Склонение мужских фамилий

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Lia
Новоприбулий
Повідомлень: 6
З нами з: П'ят квітня 03, 2009 3:13 pm

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Lia »

Научите меня склонять мужские фамилии, пожалуйста! К примеру ВІДРЯДИТИ: Скакун(а), Хомич(а), Діхтяр(а), Передня(ю), Венгер(а), Гембаль(я), Чухрай(я), Шпинь(я), Головань(я), Макар(а)? Правильно ли я поставила окончания?
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Лаврін »

СЛОВОЗМІНА, СИНОНІМІЯ, АНТОНІМІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ
http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Savo »

Lia писав:
П'ят квітня 03, 2009 4:09 pm

ВІДРЯДИТИ: Скакун(а), Хомич(а), Діхтяр(а), Передня(ю), Венгер(а), Гембаль(я), Чухрай(я), Шпинь(я), Головань(я), Макар(а)? Правильно ли я поставила окончания?

Так, правильно. Тільки Передня - не -ю. Відмінювання чоловічих прізвищ не відрізняється від відмінювання звичайних назв істот. Хіба що закінчення -им () мають в орудному відмінку іменники — прізвища чол. роду твердої групи на -ов, -ев (-єв), -ів (-їв), -ин, -ін (-їн): Бабкіним, Виноградовим, Звегінцевим, Ільїним, Ковалевим (від Ковалів), Лесиним. Однак неслов’янські прізвища, які закінчуються на -ов, -ин, -ін, мають в орудному відмінку однини закінчення -ом: Бюловом, Дарвіном, Чапліном.
Lia
Новоприбулий
Повідомлень: 6
З нами з: П'ят квітня 03, 2009 3:13 pm

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Lia »

Спасибо, а будет ли ошибкой, если фамилии которые заканчиваются на "ь" не будут склоняться, к примеру: Шпинь Олександра Михайловича?

Как правильно склоняется фамилия Питель - Пителя, или как приведено пример в словаре:

називний пи́тель
родовий пи́тля
давальний пи́тлю, пи́тлеві
знахідний пи́тель
орудний пи́тлем
місцевий на/у пи́тлі, пи́тлю
кличний пи́тлю*

* ударение на "и"
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Savo »

Lia писав:
Сер квітня 15, 2009 4:09 pm

Спасибо, а будет ли ошибкой, если фамилии которые заканчиваются на "ь" не будут склоняться, к примеру: Шпинь Олександра Михайловича?

Так, це порушення норми.
Lia писав:
Сер квітня 15, 2009 4:09 pm

Как правильно склоняется фамилия Питель - Пителя, или как приведено пример в словаре:

При відмінюванні прізвищ так само слід відображати фонетичні зміни, як і при словозміні загальної назви. Хоч багато хто воліє не вносити в основу звукових змін, начебто з міркувань упізнаваності початкової форми. Насправді проблеми з упізнаваністю можливі головно в тих, хто не гаразд володіє українською. Та чи на них слід орієнтуватися?
На ваші потреби рекомендую "Довідник українських прізвищ" Ю.Редька.
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Лаврін »

Lia писав:
Сер квітня 15, 2009 4:09 pm
А будет ли ошибкой, если фамилии которые заканчиваются на "ь" не будут склоняться, к примеру: Шпинь Олександра Михайловича?
Как правильно склоняется фамилия Питель - Пителя, или как приведено пример в словаре: пи́тля

В первом примере - ошибкой будет. Не важно, фамилия это или простое слово - все они должны склоняться по общепринятым правилам.
Во втором - естественно, как приведено в примере. Понимаю, для канцелярских трудов данное склонение может ввести в заблуждение, но тогда нужно ставить в именительном падеже, и никаких проблем.
Lia
Новоприбулий
Повідомлень: 6
З нами з: П'ят квітня 03, 2009 3:13 pm

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Lia »

На ваші потреби рекомендую "Довідник українських прізвищ" Ю.Редька

, мне не понятно куда там заходить!
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Savo »

Lia писав:
Чет квітня 16, 2009 4:09 pm

, мне не понятно куда там заходить!

Куди заходити? Скачайте електронну книгу, відкривайте її цією програмкою.
Чи ви ніколи не скачували файлів з рапідшари?
Клікнувши на посилання, яке я вам дав, оберіть Free user. Тоді доведеться зачекати кілька секунд. Відтак з’явиться кнопка DOWNLOAD. Натиснете її – й почнеться скачування. Так само скачайте й програмку. Вона в архіві .rar, тому спершу її розархівуйте. Тоді з її допомогою відкрийте скачаний довідник.
Lia
Новоприбулий
Повідомлень: 6
З нами з: П'ят квітня 03, 2009 3:13 pm

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Lia »

Так, правильно. Тільки Передня - не -ю.
Объясните мне, пожалуйста, почему окончание "я", значит фамилия Губеня тоже не изменяется? И в фамилиях Боднар (я), Дудар (я), Діхтяр (а) - окончание "я" и "а", потому, что перед "р" - "а" (тверд.), а "я" (мягк.)?
р.s. - спасибо Вам за то, что отвечаете на мои простые, но для меня сложные вопросы!
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Склонение мужских фамилий

Повідомлення Savo »

Lia писав:
Вів квітня 21, 2009 4:09 pm

Объясните мне, пожалуйста, почему окончание "я", значит фамилия Губеня тоже не изменяется? И в фамилиях Боднар (я), Дудар (я), Діхтяр (а) - окончание "я" и "а", потому, что перед "р" - "а" (тверд.), а "я" (мягк.)?
р.s. - спасибо Вам за то, что отвечаете на мои простые, но для меня сложные вопросы!

Прошу вибачити, що ввів Вас в оману. Мені чогось здалося, що, пишучи Передня, Ви мали на увазі вже знахідний відмінок. Якщо ж Передня – це початкова форма, то в родовому буде Передні, у знахідному (зокрема після дієслова ВІДРЯДИТИ) Передню – як і в інших іменниках першої відміни. Чоловіче прізвище Губеня відмінюватиметься так само, як Передня чи, наприклад, Потебня.

Додано
Щодо Боднар (я), Дудар (я), Діхтяр (а) – тут залежить, до якої групи (твердої, м’якої, мішаної) належить іменник. Боднар, Дудар – м’яка група, Діхтяр – мішана. Тому такі й закінчення.
Відповісти