"Солов'я" чи "Соловея"?

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
MAMOHT

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення MAMOHT »

Добра вам і щастя!

Перечитав немало трактувань правопису українських прізвищ українською мовою, отримав безліч консультацій як від учителів так і від професорів - фахівців з української мови, але жодне джерело не дійшло згоди й одностайності (однотабунності, одноотарності, однокосячності) та не вказало мені на єдине правило за яким потрібно відміняти українські прізвища з цікавими закінченнями.

Так от, прошу допомоги у загала.
Як відмінюються прізвища "Соловей", "Зайвий"?

Н. Соловей
Р. Солов'я чи Соловея
Д. Солов'ю чи Соловею
З. Солов'я чи Соловея
О. Солов'єм Соловйом чи Соловеєм
М. Солов'ї чи Соловеї
К. Соловей, Солов'ю чи Соловеє

Н. Зайвий
Р. Зайвого чи Зайвия
Д. Зайвому чи Зайвияму
З. Зайвого чи Зайвия
О. Зайвим чи Зайвиїм
М. Зайвому чи Зайвияму
К. Зайвий чи Зайвию

Наперед дякую за змістовну відповідь без надмірних "умнічань" та демагогій.

P.S. ОСОБЛИВО ЦІКАВИТЬ ВІДМІНЮВАННЯ ПРІЗВИЩА "СОЛОВЕЙ"
Daniel Bohdan
Студент досвідчений
Повідомлень: 96
З нами з: Сер липня 09, 2008 8:57 pm

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення Daniel Bohdan »

Згідно з § 102 чинного українського правопису такі прізвища відмінюються так само, як іменники, від яких вони походять. Прізвище "Соловей" (чоловіче, бо жіноче не змінюється) правильно відмінено тут.
MAMOHT

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення MAMOHT »

Daniel Bohdan писав:
Вів листопада 04, 2008 4:09 pm

Згідно з § 102 чинного українського правопису такі прізвища відмінюються так само, як іменники, від яких вони походять.

Дякую.
Це посилання на відмінювання прізвища "Зайвий" цілком зрозуміле і коректне, так як вказує на конкретний параграф - Український правопис / Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Ін-т укр. мови НАН України. — К. : Наук. думка, 2007. — 288 с.

Daniel Bohdan писав:
Вів листопада 04, 2008 4:09 pm

Прізвище "Соловей" (чоловіче, бо жіноче не змінюється) правильно відмінено тут.


А ось тут дозвольте не погодитись.

Якщо у випадку із прізвищем "Зайвий" відправною точкою є Ін-т укр. мови НАН України і це буде доведенням будь-якому знавцю української мови чи чиновнику, то у випадку з прізвищем "Соловей" посилання йде на джерело сумнівного походження. І чи визнані Словники України он-лайн Національною Академією Наук підгрунтям для застосування, зазначених там слів, у діловодстві - невідомо.

У той же час будь-який бюрократ-діловод, насамперед, буде керуватись написанням прізвища "Соловей" з Постанови КМУ від 4 вересня 2003 р. №1407, так як це є офіційний державний документ у якому ОДНОЗНАЧНО НЕ МОЖЕ БУТИ ПОМИЛОК!

Чекаю на більш коректні посиланнящодо написання прізвища "Соловей".
Daniel Bohdan
Студент досвідчений
Повідомлень: 96
З нами з: Сер липня 09, 2008 8:57 pm

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення Daniel Bohdan »

У моєму першому дописі посилання на правопис містило достатню й вичерпну інформацію про відмінювання обох прізвищ, адже "Соловей" підпадає під категорію "українських та інших слов’янських прізвищ [...] з закінченнями іменників II відміни", тому його слід відмінювати як іменник "соловей" ("солов'я", "солов'єм", "солов'єві" тощо). Постанова КМУ містить мовні помилки, так само, зрештою, як і наша конституція.

Натомість статтю у "Словниках України" я навів лише як приклад правильного відмінювання, а не покликався на її авторитет, тож визнання НАН України чи його брак (я, далебі, не знаю) тут ні до чого.
MAMOHT

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення MAMOHT »

Daniel Bohdan писав:
Сер листопада 05, 2008 4:09 pm

У моєму першому дописі посилання на правопис містило достатню й вичерпну інформацію про відмінювання обох прізвищ, адже "Соловей" підпадає під категорію "українських та інших слов’янських прізвищ [...] з закінченнями іменників II відміни", тому його слід відмінювати як іменник "соловей" ("солов'я", "солов'єм", "солов'єві" тощо)...


А от і не скажіть шановний Daniel Bohdan!

"§ 102. Відмінювання прізвищ
1. Українські та інші слов’янські прізвища, що мають закінчення іменників І відміни, відмінюються як відповідні іменники І відміни, а прізвища з закінченнями іменників II відміни відмінюються за зразками відмінювання відповідних іменників ІІ відміни:
Майборода — Майбороди, Майбороді, Майбороду й т. д.;
Гмиря — Гмирі, Гмирі, Гмирю, Гмирею й т. д.;
Гнатюк — Гнатюка, Гнатюкові (Гнатюку) й т. д.;
Заєць — Зайця, Зайцеві (Зайцю) й т. д.;
Іваньо — Іваня, Іваньові (Іваню) й т. д.;
Кривоніс — Кривоноса, Кривоносові (Кривоносу) й т. д.;
Лебідь — Лебедя, Лебедеві (Лебедю) й т. д.;
Панібудьласка — Панібудьласки, Панібудьласці й т. д.;
Симоненко — Симоненка, Симоненкові (Симоненку) й т. д.
Але: Швець — Швеця, Швецеві (Швецю) й т. д."

З тексту у даному параграфі як раз і не зрозуміло "Солов'я" чи "Соловея".

Якщо все ж таки "Солов'я", то як тоді бути, за тим же визначенням щодо іменників другої відміни, з прізвищем "Маковей"? "Маков'я" чи "Маковея"?

Розумію, можна розводити антиномії стосовно двокореневого тлумачення слова "маковей (маковій)", а значить і форми його відмінювання, але таки ухили можуть призвести і до таких тверджень, що іменник який означає пташку "соловей" у родовому відмінку буде "солов'я", а от прізвище чоловіка "Соловей" у тому ж таки родовому відмінку - "Соловея".

І все ж таки: де і в якому офіційному виданні, чорним по білому, написано відмінювання українського прізвища "Соловей" в українській мові?!
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення Savo »

MAMOHT писав:
Сер листопада 05, 2008 4:09 pm

У випадку з прізвищем "Соловей" посилання йде на джерело сумнівного походження. І чи визнані Національною Академією Наук підгрунтям для застосування, зазначених там слів, у діловодстві - невідомо.

Ну, якщо для Вас важить саме схвалення НАН, то можете бути спокійні: "Словники України он-лайн" є дітищем Українського мовно-інформаційного фонду... Національної академії наук України. Правда, авторитетності це йому анітрохи не додає, позаяк прикрих недоглядів чи й просто помилок там безліч.

Що ж до конкретики, то наведу скрини з "Довідника українських прізвищ" Ю.Редька (К.:Рад.школа, 1968).

Отже, спершу загальна настанова щодо фонетичних змін, які можливі при відмінюванні прізвищ, підтверджена зокрема й чинним правописом
А ось і конкретна словникова стаття.
Daniel Bohdan
Студент досвідчений
Повідомлень: 96
З нами з: Сер липня 09, 2008 8:57 pm

"Солов'я" чи "Соловея"?

Повідомлення Daniel Bohdan »

Savo писав:
Сер листопада 05, 2008 4:09 pm
Правда, авторитетності це йому анітрохи не додає, позаяк прикрих недоглядів чи й просто помилок там безліч.
Прикрий факт. /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" />
Відповісти