"Як ся маєш"

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Поляк
Новоприбулий
Повідомлень: 2
З нами з: Сер серпня 06, 2008 7:45 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення Поляк »

Добривечір. Маю таке мале питання - чи вживається ще "Як ся маєш" або "Як маєшся" як привітання? Сестра на першому курсі української філології та один із викладачів велить їй і всім студентам саме так вітатися, бо отак мовить кожен українець, додам що поляки вважають цей вираз ("Jak się masz") застарілим. Я запитую, бо назбиралося вже забагато сумнівів. Заздалегідь дякую.
Основознавець
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 961
З нами з: Чет липня 31, 2008 11:15 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення Основознавець »

В українській мові він теж застарілий.
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення ******** »

Основознавець писав:
Суб січня 23, 2010 9:47 pm

В українській мові він теж застарілий.


Как (каково) поживаешь, поживаете?.. - Як ся маєш, маєте?..; Як ся мається? як тобі, вам... ведеться (живеться)?..; як ти поживаєш (проживаєш, пробуваєш), як ви поживаєте (проживаєте, пробуваєте)?..


Кожна мовна ситуація має кілька синонімічних етикетних формул, і частота використання їх неоднакова. Наприклад, люди, зустрічаючись один з одним, вітаються: Добрий ранок; Доброго ранку; З добрим ранком Вас; Добрий день; Добридень; Доброго дня; Добрий вечір; Вечір добрий; Добривечір; Доброго здоров’я; Здоров; Дай, Боже, здоров’я; Як ся маєте?; Як ся маєш?; З неділею Вас тощо. Послуговуватися цими формулами треба відповідно до конкретної життєвої ситуації, враховуючи вік і становище співрозмовника, місце спілкування, час, інші обставини.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення Валентин »

Цитата
Кожна мовна ситуація має кілька синонімічних етикетних формул, і частота використання їх неоднакова. Наприклад, люди, зустрічаючись один з одним, вітаються: Добрий ранок; Доброго ранку; З добрим ранком Вас; Добрий день; Добридень; Доброго дня; Добрий вечір; Вечір добрий; Добривечір; Доброго здоров’я; Здоров; Дай, Боже, здоров’я; Як ся маєте?; Як ся маєш?; З неділею Вас тощо. Послуговуватися цими формулами треба відповідно до конкретної життєвої ситуації, враховуючи вік і становище співрозмовника, місце спілкування, час, інші обставини.

Як ся спало, що ся снило?
Moskalytsia
Учень старанний
Повідомлень: 27
З нами з: Чет жовтня 15, 2009 5:45 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення Moskalytsia »

Як ся маєш - ЖИВИЙ і дуже часто використовуваний вираз у моїй сім"ї. Народилася і живу у помоскаленому Києві. Навіть мій англомовний чоловік вивчив цей вислів і активно його використовує.

Просто це більш індивідуалізований стиль мовлення, така собі "фішка". Використовуємо замість "Як справи?"

Мої друзі рідко кажуть "Як справи?", частіше івикористовують суржикове "Як діла?" або якось замінюють"Що нового?" , "Ну як ти?"
Selyd
Тлумач талановитий
Повідомлень: 652
З нами з: Вів травня 18, 2010 8:35 am

"Як ся маєш"

Повідомлення Selyd »

Поляк писав:
Суб січня 23, 2010 9:08 pm

Маю таке мале питання - чи вживається ще "Як ся маєш" або "Як маєшся" як привітання?

Щось ніхто не звернув уваги на "Як маєшся".
Коли зі мною здоровкаються "Як ся маєте!", то друзям відповідаю "Маюся".
А на "Як маєшся" відповідь товаришеві - "Та пручаюся".
lelka
Коректор пильний
Повідомлень: 291
З нами з: Чет травня 06, 2010 3:03 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення lelka »

Студенткою (навчалася у Львові) частіше послуговувалася іншими висловами, як-от: "Як справа?", "Як життя?" або й просто: "Як ти?". Але стверджувати про застарілість вітання: "Як ся маєш/Як ся маєте?" не наважилася б. Можливо, ця формула дещо втратила розмовний характер, стала більш літературною, нейтральною, зате вона універсальна й має ширшу сферу вжитку. Хоч, можливо, з часом її витіснять форми, наведені вище.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

"Як ся маєш"

Повідомлення Валентин »

Поляк писав:
Суб січня 23, 2010 9:08 pm

Добривечір. Маю таке мале питання - чи вживається ще "Як ся маєш" або "Як маєшся" як привітання? Сестра на першому курсі української філології та один із викладачів велить їй і всім студентам саме так вітатися, бо отак мовить кожен українець, додам що поляки вважають цей вираз ("Jak się masz") застарілим. Я запитую, бо назбиралося вже забагато сумнівів. Заздалегідь дякую.

Поляки можуть собі вважати як завгодно, бо нічого до поляків той вираз не має. Галичани й подоляни завжди казали "як ся спало?" що ся снило?", "як ся маєш?" тощо, звертаючись один до одного, а не до поляків. Те відривне "ся" зустрічаємо ще у "Слові о полку Ігоревім" скажімо тут: Ту ся копием приламати, ту ся саблям потручяти о шеломы половецкыя, на реце на Каяле, у Дону великаго. О Руская земле, уже за шеломянем еси!
Відповісти