Свячений

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Свячений

Повідомлення Валентин »

http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&a...21&t=315027
свя́чений
дієприкметник

свяче́ний
прикметник

http://sum.in.ua/s/svjachenyj

СВЯЧЕНИЙ, а, е, церк. Дієпр. пас. мин. ч. до святити. Про посивілі замки й храми, Що відкидають вічну тінь, Де камінь, свячений віками, Для юних дише поколінь, ..Товариші мої писали (Максим Рильський, Дал. небосхили, 1959, 19); Старий був, смирний піп у нас, Іще з тих давніх, мало вчених, У Луцьку чи в Холмі свячених, Що то жили й робили враз Із мужиком (Іван Франко, X, 1954, 277).

Том 9, стор. 106.

СВЯЧЕНИЙ, а, е. Над яким було здійснено обряд освячення. [Данило:] Моя свячена шабля не схибить, -вона не зрадить так, як куля, її він не замовить, ні! (Карпенко-Карий, II, 1960, 90); Максим Залізняк, кровна дитина Січі, став у голові поспільства,., а чигиринський -архімандрит Мелхиседек Значко-Яворський дав Залізняку грамоту, а козакам роздали свячені ножі (Олекса Стороженко, І, 1957, 164); У хаті сиділа коло столу мати й сидів прадід, на столі бідне розговіння, суворо й урочисто подавала мата батькові свячений хліб (Юрій Яновський. II, 1958, 185); Пізно ввечері, коли зійшов місяць, вона запарила якогось зілля, взяла свяченої води й пішла до Кирика (Спиридон Добровольський, Тече річка.., 1961, 214);
// у знач. ім. свячене, ного, с. Те, над чим було здійснено обряд освячення. Несе мужик у ночовках Додому свячене: Яйця, паску і ковбаси Й порося печене (Степан Руданський, Тв., 1959, 199); Посідали вони коло мене, горілку мою випили, чисто все свячене поїли.. (Нечуй-Левицький, III, 1956, 258);
// у знач. ім. свячений, вого, ч. Ніж, освячений для визвольної боротьби гайдамаків. Давно те минуло, як, мала дитина, Сирота в ряднині, я колись блукав, Без свити, без хліба, по тій Україні, Де Залізняк, Гонта з свяченим гуляв (Тарас Шевченко, І, 1963, 138).

Том 9, стор. 106.
http://www.hrinchenko.com/slovar/znachenie...svjachenyj.html
Свячений, -а, -е. Освященный. Свячена вода.
http://slovopedia.org.ua/49/53409/361210.html

СВЯЧЕНИЙ

як (мов, ні́би і т. ін.) чорт (ді́дько) ла́дану (свяче́ної води́), зі сл. боя́тися, грубо. Дуже сильно. — Та він же, як чорт ладану, мабуть, боїться партизанів! — раптом здогадався Кирило (О. Головченко і І. Мусієнко); Прийде (Параска) раз на рік до церкви .. та й заглядає .. через поріг — як той дідько боїться ладану (І. Нечуй-Левицький).
Але! http://ukrlit.org/slovnyk/%D1%81%D0%B2%D1%...BD%D0%B8%D0%B9/
свячений

«свячений» — гайдамацький ніж, який нібито святив архієпископ Значко-Яворський; широкий, руч­ного виробу, звичайно з відламка коси, настромлений на грубу де­рев’яну колодку; символіку таких ножів спостерігаємо в «Гайдама­ках» Т. Шевченка.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 532
Тут свячений - ІМЕННИК.


Осатанілий месія
П.Г.
З кулею під серцем,
Дулею в кишені,
Вітром у душі
Зарізяка
Пив горілку з перцем,
Цілував свячений,
На страшній межі
Гірко плакав:
Шкода різать-бити,
Господа гнівити.
Але треба.
Душу загубити?
Небо.
Відповісти