Походження прізвища

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Анатолій
Учень старанний
Повідомлень: 49
З нами з: Вів жовтня 23, 2007 8:07 am

Походження прізвища

Повідомлення Анатолій »

Дівоче прізвище моєї матері - Благодір. Підскажіть, хто знає, що воно означає?
Zozulka
Коректор пильний
Повідомлень: 240
З нами з: Чет травня 31, 2007 9:10 am

Походження прізвища

Повідомлення Zozulka »

Анатолій писав:
Сер листопада 07, 2007 4:09 pm

Дівоче прізвище моєї матері - Благодір. Підскажіть, хто знає, що воно означає?


Точно не знаю, але чомусь мені подумалось по звучанню про французьку мову, де blague (бляг) - анекдот, а dire (дір)- казати. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Анатолій
Учень старанний
Повідомлень: 49
З нами з: Вів жовтня 23, 2007 8:07 am

Походження прізвища

Повідомлення Анатолій »

Zozulka писав:
Сер листопада 07, 2007 4:09 pm

Точно не знаю, але чомусь мені подумалось по звучанню про французьку мову, де blague (бляг) - анекдот, а dire (дір)- казати. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Цікава версія. Але справа в тому, що мої предки по матері - хлібороби з діда-прадіда.
Соломка
Студент досвідчений
Повідомлень: 59
З нами з: П'ят липня 27, 2007 9:01 pm

Походження прізвища

Повідомлення Соломка »

Колись мала за щастя познайомитись з етимологічним словником українських прізвищ Ірини Фаріон,

Якщо матимете десь змогу - то поцікавтесь!!!
Zozulka
Коректор пильний
Повідомлень: 240
З нами з: Чет травня 31, 2007 9:10 am

Походження прізвища

Повідомлення Zozulka »

Анатолій писав:
Сер листопада 07, 2007 4:09 pm

Цікава версія. Але справа в тому, що мої предки по матері - хлібороби з діда-прадіда.


А до речі навіть ті слова, що звучать суто українськими настправді такими можуть і не бути. От наприклад слово хустка - арабське, кава також арабського походження, зозуля - литовське, Сидір - з єгипетської і т.д. Тож у словах багато таємниць /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Анатолій
Учень старанний
Повідомлень: 49
З нами з: Вів жовтня 23, 2007 8:07 am

Походження прізвища

Повідомлення Анатолій »

Соломка писав:
Сер листопада 07, 2007 4:09 pm

Колись мала за щастя познайомитись з етимологічним словником українських прізвищ Ірини Фаріон,

Якщо матимете десь змогу - то поцікавтесь!!!

А електронної версії цього словника немає?
Соломка
Студент досвідчений
Повідомлень: 59
З нами з: П'ят липня 27, 2007 9:01 pm

Походження прізвища

Повідомлення Соломка »

Анатолій писав:
Чет листопада 08, 2007 4:09 pm

А електронної версії цього словника немає?


На жаль, нема, тільки паперова /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" />
Це порівняно нове видання...
Sashok
Новоприбулий
Повідомлень: 1
З нами з: Нед грудня 28, 2008 9:30 pm

Походження прізвища

Повідомлення Sashok »

Скажіть, будь-ласка, про походження прізвища "МАКОТРИНСЬКИЙ"
ласочка
Коректор пильний
Повідомлень: 260
З нами з: Сер червня 17, 2009 6:18 pm

Походження прізвища

Повідомлення ласочка »

а походження прізвища Повхан комусь відоме?дякую за відповіді /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Походження прізвища

Повідомлення Savo »

ласочка писав:
Пон червня 22, 2009 4:09 pm

а походження прізвища Повхан комусь відоме?дякую за відповіді /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />

Так, добре відоме. Це українське утворення за допомогою суфікса від поширеного прізвища Повх, добре знаного, зокрема, на Закарпатті. Повх виводиться від діалектної назви гризуна , яка в різних говірках має різні значення, як, наприклад, "хом'як", "вовчок", "кріт", "польовий щур", "польова миша" (див. Словник Грінченка, т. III с. 229; Онишкевич "Словник бойківських говорів", т. II, с. 90 та ін.). У польській мові однокоренева назва має метафоричне значення "скнара".
Прізвищем , між іншим, словотвірний ланцюг не переривається, на Закарпатті добре знаний ще також антропонім .
Відповісти