Однина чи множина?

Тут запитуйте про правильне написання, вимову слів, словотворення тощо в українській мові.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
ЮляА
Студент досвідчений
Повідомлень: 54
З нами з: Чет вересня 01, 2011 5:46 am

Однина чи множина?

Повідомлення ЮляА »

Знов звертаюся по допомогу.

Є речення "Обслуговування здійснювалося в режимах читального залу, абонемента, міжбібліотечного абонемента та вибіркового розповсюдження інформації".

Цікавить форма додатка "режимах". Чи не помилково він у цьому випадку вжитий у множині? Адже правильно "форма однини й множини" (а не "форми"), "рід іменників і прикметників" ( а не "роди"). Якщо є можливість поділитися посиланням на певне правило, буду дуже вдячна.

lelka
Коректор пильний
Повідомлень: 291
З нами з: Чет травня 06, 2010 3:03 pm

Однина чи множина?

Повідомлення lelka »

ЮляА писав:
Сер жовтня 16, 2013 9:57 am

Знов звертаюся по допомогу.

Є речення "Обслуговування здійснювалося в режимах читального залу, абонемента, міжбібліотечного абонемента та вибіркового розповсюдження інформації".

Цікавить форма додатка "режимах". Чи не помилково він у цьому випадку вжитий у множині? Адже правильно "форма однини й множини" (а не "форми"), "рід іменників і прикметників" ( а не "роди"). Якщо є можливість поділитися посиланням на певне правило, буду дуже вдячна.


Оскільки йдеться про різні режими, то словоформа тут цілком на місці. А от щодо я б посперечалася. /wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" />
ЮляА
Студент досвідчений
Повідомлень: 54
З нами з: Чет вересня 01, 2011 5:46 am

Однина чи множина?

Повідомлення ЮляА »

"Розповсюдження" на "поширення" заміню - спасибі. А от щодо правила, пані Lelka, - чи є воно?


Перепрошую. Повернуся до "розповсюдження" - хіба воно тут не на місці? Адже маються на увазі відомості в будь-якій формі та вигляді, на будь-яких носіях (у тому числі листування, книги, помітки, ілюстрації (карти, діаграми, малюнки, схеми тощо), фотографії, голограми, кіно-, відеофільми, мікрофільми, звукові записи, бази даних комп'ютерних систем або повне чи часткове відтворення їх елементів). Їх розповсюджуємо - роздаємо іншим для ознайомлення. Чи не так?
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Однина чи множина?

Повідомлення Дмитро »

Десь уже на форумі обговорювали це питання (маю на увазі число іменника, при якому стоїть кілька означень). На жаль, не можу знайти. Але певного висновку так і не дійшли. Висловлю свою скромну думку. Гадаю, іменник у таких випадках може стояти як в однині, так і в множині. Це залежить ще й від того, чи вживається означуваний іменник у множині. Але й це не головне. Наприклад, ми найчастіше скажемо з червоного й синього шовку (скла і т. д.), дарма що від наведених іменників можна утворити і множину. Гадаю, форма з червоного й синього шовків підкреслить не лише різницю кольорів, а й різну природу матеріалів. З неї випливатиме, що червоний шовк це щось зовсім інакше, ніж синій шовк. Однина, як на мене, увиразнює зв'язок між різновидами поняття, окресленого означуваним іменником. Тим-то, як Ви правильно завважили, і рід іменників та прикметників, і прикметники чоловічого, жіночого й середнього роду. Тобто ми відчуваємо, що рід — це чітко окреслене поняття. Найчастіше такі словосполуки трапляються в науковій мові. Але вони можливі і в інших стилях. Наприклад, з речення Я бачив білого й чорного птаха слухач (принаймні мені так здається) зрозуміє, що птахи були однакові чи дуже подібні один до одного (а може, однаково зворушили чимось мовця) й різнилися тільки забарвленням. А, почувши речення Я бачив білого й чорного птахів, такого висновку дійти годі. Десь так. Даруйте, якщо вийшло дуже туманно. Думав і писав майже одночасно.
Відповісти