МакАренко чи МакарЕнко?

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення Валентин »

Сьогодні написав на ФБ Роману Коляді перед його передачею по радіо про наголос у прізвищі Макаренка. Мені здається, що має бути МакарЕнко. Роман спитав гостю передачі з якогось закладу імені Грінченка, чому ми кажемо ГрінчЕнко, але МакАренко. Відповідь була: "Він не надавав значення своєму походженню, не називав себе ні українцем, ні росіянином". Ото, мовляв, тому й МакАренко. Але як правильно? Здається, це прізвище може мати варіанти наголосів, як і деякі інші. Але ж мало б бути якесь правило, обов'язкове для усіх.
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення Дмитро »

Це питання мовознавці обговорювали не раз, але згоди так і не дійшли. Колись тут пан Savo наводив думку мовознавця Івана Варченка. А тут можна ознайомитися з думкою Василя Сімовича.
і_тут_і_там
Новоприбулий
Повідомлень: 7
З нами з: Сер лютого 13, 2013 10:39 am

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення і_тут_і_там »

Нам викладачка з Історії української мови(пані Уляна Добосевич, яка користується авторитетом) завжди наголошувала, що ШевчЕнко, ТимчЕнко, ГрінчЕнко. А згодом у мене виникло питання: тоді і ЛисЕнко?
Валентин
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1511
З нами з: Нед жовтня 28, 2007 8:16 pm

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення Валентин »

А згодом у мене виникло питання: тоді і ЛисЕнко?

Правнильно. Так само і ЛисЕнко. Так вимовляли це прізвище у селах на Переяславщині, звідки походила моя теща Ганна Лисенко.
і_тут_і_там
Новоприбулий
Повідомлень: 7
З нами з: Сер лютого 13, 2013 10:39 am

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення і_тут_і_там »

Ось що знайшла у митроолита Іларіона(І. Огієнка), "Український літературний наголос", с. 65
...наші східньоукраїнські прізвища на -енко, що звичайно мають наголос на передостанньому складі: ОгіЄнко, тимчЕнко, ШевчЕнко, ЯрошЕнко.
...на наголос слів на -енко сильно впливає наголос того слова чи ймення, від якого вони творяться, чому часом буває наголос і на складі третьому(то й четвертому) від кінця: МакАр - МакАренко, ЛИсий-ЛИсенко, НаУм-НаУменко...
Дві системі наголосу на -енко впливають одна на одну, через що повстають подвійні форми: ПилИпенко і ПилипЕнко, ЛИсенко і ЛисЕнко...
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

МакАренко чи МакарЕнко?

Повідомлення Дмитро »

Ось іще думка відомого мовознавця Святослава Караванського.
Відповісти