наголос у прізвищах на -енко

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Олесь Мартиненко
Коректор пильний
Повідомлень: 218
З нами з: Сер листопада 25, 2009 11:57 am

наголос у прізвищах на -енко

Повідомлення Олесь Мартиненко »

як шановне панство зауважило, моє прізвище Мартиненко. так от, з дитинства, як довго себе пам"ятаю, усілякі вчительки весь час мене кликали з наголосом на другому складі МартИненко, що мене неймовірно дратувало. я їх завжди виправляв і казав, що моє прізвище вимовляється з наголосом на передостанньому складі - МартинЕнко, а не МартИненко.

так от і маю питання - де правильно ставити наголос у прізвищах на "-енко" - на передостанньому складі чи де-інде? чи просто - де кому заманеться?

Гляньте:

Мартиненко
Шевченко
Лисенко
Токаренко
Василенко
Литвиненко
Левченко
Комісаренко
Буймистренко
Moskalytsia
Учень старанний
Повідомлень: 27
З нами з: Чет жовтня 15, 2009 5:45 pm

наголос у прізвищах на -енко

Повідомлення Moskalytsia »

Спробую знайти аналогії. Давайте мізкувати разом.

У прикладах із -ч-енко, виходить простіше
АндрІй-ченко, бо АндрІй;
ВасИль-ченко, бо ВасИль;
ІвАн-ченко, бо ІвАн
ЛЕв-ченко, бо Лев
СтепАн-ченко, бо СтепАн

Шевченко, Лисенко, Токаренко, Комісаренко - похідні від назв професій або прізвиськ(як у Лисенко), тут піди розберися - все складалося у різний час за різними правилами

А ось в іншій групі можна вивести певну аналогію, але й тут є винятки. Головне - виділити правильно суфікси:
Васил-Енко
Мартин-Енко
Іван -Енко
Петр-Енко
але чомусь
СидОр-енко (можливо через те, що СидІр, коренева І змінюється на О - не знаю)

А у "Литв-ин-енко" я б виділила два історичних суфікса, тому можливо тут діє якесь інше правило.


Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

наголос у прізвищах на -енко

Повідомлення Savo »

Питання справді складне і не раз ставало предметом дослідження лінгвістів.
Думаю, уривки зі вступної статті до "Довідника українських прізвищ" Ю.Редька, що її підготував редактор видання мовознавець Іван Варченко, будуть тут доречні:

[attachmentid=104][attachmentid=105][attachmentid=106]
[attachmentid=107][attachmentid=108]

також іще це [attachmentid=103]

Звантажити собі цілу книжку можна звідси. Формат – djvu.

Олесь Мартиненко писав:
Пон лютого 01, 2010 8:02 pm

так от, з дитинства, як довго себе пам"ятаю, усілякі вчительки весь час мене кликали з наголосом на другому складі МартИненко, що мене неймовірно дратувало. я їх завжди виправляв і казав, що моє прізвище вимовляється з наголосом на передостанньому складі - МартинЕнко, а не МартИненко.

Ваше прізвище, пане Олесю, теж згадано. Причім у двох акцентуаційних варіантах (див. с.13.)
Відповісти