Видалити/вилучити

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Видалити/вилучити

Повідомлення Основознавець »

Не маю нічого проти видалити, щоб використовувати знищити та стерти, але, як на мене, саме звучання цього слова пояснює грубу дію, а сам процес вилучення — нескладну за своїм характером дію. Ніби слово є похідною від англійського дієслова to destroy, що саме за собою несе негативний результат дій, хоча це вже від людського сприйняття залежить.
А пан SS. пропонував наступне:
SS. писав:
Нед серпня 03, 2008 4:09 pm
видалити зуба, і вилучити з переліку /dirol.gif" style="vertical-align:middle" emoid="B)" border="0" alt="dirol.gif" />
Чи це не пропозиція? Ж літератури не вказано.

Між іншим, дякую, що виправляєте.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Видалити/вилучити

Повідомлення Savo »

Основознавець писав:
Пон серпня 04, 2008 4:09 pm

...але, як на мене, саме звучання цього слова пояснює грубу дію

Саме про це й ішлося. Груба, категорична дія як відповідь на грубість та брутальність вислову. Не по-християнському, звичайно, та вже як є /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" />
Основознавець писав:
Пон серпня 04, 2008 4:09 pm

Чи це не пропозиція? Ж літератури не вказано.

Як на мене, просто можливі контексти вживання. Хоч я подумав про його другу відповідь:
Тому що, як на мене, мовець обов'язково пам'ятає про ЗАлучати, ДОлучати, Влучати тощо. Так зникає остаточність, категоричність. Спочатку предмет вилучили з чогось, а потім долучили до справи, як доказ.

Привертає увагу ось це: "Спочатку (...) вилучили ..., а потім долучили ..." Самі бачите, й пан SS визнає, що теперішнє вилучення не містить у собі конотації остаточності, передбачає, так би мовити, потенційне повернення.
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Видалити/вилучити

Повідомлення Основознавець »

Можливо, Ви праві. Але мені все ж здається, що форум відноситься до тих самих реєстрів/переліків. Тобто повідомлення вилучається/долучається. А Ви скоріше за все його редагували/змінили/стерли текст в ньому. Можливо Ви хотіли додати туди більш грубого забарвлення, але все рівно сприймається дуже відносно.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Видалити/вилучити

Повідомлення Savo »

Ну, то на цьому й зійдемось. Принаймні позиції кожного з дискутантів зрозумілі. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Хоч це "А Ви скоріше за все його редагували/змінили/стерли текст в ньому" все-таки не так. Я не редагував, не змінював. Я знищив саме повідомлення. І сліду не стало. Зверніть увагу: мій допис у моєму ж віконечку, а не в колишньому дописі відлученого СлБҐз. Саме тому й ужив видалено (раз і назавжди), а не вилучено (щоб десь колись його оприлюднити).
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

Видалити/вилучити

Повідомлення Основознавець »

Я б погодився з Вашою позицію, якби питання було б вирішено якимось точним визначенням.
Як ось наприклад:
Вилучення — дія знищення чого-небудь, яку можна повторити ідентично до попереднього варіанта.
Видалення — незворотня дія знищення чого-небудь.

Хоча, якщо брати варіант долучити/вилучити, то справді тут є таке враження, що все ділиться на певні компоненти до яких використовуються ці дії.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Видалити/вилучити

Повідомлення Savo »

Основознавець писав:
Пон серпня 04, 2008 4:09 pm

Я б погодився з Вашою позицію, якби питання було б вирішено якимось точним визначенням.

Ок. Нехай справу вирішують термінологи. А доки не маємо її впорядкованої, дискусій на кшталт цієї не оминути. Дякую.
Відповісти