будинок по вулиці чи на вулиці

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
saszko
Студент досвідчений
Повідомлень: 78
З нами з: Сер травня 13, 2009 4:11 pm

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення saszko »

будинок знаходиться ПО вулиці N чи будинок знаходиться НА вулиці N?
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Листопад »

saszko писав:
Вів січня 12, 2010 6:28 pm

будинок знаходиться ПО вулиці N чи будинок знаходиться НА вулиці N?


Гадаю, що обидва варіанти правильні. А от слово "знаходиться" тут не на місці. /pardon.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":pardon:" border="0" alt="pardon.gif" />


Додано. Утім, з цього приводу є різні думки (тут і тут).
Олесь Мартиненко
Коректор пильний
Повідомлень: 218
З нами з: Сер листопада 25, 2009 11:57 am

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Олесь Мартиненко »

saszko писав:
Вів січня 12, 2010 6:28 pm

будинок знаходиться ПО вулиці N чи будинок знаходиться НА вуиці N?

аналіз із суто лінгвістичної точки зору я залишу фахівцям, а от із правничої (чи, певно, правничо-лінгвістичної) точки зору воно виглядає таким чином.

існують дві різні ситуації.

перша - нам потрібно просто констатувати факт, що ми бачимо будинок, що стоїть на вулиці. ми тоді так і кажемо - "я бачу будинок, що стоїть НА вулиці". так само, як і дядько може стояти НА вулиці й палити цигарку, або корова, що заблукала, теж може стояти НА вулиці й безпорадно мукати.

друга - нам потрібно ідентифікувати будинок за конкретною адресою. за таких обставин ми кажемо "ЗА", оскільки "ЗА" у цьому разі є скороченим замінником виразу ", що його розташовано за адресою вулиця Білочки, номер 12 з гаком".

"ПО" у цьому разі буде некоректним слововживанням, оскільки це є прямим і неграмотним запозиченням з російської. у них "ПО" справді вживається, оскільки є скороченим замінником виразу ", который находится ПО адресу улица Голодного волка 7, корпус 12/128".

але, наголошую, це є лише поглядом юриста на це питання.

P.S. і, до речі, будинок або "розташований ЗА вулицею" (з варіантами), або "міститься ЗА вулицею", але не "знаходиться ЗА вулицею". здається на форумі з цього приводу вже була дискусія.
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Дмитро »

Гадаю, що прийменник за тут усе-таки не на місці, бо фрази "будинок за вулицею Шевченка" та "будинок на вулиці Шевченка" ми розуміємо по-різному.
До речі, словничок-рятівничок від закання, що його подає в своїй книжці "Пошук українського слова..." Святослав Караванський, замість за адресою () рекомендує вживати вислови на адресі або під адресою. Ну, а писати, звісна річ, треба на адресу. І аж ніяк не за адресою. Те саме стосується й до телефонного номера. Телефонувати варто на номер, а не за номером, як це радять нам робити рекламодавці.
Олесь Мартиненко
Коректор пильний
Повідомлень: 218
З нами з: Сер листопада 25, 2009 11:57 am

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Олесь Мартиненко »

Дмитро писав:
Вів січня 12, 2010 8:16 pm

Гадаю, що прийменник за тут усе-таки не на місці, бо фрази "будинок за вулицею Шевченка" та "будинок на вулиці Шевченка" ми розуміємо по-різному.
До речі, словничок-рятівничок від закання, що його подає в своїй книжці "Пошук українського слова..." Святослав Караванський, замість за адресою () рекомендує вживати вислови на адресі або під адресою. Ну, а писати, звісна річ, треба на адресу. І аж ніяк не за адресою. Те саме стосується й до телефонного номера. Телефонувати варто на номер, а не за номером, як це радять нам робити рекламодавці.

я знаю, що Караванський "за" недолюблює...
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Листопад »

Олесь Мартиненко писав:
Вів січня 12, 2010 8:38 pm

[я знаю, що Караванський "за" недолюблює...


Пономарів, очевидно, теж. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Олесь Мартиненко
Коректор пильний
Повідомлень: 218
З нами з: Сер листопада 25, 2009 11:57 am

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Олесь Мартиненко »

Листопад писав:
Вів січня 12, 2010 8:49 pm

Олесь Мартиненко писав:
Вів січня 12, 2010 8:38 pm

[я знаю, що Караванський "за" недолюблює...


Пономарів, очевидно, теж. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

та, здається, що ні. мені видається, навіть, що Пономарів мислить десь у тому ж напрямку, що я його виклав вище. чи не так?
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Листопад »

та, здається, що ні. мені видається, навіть, що Пономарів мислить десь у тому ж напрямку, що я його виклав вище. чи не так?


Перепрошую, я, власне, мала на увазі лише те, що писати треба , а не . /pardon.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":pardon:" border="0" alt="pardon.gif" />
Олесь Мартиненко
Коректор пильний
Повідомлень: 218
З нами з: Сер листопада 25, 2009 11:57 am

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Олесь Мартиненко »

Листопад писав:
Сер січня 13, 2010 3:15 pm

та, здається, що ні. мені видається, навіть, що Пономарів мислить десь у тому ж напрямку, що я його виклав вище. чи не так?


Перепрошую, я, власне, мала на увазі лише те, що писати треба , а не . /pardon.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":pardon:" border="0" alt="pardon.gif" />

то зрозуміло. але повертаючись до початкового питання та до моєї позиції, що я її перше виклав, та накладаючи на неї думку п. Пономаріва, доходимо до висновку, що правильно казати "будинок міститься ЗА адресою вулиця Білочки, 12", а отже правильно казати "будинок ЗА вулицею Білочки, 12", оскільки прийменник "ЗА" тут виступає замінником словосполучення "міститься ЗА адресою".

чи не так?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

будинок по вулиці чи на вулиці

Повідомлення Savo »

Олесь Мартиненко писав:
Сер січня 13, 2010 3:36 pm

...доходимо до висновку, що правильно казати "будинок міститься ЗА адресою вулиця Білочки, 12", а отже правильно казати "будинок ЗА вулицею Білочки, 12", оскільки прийменник "ЗА" тут виступає замінником словосполучення "міститься ЗА адресою".

чи не так?

Та не можна так, пане Олесю. За адресою – мовне кліше, де звичне значення прийменника стерте. Коли ви опускаєте іменника адресою, за вступає в безпосереднє контактування (супроводжуване й виявом граматичного та лексичного значень) з іншим іменником – вулиця. Тож будинок за вулицею сприймається десь так, як у контексті "будинок за річкою", "будинок за межею міста" тощо. Себто з’являється виразна просторова вказівка, що не сприяє прозорості розуміння.
Тож таки варто казати "живе в (12-му) будинку на вулиці Білочка" – хіба не зрозуміло, що йдеться про адресу?
Відповісти