Правильний переклад на українську мову

Гілка для перекладачів

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Giulial

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Giulial »

Допоможіт, будь ласка, правильно перекласти вираз з російської мови: занимать заслуженное место
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Savo »

Giulial писав:
Сер червня 13, 2007 4:09 pm

Допоможіт, будь ласка, правильно перекласти вираз з російської мови: занимать заслуженное место

Нібито посідати належне місце... Хоч можливі й варіянти.
mousa
Студент досвідчений
Повідомлень: 87
З нами з: Вів листопада 28, 2006 4:30 pm

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення mousa »

Ага, а "займати забагато місця" - правильний вислів? Чи, можливо, є ліпші варіянти? /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Savo »

mousa писав:
Вів червня 19, 2007 4:09 pm

Ага, а "займати забагато місця" - правильний вислів? Чи, можливо, є ліпші варіянти? /blink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":blink:" border="0" alt="blink.gif" />

Як на мене, у цім контексті займати вжито до ладу. А вам не сподобався чимсь переклад попереднього?
Smoke
Студент досвідчений
Повідомлень: 81
З нами з: Нед листопада 12, 2006 10:51 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Smoke »

Можна якось щоб не було за-за?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Savo »

Smoke писав:
Чет червня 21, 2007 4:09 pm

Можна якось щоб не було за-за?

Можна, звичайно. Наприклад, обіймати забагато місця. Сполучуваність цього дієслова якраз передбачає наявність слів , тощо.
Ign1111
Студент досвідчений
Повідомлень: 76
З нами з: Нед лютого 25, 2007 6:34 pm

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Ign1111 »

Savo писав:
Чет червня 21, 2007 4:09 pm
обіймати забагато місця


Якщо перекласти назад на російську, то вийде занимать слишком много места, як на мене, то не виходить он те занимать заслуженное место /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" /> Ось так, був поважним чоловіком, а став гладким. :o
mousa
Студент досвідчений
Повідомлень: 87
З нами з: Вів листопада 28, 2006 4:30 pm

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення mousa »

Я перепрошую, моє запитання стосувалося першої репліки лише опосередковано. Просто з українським "займати" дещо складніше ніж російським "занимать". Приміром, я його вживаю хіба що у значені "Йди собі та мене не займай". щодо "обіймати місце" якось воно недоладно. Гадаю, "обіймати" у цьому значенні можна щось абстрактне, як то посада. А місце - це конкретне поняття.
Ще до того ж питання - чи правильно говорити "війська зайняли місто" та "займіть свої місця" (коли станьте, сядьте тощо вжити не виходить)? /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Savo »

Ign1111 писав:
Чет червня 21, 2007 4:09 pm

Якщо перекласти назад на російську, то вийде занимать слишком много места, як на мене, то не виходить он те занимать заслуженное место /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" /> Ось так, був поважним чоловіком, а став гладким. :o

Чоловіче, про що ви? Перекладалися дві різні фрази, а ви їх об’єднали. Читайте трохи уважніше.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Правильний переклад на українську мову

Повідомлення Savo »

mousa писав:
П'ят червня 22, 2007 4:09 pm

Приміром, я його вживаю хіба що у значені "Йди собі та мене не займай".

І маєте на це повне право. Але чи обмежується це дієслово в українській мові тільки названою семою – інша річ.
Ось, приміром, значеннєвий діапазон його з СУМа. Не обстоюватиму нормативності всіх значень (хоч звучить дивно, як зважити, що словник нормативний), але говорити про багатозначність лексеми, здається, – природно.


ЗАЙМАТИ, аю, аєш, недок., ЗАЙНЯТИ і діал. ЗАЙМИТИ, займу, займеш, док., перех. 1. Брати, обирати що-небудь для користування, закріплювати за собою або за кимсь; розташовуватися де-небудь.— Йди, каже [Савка], туди, там землі не міряні, бери, займай скільки сили твоєї, рубай ліс, став хату, хазяїном будеш... (Коцюб., І, 1955, 379); Алла Михайлівна зайняла місце за крайнім столиком, найближчим до вулиці (Л. Укр., III, 1952, 611); У вагоні ще попросторішало. Звільнилась горішня лава — зайняли для Гайового (Головко, II, 1957, 439); Вже ніч... Зайняли вихідний свій рубіж... У кожного був автомат (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 258);//Захоплювати який-небудь населений пункт, територію, місцевість і т. ін.—Займайте, хлопці, займайте гору за лісом/ Гору займайте/ От пропадуть, пропадуть нізащо/—говорив він у розпачі (Довж., І, 1958, 275); — Наливайко пішов на вдвоє численніші війська Ходкєвича і з боєм зайняв Могилів (Ле, Наливайко, 1957, 288); Колись шляхтич да заняв [зайняв] козаче поле (Вовчок, І, 1955, 89);//Мешкати де-небудь, мати в своєму користуванні. Брати Калиновичі займали гарне помешкання на Панській вулиці (Фр., VI, 1951, 200); Капітан третього рангу Платон Богучар займає в його домі кімнату з верандою в сад (Кучер, Чорноморці, 1956, 27);
Займати (зайняти) оборону — окопуючись, розміщуючи військо, загін і т. іп. та вогнепі засоби на певній ділянці, готуватися до відбиття атак ворога. Уже замовкли три батареї, уже перший дивізіон займав кругову оборону (Кучер, Чорноморці, 1956, 38); Займати (зайняти) позицію (позиції) — зупинятися в певному місці, готуючись до чого-небудь (нерев. до бою чи вборони). Поріділий після боїв полк, зайнявши позиції в степу, став окопуватись (Гончар, II, 1959, 351); Займати (зайняти) постать — ставати до роботи на певній смузі, ділянці ниви або поля. Прийшла дівчина жати і постать зайняла (Л. Укр., І, 1951, 410); Займати (зайняти) чергу — закріплювати місце за собою або за ким-небудь у черзі.— Тоню, до їдальні йдеш? — почувся голос слюсаря Карпова.— Я тобі чергу займу (Собко, Матв. затока, 1962, 192).
2. Заповнювати собою яку-небудь площу, ділянку або якийсь простір, місце. Гарний у дядька садок; колись він займав під собою коло 40 десятин (Коцюб., І, 1955, 465); Високе та ясне вікно займало всю стіну і виходило на південь (Кучер, Вогник, 1952, 43); У двері було видко три сукні, котрі ворушились од кутка до кутка і зайняли собою трохи не всю кімнату (Н.-Лев. I, 1956, 184).
Займати (зайняти) місце в чому, серед чого — заповнювати собою якусь частину в чому-небудь; посідати, відігравати певну роль. В літературній творчості періоду громадянської війни панівне місце займають віршові жанри (Іст. укр. літ., II, 1956, 50); Україна займає тепер одне з перших місць серед найбільш розвинутих в економічному відношенні країн Європи
(Наука.., 12, 1957, 2).
3. кого, рідко. Охоплювати кого-небудь, оволодівати кимсь (про думки, почуття).— Знаєте, яка думка займає мене? Взяти б і закрутити голову сьому серцеїду, та так закрутити, щоб він просто збожеволів (Л. Укр., III, 1952, 606); Чорна жура йшла крок у крок за ним [Івонікою] і зайняла його цілковито (Коб., II, 1956, 109).
4. Заповнювати який-небудь проміжок часу; продовжуватися, тривати. Вся подоріж морем займе 17 днів (Л. Укр., V, 1956, 410); Раз у раз доводилося [втікачам] спотикатися, намацувати дорогу, падати.. Ця плутанина зайняла коло години (Коцюб., І, 1955, 347).
5. Зачіпати, хапати, б'ючи, кусаючи і т. іп.— А не порве ваш собака? — Ні, він не займе: він у пас плохий (Барв., Опов.., 1902, 215); Його [економа] очі, мов заскочені миші, жахливо оглядали кожне обличчя, руки були напоготові, щоб боронитись, але ніхто не зайняв (Коцюб., II, 1955, 82); // Звертатися, заговорювати з особливою приязню, зацікавленістю до кого-небудь; залицятися. Нехай мене той займає, хто кохання в серці має! (Укр.. присл.., 1955, 109); А козак дівчину та й вірненько любить, А зайнять не посміє (Нар. лірика, 1956, 197); — Чи він мене любить? Чіт чи лишка? — Чіт/ і любить тебе від щирого серця/ — обізвавсь Василь, що вже давно стояв біля неї [Марусі ] і дививсь на Ті смуту та не знав, як зайняти (Кв.-Осн., II, 1956, 35); // Чіплятися, ображати, викликати на сварку. Вона ухопила Якова за руки і почала молити, щоб він не займав нікого і йшов би додому (Мирний, IV, 1955, 60); //Нападати. То гуляє козак Голота, погуляє, Ні города, ні села не займає, На город Килію поглядає (Укр.. думи.., 1955, 5); [Лрісцілла:] Нащо розбійникам мене займати? Тепер я не подібна до багачки (Л. Укр., II, 1951, 343); Боже, боже/ Зараз ведмідь з'їсть її — заразі — Чи ж буде він ситий з неї? Хоч би ситий він був та братика не зайняв... (Вовчок, І, 1955, 341). [І] пальцем [не] зайняти (займйти) див. палець.
6. Захоплювати, переймаючи або збираючи докупи і женучи куди-небудь (худобу, свійських птахів і т. ін.). Петруня займає в лісі корови, жене додому (Вас, III, 1960, 340); Василь, походивши манівцями, одлучив своїх овечат, зайняв руденьке телятко і погнав до водопою (Мирний, IV, 1955, 22); Я ж зайняла сірії гуси да погнала й до води (Чуб., V, 1874, 535); Займила дівчина корову у лучку (Черемш., Тв., 1960, 104); // Переймати і зачиняти в хлів, сарай і т. ін. чужу худобу, коней за спаш свого города, поля, поки їх господар не відшкодує збитків.— А нащо ви, мамо, зайняли нашу коняку? — гукнула Мотря до Кайдашихи..— На те зайняла, щоб вона в наш город не скакала,— обізвалась Кайдашиха
(Н.-Лев., II, 1956, 373); Об'їждчик зайняв її [худобу], контора стягне з дядьків за спаш [на панській землі] (Стельмах, Хліб.., 1959, 362).
7. заст. Гнати куди-небудь, проганяти звідкись (людей). Вони його зав'язали Тонкими линвами Та й займили у Сторонець (Укр.. думи.., 1955, 257); Я як п'яний, то зо мною що хоч зробиш. Як займе [жінка] з шинку, дак аж спотикаєшся (Барв., Опов.., 1902, 322); [Бобренчиха:] Не смій ходити до тієї відьми, а то лозиною займу (Сам., II, 1958, 52).
Займає (зайняло) дух кому, безос.— перехопило горло, утруднюється або зупиняється дихання у кого-небудь (від сильного хвилювання, швидкого руху і т. ін.). Вона прийшла — Кармель й охнути б тоді не зміг, такечки дих йому зайняло (Вовчок, І, 1955, 353).
Відповісти