У запису

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

У запису

Повідомлення Валентин »

Сьогодні по радіо: "Передача прозвучить у запису". А я гадаю, що вона має бути у записі, а не у запису. Чи я помиляюся?
Анатолій
Учень старанний
Повідомлень: 49
З нами з: Вів жовтня 23, 2007 8:07 am

У запису

Повідомлення Анатолій »

Не помиляєтеся. .
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

У запису

Повідомлення Листопад »

Обговорювали якось схожу тему. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

У запису

Повідомлення Дмитро »

Гадаю, Правописові 1928 року відповідають форми у записі й у записові, а так само у рукописі й у рукописові, у літописі й у літописові, у часописі й у часописові, у правописі й у правописові тощо (див. § 29, п. 1, в). Чинний правопис толерує тільки перші з них — у записі, у рукописі, у літописі, у часописі, у правописі і т. ін. (див. § 52, п. 3, а). Проте в орфографічних словниках, виданих після 1960 року, закріплено форми у запису, у рукопису, у літопису, у часопису, у правопису і т. д. Тільки такі форми фіксує, зокрема, й Орфографічний словник української мови, який вийшов друком у видавництві «Довіра» 1994 року, дарма що мав би регламентувати написання відповідно до норм Правопису 1993 року, нічим не відмінних від норм Чинного правопису.
Річ у тім, що вказівка на паралельне закінчення у місцевому відмінку типу у правопису — у правописі, у літопису — у літописі, у рукопису — у рукописі, у часопису — у часописі вперше з’явилася в повоєнному Правописі 1946 р. А Правопис 1960 р. це застереження усунув, лишивши тільки форми із закінченням -у. Мовознавець Микола Пилинський пояснював такі метаморфози тим, що «форма у правопису і под. у літературній мові виразно поступилася місцем перед формою у правописі і под.». Категорично не згоден із цією думкою. Говорити у правопису мені, щиро кажучи, язик не повертається. Та й у передмові до Чинного правопису вжито форму у правописі. Тож правильно, як на мене, казати у записі. А думку диктора, що її навів пан Валентин, по-українському, гадаю, краще висловити так:
Відповісти