"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Argus
Новоприбулий
Повідомлень: 3
З нами з: П'ят червня 11, 2010 9:04 am

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Argus »

Друзі, я вперше на форумі. Остання надія на вас. Я сиджу зі словами "попоїсти" та "підтанцьовувати" вже тиждень. Треба зробити "морфемний і словотворчий аналіз слів". Переглянула безліч довідників, підручників - нічого схожого з цими словами у розділах "розбір" не знайшла. Запитала у всіх знайомих, реакція у всіх така: витріщують очі /shok.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":shok:" border="0" alt="shok.gif" /> , а допомогти з цими словами не можуть.
З упевненістю я можу виділити лише префікси. Де тут корінь, суфікси, закінчення? Яке твірне слово, твірна основа? Спосіб словотворення? Морфологічний? А тип - префіксально-суфіксальний? Які зміни у складі слова (спрощення, перерозподіл, ускладнення)?
Кожного разу в мене з'являється нова версія, але вже через дві хвилини вона мені здається помилковою (мабуть, небезпідставно). Я вже сама так зацікавилася, що мені не буде спокою, поки все не з'ясую.
І на останок велике прохання: не флудіть, будь ласка. Дуже потрібна допомога, а не флуд.
Всім вдячна заздалегідь. /rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Дмитро »

Вітаємо Вас на форумі!
Хочу звернути Вашу увагу на те, що домашніх завдань тут не виконують, проте завжди охоче допоможуть порадами, а також підтвердять чи спростують Ваші здогади. Виявіть свою думку про походження цих слів. Сміятися з Вас ніхто не буде (див. п. 1.4 Правил форуму), а коли комусь і закортить, то на форумі є модератори.
Перегляньте ще цю тему. Може, вона стане Вам у пригоді. Згадайте також, коли дієслова недоконаного виду творяться від дієслів доконаного виду, а не навпаки, як то буває найчастіше.
Щасти Вам!
Argus
Новоприбулий
Повідомлень: 3
З нами з: П'ят червня 11, 2010 9:04 am

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Argus »

Викладаю свої припущення, впевнена, що хибні.
«Попоїсти» – 2 префікси: по- і по-, твірне слово їсти, твірна основа - ?. Припущення були різні. Наприклад, такі: якщо суфікс –ст, а закінчення –и, то корінь буде складатися з однієї букви. А чи буває таке? Великі сумніви. /nea.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":nea:" border="0" alt="nea.gif" /> Тим більше що закінчення – це морфема, яка змінюється, а при відмінюванні дієслова змінюється –сти, а не –и і не –ти: попоїв, попоїла, попоїмо тощо. І тільки «ї» залишається незмінною. Але ж корінь слова не може бути з однієї букви? /unknw.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unknw:" border="0" alt="unknw.gif" />
Якщо корінь –їс, то тоді суфікс – т, а закінчення –и, чого теж не може бути, тому що змінюється не тільки –и, а –сти. Щось мені дуже підозрілим здається і такий варіант, що у даному слові взагалі немає закінчення, а тільки суфікс. Як це немає закінчення, якщо слово відмінюється? За рахунок чого ж воно відмінюється? За рахунок закінчення, мені здається це логічним, хоча я вже сумніваюся в усьому.
Щодо слова «підтанцьовувати», то я спочатку була впевнена, що тут корінь – танц (від «танцювати»), а тепер не знаю – може «тан-» (тоді твірне слово – «танець»?). Знов не можу виділити закінчення: -ти? Мені здається чомусь, що все ж таки –ти, бо підтанцьовуваВ, підтанцьовуваЛИ (-ти – зникає). А з суфіксами взагалі проблема: якщо твірна основа – тан, то суфікс – цьов та –ув, тобто два суфікси? Тоді літера –а, яка передує закінченню «–ти» до чого відноситься? Якщо ж твірна основа –танц, то далі теж нічого не зрозуміло: суфікси –ьов та –ув? Знов питання про –а?
Проконсультуватися можу тільки з вами, більш нема з ким. /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":sad:" border="0" alt="sad.gif" /> Скільки б я не думала, більше нічого вже не надумаю, це вже напевне.
Дякую всім-всім, хто бажає допомогти. З повагою до справжніх знавців українського мовознавства. /hi.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":hi:" border="0" alt="hi.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Savo »

Ну що ж, принаймні ви таки спробували щось відшукати. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> На жаль, пошуки не мали під собою надійного ґрунту. /pardon.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":pardon:" border="0" alt="pardon.gif" /> З огляду на питання, видається, що ви пишете контрольну роботу для першокурсників філологічних спеціальностей заочного відділення. І, схоже, або ваш викладач не зовсім сумлінно поставився до своїх обов’язків, або ж ви не надто прагнули розібратися в питанні: деколи плутаєте речі засадничі для морфеміки і словотвору. Та спробуймо з’ясувати, де собака заритий.
1) Аналізувати вам випало дієслова в початковій формі, себто в формі інфінітива. Уже це означає, що ці форми не мають закінчень (бо ж інфінітиви – незмінні). Таким чином флексій у них шукати годі.
2) Показником інфінітива є суфікс -ти (саме суфікс і саме такий)!
3) Виходячи з попереднього пункту, розвіюється ваш сумнів щодо того, чи може корінь складатися з одного тільки звука. Беріть дієслово іти (йти). Відкидайте інфінітивний маркер (-ти). Що лишається? Правильно – один звук. Він і є коренем, ще й основою. Коли брати лексему їсти, то корінь у ній, звісно їс-. Два префікси в слові попоїсти ви визначили правильно. Проте одразу, одночасно вони додаватися не можуть, тому хибною є думка, що твірним є слово їсти. Ясна річ, що твірною буде лексема поїсти, а твірна основа – поїс.
4) Корінь слова – танц: спільнокореневі – танець, танцювати, танцюрист, танцівник, танчик. З сучасного погляду, звісно. Історично ц/ч – суфіксальні звуки (пор., напр., у пісні "Марширують наші добровольці у кривавий тан").
____________________________________________________
5) (Переглянув свою попередню думку завдяки спостереженню п. Дмитра) Форма підтанцьовувати утворена суфіксальним способом від дієслова доконаного виду підтанцювати (твірна основа під-танц-юва-). Щоправда, на те, які процеси відбувалися при цьому, мовознавці мають різні думки. Укладачі академічного підручника зі словотвору вважають, що до твірної основи додавався суфікс -ва-. Дивно, втім, що цей суфікс, на їхню думку, вклинювався перед (!!!) суфіксом -ува-, що вже був у твірній основі. Традиційно суфікси додаються до кінцівки твірної основи, а не вставляються перед попереднім наростком. То, виходить, якийсь передсуфіксально-суфіксальний спосіб /unknw.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unknw:" border="0" alt="unknw.gif" />.
З іншого боку, автори Укр.-рос. словотворчого словника переконані, що дієслова на такий кшталт творяться похідним наростком -овува- при одночасному відсіканні від твірної основи суфікса -ува- [attachmentid=213].
Ще раз подяка п. Дмитрові за суттєве уточнення. /hi.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":hi:" border="0" alt="hi.gif" />
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Дмитро »

Прошу вибачення в свого колеги, у Вас, пані Argus, а також у читачів за те, збив усіх з пантелику. Справді, в підручнику "Граматика української мови. Морфологія" читаємо:
[quote]З переважною більшістю дієслів доконаного виду безпрефіксні дієслова недоконаного виду перебувають у словотвірному зв'язку. При цьому вони можуть зберігати з ними семантичну близькість (писати — записати, читати — перечитати), але можуть її і фактично втрачати (дати — продати, бути — забути). В обох випадках від префіксальних дієслів доконаного виду, утворюються суфіксальним способом їх граматичні пари недоконаного виду: записати — записувати, перечитати — перечитувати, стулити — стуляти; продати — продавати, забути — забувати. Виступаючи лише в одному видовому значенні, дієслова недоконаного виду переважно наділені додатковою семантикою, а отже, належать до родів дії.[/quote]
Але зверніть увагу на останнє речення, що його я підкреслив. Якби не дієслово підтанцювати, що його фіксують словники, то дієслово підтанцьовувати цілком відповідає моделі, описаній у тому-таки підручнику:
[quote]РДД (рід дієслівної дії) недостатньої інтенсивності — це дієслова, що передають не основну, а ніби супровідну дію: хтось виступав головним виконавцем, а хтось тільки допомагає; можливий і такий варіант, коли хтось виконує дві дії одночасно, але одну старанно, а другу мимохідь. Утворюються такі дієслова від дієслів недоконаного виду за допомогою префікса при- з одночасною заміною в основі вихідного дієслова нульового суфікса суфіксом -ва-, суфікса -а- суфіксом -ува-, суфікса -ува- суфіксом -овува-, суфікса -и- суфіксом -а- (грати — пригравати, співати — приспівувати, танцювати—пританцьовувати, мовити — примовляти). Напр. «Він приспівував собі до танцю (Л. Смілянський); «—Дай вам, Господи, і з роси, і з води,— приговорювала Мартоха, кланяючись» (Леся Українка); «Циган водить його коло царського палацу, ведмідь приграє на скрипці — пританцьовує» (укр. казка).[/quote]
Щоправда, автори підручника випустили чомусь з уваги префікс під-, проте дієслово підтанцьовувати означає ту саму супровідну дію. Зрештою, модель із префіксом під- фіксує енциклопедія "Українська мова":
[quote]У префіксально-суфіксальному словотворенні віддієсл. дієслів продуктивністю відзначаються лише кілька словотв. типів, що використовують суф. -ува- разом із префіксами під- або при-. Вони модифікують знач, твірних дієслів, вказуючи на зміну інтенсивності дії або характеру її вияву в часі (підсвистувати, підкахикувати, пристукувати, приляскувати). Інші префіксально-суфіксальні словотв. пари не формують окр. словотв. типи віддієсл. дієслів, пор.: ви- — -и- (вихопити, викусити); пере- — -и- (перевісити, перечепити); ви- — -овува- (витанцьовувати); при- — -овува- (пританцьовувати); о- — -а- (оберігати); під- — -ва- (підвивати).[/quote]
Як бачимо, укладачі енциклопедії вважають, що слово підвивати утворено префіксально-суфіксальним способом як дієслово недостатньої або супровідної дії, дарма що словники фіксують і дієслово доконаного виду підвити.
А чи часто ми вживаємо дієслова підвити та підтанцювати? Мабуть, ні. Найчастіше такі дієслова мають у живій мові недоконаний вид. А ще словники фіксують приспівати до приспівувати, призбирати до призбирувати та інші форми, що їх годі почути з уст мовців. Тож цілком імовірно, що перфектні дієслова такого типу з'явилися пізніше, і думка пана Sova про префіксально-суфіксальний спосіб творення дієслова підтанцьовувати була слушна.
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Валентин »

Уф... Краще я вірші писатиму! Ги.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

"попоїсти" та "підтанцьовувати"

Повідомлення Savo »

Дмитро писав:
Сер червня 16, 2010 11:38 am

Тож цілком імовірно, що перфектні дієслова такого типу з'явилися пізніше, і думка пана Sova про префіксально-суфіксальний спосіб творення дієслова підтанцьовувати була слушна.

Дякую, пане Дмитре /hi.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":hi:" border="0" alt="hi.gif" /> У такому разі відновлю той хід своїх думок (я його не знищив, лише приховав). Розбирав я це слово, покладаючись винятково на власну логіку, не шукаючи аналогій у розвідках зі словотвору – між іншим, одної з наймолодших окремих галузей українського мовознавства. Зізнаюся, навіть не припускав, що словники знають і форму підтанцювати.
5) Підтанцьовувати – це виконувати якусь дію й одночасно танцювати. Отже, твірне слово знайшли. Твірна основа – танцюва-. До неї одночасно додається префікс під- і похідний суфікс -овува- (мовознавчою термінологією ще – конфікс). При цьому відбуваються певні зміни, зокрема модифікується суфікс твірної основи, перетворюючись на похідний наросток -овува-, який укупі з префіксом під- і є формантом.
Відповісти