Тире у приказках

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Тире у приказках

Повідомлення Валентин »

lelka писав:
Пон жовтня 18, 2010 1:29 pm

У моєму букварі, пригадую, була така скоромовка:
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.

Бобре, бобре,
Заховайся добре.
Як знайду,
То шкуру здеру.

Таку лічилочку памятаю з дитинства. Ніде надрукованою не бачив.
Fairy
Новоприбулий
Повідомлень: 16
З нами з: Суб жовтня 16, 2010 7:01 pm

Тире у приказках

Повідомлення Fairy »

Осінь заплаче дощами, а зима - морозами.

Як ви вважаєте, чи потрібне тире після слова "зима"? Я думаю, що потрібне, але виникли сумніви.
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Тире у приказках

Повідомлення Дмитро »

Fairy писав:
Вів жовтня 19, 2010 7:38 am

Осінь заплаче дощами, а зима - морозами.

Як ви вважаєте, чи потрібне тире після слова "зима"? Я думаю, що потрібне, але виникли сумніви.

Так, потрібне, бо це складносурядне речення, що в його другій частині пропущено дієслово заплаче.
Fairy
Новоприбулий
Повідомлень: 16
З нами з: Суб жовтня 16, 2010 7:01 pm

Тире у приказках

Повідомлення Fairy »

Дякую! Я теж тут орієнтувалася по пропущеному слову "заплаче".
Ось буквально на днях гортала кілька книжок у читальному залі свого альма-матер, кілька подібних речень зустріла без тире...
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Тире у приказках

Повідомлення Дмитро »

Fairy писав:
Вів жовтня 19, 2010 7:57 am

Дякую! Я теж тут орієнтувалася по пропущеному слову "заплаче".
Ось буквально на днях гортала кілька книжок у читальному залі свого альма-матер, кілька подібних речень зустріла без тире...

Речення "А зима — морозами" неповне контекстуальне (присудок заплаче легко відновити завдяки контексту), тому без тире тут годі обійтися. Якщо Ви не поставите тире, то це буде пунктуаційна помилка.
Fairy
Новоприбулий
Повідомлень: 16
З нами з: Суб жовтня 16, 2010 7:01 pm

Тире у приказках

Повідомлення Fairy »

А чи потрібно тире після "іноді"?
....могли зцілювати, а іноді - й насилати недуги...
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Тире у приказках

Повідомлення Savo »

Fairy писав:
Сер жовтня 20, 2010 4:31 am

А чи потрібно тире після "іноді"?
....могли зцілювати, а іноді - й насилати недуги...

Здається, у цьому випадку тире зайве. Ідеться про однорідні складені дієслівні присудки зі спільним допоміжним словом могли. Хіба що на бажання автора факультативно – для більшої інтонаційної виразності.
Fairy
Новоприбулий
Повідомлень: 16
З нами з: Суб жовтня 16, 2010 7:01 pm

Тире у приказках

Повідомлення Fairy »

Дякую. Ви знову мене виручаєте.
Я тут заплуталася... Начебто тут пропущене слово "могли", а отже, як мені здалося, тире потрібне. Як же навчитися не плутати такі випадки?..
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Тире у приказках

Повідомлення Savo »

Fairy писав:
Сер жовтня 20, 2010 12:03 pm

Як же навчитися не плутати такі випадки?..

Частіше заходити на форум. /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" /> /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
А коли серйозно, то слід працювати над собою, студіювати літературу, шукати відповіді насамперед самостійно. Тільки правопис не допоможе, адже він, за висловом відомої мовознавиці, – лише корсет мови. Без знань мовного організму на всіх його рівнях – граматичному, словотвірному, стилістичному та ін. – не обійтися, коли хочете давати собі раду в складних питаннях самотужки. Я тішуся, що на цьому форумі є чимало колег, які без офіційно здобутої філологічної освіти – насамперед завдяки наполегливій праці над собою, через зацікавлення й величезну любов до рідного слова – зуміли стати чудовими СПРАВЖНІМИ ФІЛОЛОГАМИ, що заткнуть за пояс не одного філолога "паперового".
Тож маєте на кого рівнятися. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Далі цієї теми тут розвивати не слід – офтоп.
Відповісти