можливо, пов'язане з [маценький] «маленький», [маць] «усе маленьке».[/quote]
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення ******** »

Отже, можна вважати, „недоступна дівчина” - дівчина з вищого світу, „неприступна дівчина” - дівчина з мухами в носі.

Саме "мухи в носі грають" у задерикуватої, пихатої людини, а не цнотливої.
Сей Бассім — то хлоп не швайка!
Гордий трохи, та се байка —
Грають мухи в носі, бач.

Так що "ось та муха" в недоступної панянки,
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

притворяться недотрогой

Повідомлення Savo »

Родзинка писав:
Вів листопада 10, 2009 4:50 pm

Саме "мухи в носі грають" у задерикуватої, пихатої людини, а не цнотливої.

То, вважаєте, в цнотливої не можуть мухи в носі грати? Звісно, якщо взяти до уваги перше значення цього прикметника, то аж ніяк. Але ж у контексті теми йдеться про друге значення, себто про недотику, недоторку, ба більше – удавану цнотливицю. Ще й як у такої ті мухи грають. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Родзинка писав:
Вів листопада 10, 2009 4:50 pm

Так що "ось та муха" в недоступної панянки, "до якої важко звертатися через пихатість, гордовитість вдачі" (НЕТ).

З іншого боку, не обов'язково брати до уваги саме 4 значення слова недоступний з виразною негативною конотацією. Хіба конче панянка пихата й гордовита? Радянський стереотип волів саме так її представляти. Та й народна творчість, ніде правди діти, теж. Проте, здається, п.Лорейн говорить просто про різні соціальні статуси, класові бар'єри, які унеможливлюють доступ. Веду до того, що кожен бачить світ через власне сприйняття (моє не заперечує вашого).
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення ******** »

Веду до того, що кожен бачить світ через власне сприйняття (моє не заперечує вашого).

То чим недоступна гірша за неприступну? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Доступатися - доступати - добиватися зустрічі, побачення з ким-небудь, досягнути, домогтися кого-, чого-небудь, наближатися, підходити до кого-, чого-небудь.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

притворяться недотрогой

Повідомлення Savo »

Родзинка писав:
Вів листопада 10, 2009 4:50 pm

То чим недоступна гірша за неприступну? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Доступатися - доступати - добиватися зустрічі, побачення з ким-небудь, досягнути, домогтися кого-, чого-небудь, наближатися, підходити до кого-, чого-небудь.


А хто каже "гірша"? Йшлося про значеннєві нюанси.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

притворяться недотрогой

Повідомлення Танка »

Ось знайшла у Словнику:

МІМОЗА, -и, ж. 1. Рослина (дерево, кущ і т. ін.), деякі види якої мають властивість згортати листя, коли до неї торкаються. 2. перен. Про вразливу, недоторканну людину. 3. Вид акації з яскраво-жовтими квітками.

Даруйте за відхилення від теми, але мені здається, що тут слово недоторканну має бути з одним Н.

Процитую Словник:
НЕДОТОРКАННИЙ, -а, -е. 1. Який охороняється законом від посягань з боку кого-небудь. 2. Якого не можна псувати, знищувати, паплюжити через значимість, важливість і т. ін.
НЕДОТОРКАНИЙ, -а, -е. 1. Якого ніхто не торкався, не чіпав і т. ін. // До якого ніхто не приступав, за якого ніхто не брався (про роботу). // перен. Не­порочний, чистий, цнотливий. Недоторкана дівчина. 2. Який не терпить стосовно до себе жартів, фамільярності у поведінці, критичних зауважень, заперечень і т. ін.; образливий.

Якщо з цього приводу бесіда матиме продовження, то, мабуть, варто створити нову тему.
Ще раз перепрошую.
Відповісти