Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Повідомлення Валентин »

Щойно почув уривок якоїсь передачі про культуру мови і, як приклад, приказку: "Хіба моя душа з лопуцька, — не хоче того, чого й людська". Ведуча зробила наголоси лопУцька і лЮдська. Грінченко подає: Лопу́цьок, -цька, м. Молодой мягкій стебель растенія, употребляемый въ нищу. Сим. 135. Хиба моя душа з лопуцька, — не хоче того, чого й людська. Ном. № 1588.
Словопедія надає приклади:

ЛОПУЦЬОК

душа́ (губа́) не з лопу́цька в кого, чия. Хто-небудь наділений позитивними рисами; сміливий, принциповий. Люблю я таких людей, завзятих і проклятих, щоб душа в них була не з лопуцька (Ю. Яновський); — Спи спокійно, хлопче! — додав він (дяк), трохи помовчавши… Ми теж не ликом шиті, і душа в нас не з лопуцька (В. Шевчук). душа́ із лопу́цька. Невже він (Данило) такий боягуз, невже його душа із лопуцька? (М. Стельмах); Маковею,— спокійно вів Роман.— .. Ти .. в боях авторитет здобув.. Але ж молодий та ласий на все, що в очі б’є! — А що ж, по-твоєму, в мене душа з лопуцька? (О. Гончар).

не з лопу́цька. Здатний до чогось серйозного, вартий уваги і т. ін. Сказано: кожна душа не з лопуцька, того ж хоче, що й людська (Марко Вовчок); — Ну та ми теж не з лопуцька (Ю. Мушкетик); Тільки дядьки теж не з лопуцька, дядьки теж навчилися дечому.. Навчилися, не забули (А. Дімаров).

Але я чув з вуст живих людей "Губа не з лопуцькА". Та й слово "ЛюдськА" задає наголос на останній склад.
Чи я помиляюся?
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Повідомлення Танка »

Погрібний пише, що слід наголошувати так: лопуцьок, лопуцька.

А от слово людський подає з двома варіантами наголошування: людський



Selyd
Тлумач талановитий
Повідомлень: 652
З нами з: Вів травня 18, 2010 8:35 am

Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Повідомлення Selyd »

У нас говорили виключно "... не з лопуцькА".
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Повідомлення Валентин »

Танка писав:
Сер січня 23, 2013 11:22 am

Погрібний пише, що слід наголошувати так: лопуцьок, лопуцька.

А от слово людський подає з двома варіантами наголошування: людський

ЛЮдський і людськИй відрізняються значеннями, слово багатозначне:
http://sum.in.ua/s/ljudsjkyj
http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&a...21&t=155800
ЛЮДСЬКИЙ

лю́дськи́й 1
прикметник
від: 'люди', 'людина'

лю́дський 2
прикметник
властивий справжній людині; достойний; людяний



А от слово людський подає з двома варіантами наголошування: людський

Ніхто ж не скаже "Кров лЮдська - не водиця"
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Душа не з лопУцька чи не з лопуцькА

Повідомлення Дмитро »

Наголос л[color=#FF0000]ю[/color]дський — основний. Він уживаний в усіх значеннях. А от людськ[color=#FF0000]и[/color]й не можна вживати в значенні "властивий справжній людині; людяний". Душа, постать, кров чи істота можуть бути і л[color=#FF0000]ю[/color]дською, і людськ[color=#FF0000]о[/color]ю. Вислови вийдуть тотожні.
Кров л[color=#FF0000]ю[/color]дська не водиця справді ніхто не скаже, бо порушить ритміку вислову. А от л[color=#FF0000]ю[/color]дська кров — то не водиця, проливати не годиться — річ звичайна. Ось іще приклад з літератури:
[quote]Т[color=#FF0000]о[/color] не л[color=#FF0000]ю[/color]дська кр[color=#FF0000]о[/color]в гар[color=#FF0000]я[/color]ча,
Т[color=#FF0000]о[/color] звич[color=#FF0000]а[/color]йна кр[color=#FF0000]о[/color]в звір[color=#FF0000]я[/color]ча,
М[color=#FF0000]и[/color] на вл[color=#FF0000]о[/color]ви т[color=#FF0000]у[/color]т ход[color=#FF0000]и[/color]ли, —
На вес[color=#FF0000]і[/color]лля в[color=#FF0000]е[/color]пра вб[color=#FF0000]и[/color]ли!
(Леонід Первомайський).[/quote]
Відповісти