Пестливі форми імен

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

ласочка
Коректор пильний
Повідомлень: 260
З нами з: Сер червня 17, 2009 6:18 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ласочка »

Часто чую,що діток мами кличуть Мусічками ,Мусянчиками і т.д.
А від якого імені походить ця пестлива форма?
стожари

Пестливі форми імен

Повідомлення стожари »

им'я- Муся-Марія через форму Маруся і т.д.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення Танка »

Я теж вважаю, що повне ім'я - Марія.
В мене є рідна сестра Марія, тітка Марія, яких вдома називали саме так: Муся

А ось уривок з статті Льва Аннінського "Война. Женское лицо".

А если не вскользь, то пусть биографы великой поэтессы выяснят генеалогические корни военно-полевого хирурга, который воевал против германцев в империалистическую, потом против белых в гражданскую, потом шел по льду Финского залива — давить кронштадтский мятеж, потом несколько десятилетий лечил заводских рабочих в пригороде Ленинграда… главное же — дал дочерям фамилию, почти непроизносимую для русского уха… повторяю: пусть историки раскопают, как занесло на святую Русь предков Федора Христофоровича Берггольца — остзейским ли ветром при матушке Екатерине, или шведским во времена Брюса и Боура, или латышским, — но в его деревянном домике за Невской заставой дочери, окрещенные в честь обеих бабок: одна варяжским именем Ольга, другая христианским — Мария, выросли уже под домашними русскими именами — Ляля и Муся, и все их детство рядом с жесткой бабушкой Ольгой была мягкая бабушка Маша.
ласочка
Коректор пильний
Повідомлень: 260
З нами з: Сер червня 17, 2009 6:18 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ласочка »

Захотілося продовжити тему .
Вибачте, цитуватиму російського класика дитячої літератури.
[quote]Вдруг навстречу мой хороший,
Мой любимый Крокодил.
Он с [color=#CC0000]Тотошей[/color] и [color=#33CC00]Кокошей[/color]
По аллее проходил[/quote]

Від яких імен походять ці пестливі форми? І ще які імена мають подібні "скорочення"?
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ******** »

Від яких імен походять ці пестливі форми? І ще які імена мають подібні "скорочення"?

Можна припустити, що Тотоша - це той самий Тоша, Антон, Антонка, Антоня, Тоня, Антоха, Антоша, Антося, Тося, Антя. За однією із версій ім'я походить від римського родового Antonius. Друга версія - від anthos, що означає квітка. І третє тлумачення імені Антон - грецьке: "той, хто вступає в бій", "змагається в силі".

А Кокоша - це Костянтин, Костя, Костяй, Котя, Коста, Костюха, Костюша, Костюня, Костянчик, Костяха, Костяша, Кося, Коташа, Кока, Котик, Коська, Коша, Коха. В основі цього імені латинський корінь, що означає "стійкий, постійний".
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення Танка »

Володимир Познер тут пише про походження імен Тотоша та Кокоша.
[quote]Дело в том, что семья Познеров дружила с семьей Чуковских. И когда Корней Иванович Чуковский писал свою знаменитую сказку в стихах «Крокодил», то детям Крокодила и Крокодилицы он дал имена Кокоша, Лелеша и Тотоша. Так вот, Кокоша -- это его сын Николай, а Тотоша и Лелеша -- сестры моего отца. Лелеша -- это Елена Александровна, которой сейчас 93 года (она живет во Флоренции), а Тотоша -- это Виктория Александровна -- ей 88 лет, и она живет в Париже.[/quote]
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ******** »

Так вот, Кокоша -- это его сын Николай, а Тотоша и Лелеша -- сестры моего отца. Лелеша -- это Елена Александровна, которой сейчас 93 года (она живет во Флоренции), а Тотоша -- это Виктория Александровна -- ей 88 лет, и она живет в Париже.

Можливо, і справді Кокоша - це зменшувально-пестлива форма від французького імені Коко (Микола).
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ******** »

Так вот, Кокоша -- это его сын Николай, а Тотоша и Лелеша -- сестры моего отца. Лелеша -- это Елена Александровна, которой сейчас 93 года (она живет во Флоренции), а Тотоша -- это Виктория Александровна -- ей 88 лет, и она живет в Париже.

Що цікаво. Коли переглянути ілюстрації Ю. Анненкова до першого видання "Мойдодыра" (1923 р.) чи пізніші ілюстрації В. Сутеєва, то чітко побачимо, що Тотоша і Кокоша - це хлопчик і дівчинка. Але якщо прочитати "старую-престарую сказку" К. Чуковського "Крокодил", здогадуєшся, що маленькі діти-крокодили усе ж таки сильної статі.
Говорит ему печальная жена:
- Я с детишками намучилась одна:
То Кокошенька Лелёшеньку разит,
То Лелёшенька Кокошеньку тузит.
А Тотошенька сегодня нашалил:
Выпил целую бутылочку чернил.
На колени я поставила его
И без сладкого оставила его.
У Кокошеньки всю ночь был сильный жар:
Проглотил он по ошибке самовар,-
Да, спасибо, наш аптекарь Бегемот
Положил ему лягушку на живот...


То хто ж насправді був прототипом казкових персонажів Чуковського - Тотоші і Кокоші? /unknw.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unknw:" border="0" alt="unknw.gif" />
Завада
Коректор пильний
Повідомлень: 247
З нами з: Сер листопада 25, 2009 12:28 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення Завада »

Ще дивина: Лельошенька дивним чином зникла.
В Інтернеті є версія, що Тотоша та Кокоша з’їли сестричку. /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />

Отвечает Крокодил:
- Никого я не забыл,
И для каждого из вас
Я подарочки припас!
Льву -
Халву,
Мартышке -
Коврижки,
Орлу -
Пастилу,
Бегемотику -
Книжки,
Буйволу - удочку,
Страусу - дудочку,
Слонихе - конфет,
А слону - пистолет...

4

Только Тотошеньке,
Только Кокошеньке
Не подарил
Крокодил
Ничегошеньки.

Плачут Тотоша с Кокошей:
- Папочка, ты нехороший:
Даже для глупой Овцы
Есть у тебя леденцы.
Мы же тебе не чужие,
Мы твои дети родные,
Так отчего, отчего
Ты нам не привёз ничего?

І далі третя дитина не згадується.
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Пестливі форми імен

Повідомлення ******** »

Ще дивина: Лельошенька дивним чином зникла.

То Лельоша - таки дівчинка?

А Тотоша? У "Крокодилі" він хлопака. /ag.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="ag.gif" />
А Тотошенька сегодня нашалил:
Выпил целую бутылочку чернил.
На колени я поставила его
И без сладкого оставила его.

Відповісти