Пошук слів - пропозиція

Шукаємо огріхи в роботі лексикографічної системи, конструктивно критикуємо, радимо...

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад, lejastu

Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Savo »

Nikolay G писав:
Вів березня 30, 2010 9:14 am

перенаправляючи на ГУМОВИК, якого не існує, і не знаходить ҐУМА. Який варіант відповідає Чинному правопису, яким чином користувач може визначитись? Тому і вважаю, що "Ґ" у Словнику потребує якісного доопрацювання.

У словнику, справді, багато що потрібно доопрацьовувати. Зокрема так і не вирішена проблема з величезним масивом слів, не доступних широкому загалу, але наявних у кеші. Ваш закид якраз частково з цим і пов’язаний. Ось гумовик. Ґума в словнику теж уже є, дякую за помічену неузгодженість.

Але з літерами Г і Ґ проблеми я б не робив. Вона існуватиме для тих, хто до ладу не знає української орфографії. Утім, як я встиг помітити, не знає її передусім той, для кого вона неважлива, хто на неї, даруйте, чхати хотів.
Nikolay G писав:
Вів березня 30, 2010 9:14 am
У випадку, коли можливі різні варіанти правопису, доречно давати уточнення, який із варіантів відповідає Чинному правопису, а не вводити користувача в оману.

Словник.нет не є ресурсом, що регламентує правопис, для цього є орфографічний словник. Цей словник – тлумачний, до того ж науково-популярний. Тому тут можуть подаватися й ненормативні з погляду вимог сучасної літературної мови елементи, оскільки в словнику трапляється і діалектна лексика, й жаргонна тощо, написання якої нерідко суперечить орфографічним канонам.

Щодо уніфікації запитів на г і ґ, то як тоді бути, приміром зі словами на кшталт грати і ґрати, гніт і ґніт? Що має видати на такий запит словник? В одній статті абсолютно різні слова, навіть не омоніми? Ґ – повноцінна літера української абетки, і носій мови повинен знати, коли й де її слід уживати відповідно до чинного правопису. Дискримінувати десятиліттями упосліджувану букву надалі, йдучи на поступки елементарному невігластву, не бачу жодного сенсу. За цією логікою, щоб усякий користувач міг знайти шукане слово, не знаючи при цім, як воно пишеться, слід передбачити можливість віднайдення, скажімо, слова РЕЧИТАТИВ і за запитом РЕЧЕТАТИВ – така помилка типова для багатьох. Те саме стосується й апострофа.
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Andriy »

Sova писав:
Вів березня 30, 2010 12:52 pm

Щодо уніфікації запитів на г і ґ, то як тоді бути, приміром зі словами на кшталт грати і ґрати, гніт і ґніт? Що має видати на такий запит словник?

варіанти можливі:
а) можна на пошук видати варіант вибору, наприклад при наборі «ґніт» можна дати „що ви хочете «гніт» чи «ґніт»?“

б) якщо є точний збіг давати статтю, якщо точного збігу немає спробувати уніфікувати г/ґ і спробувати ще раз
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Savo »

Andriy писав:
Вів березня 30, 2010 5:17 pm

варіанти можливі:
а) можна на пошук видати варіант вибору, наприклад при наборі «ґніт» можна дати „що ви хочете «гніт» чи «ґніт»?“

б) якщо є точний збіг давати статтю, якщо точного збігу немає спробувати уніфікувати г/ґ і спробувати ще раз

У принципі, я й не сумнівався в технічній можливості знайти варіанти: знаю-бо, що на сайті Російсько-українських словників Ви й утілили ідею нерозрізнення в запитах г і ґ. У цьому, безумовно, є своя логіка. Зокрема пов’язана вона й з тим, що там маємо справу з цілою лексикографічною системою, яка включає словники різних років видання, різних правописів, та ще й двома мовами.

Утім щодо такої уніфікації у словнику сучасної мови й далі зостаюся при своїй думці. На єдиноправильність вона, звісно, не претендує.
Andriy
Редактор вмілий
Повідомлень: 485
З нами з: П'ят листопада 10, 2006 2:38 pm

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Andriy »

Sova писав:
Вів березня 30, 2010 6:56 pm

У принципі, я й не сумнівався в технічній можливості знайти варіанти: знаю-бо, що на сайті Російсько-українських словників Ви й утілили ідею нерозрізнення в запитах г і ґ. У цьому, безумовно, є своя логіка. Зокрема пов’язана вона й з тим, що там маємо справу з цілою лексикографічною системою, яка включає словники різних років видання, різних правописів, та ще й двома мовами.

Утім щодо такої уніфікації у словнику сучасної мови й далі зостаюся при своїй думці. На єдиноправильність вона, звісно, не претендує.

так потреба в поєднанні на r2u.org.ua набагато вища, але не думаю, що при пошуку в сучасних словниках допомагати користувачу не потрібно, бо якщо користувач не знає точного написання, йому можливо прийдеться йти в каталог і шукати там вручну, але навіть якщо він знає і помилився набагато простіше натиснути запропоноване гіперпосилання ніж виправляти текст, але інколи користувач не побачить, що набрав помилку і подумає що або слова нема, або словник немає відповідної статті

і це не стосується лише г/ґ — можливості тут нескінченні

напр. на r2u.org.ua якщо запитане рос. слово не знайдено і воно відсутнє в рос. правописному словнику, пропонуються варіанти, напр. келбаса

і повірте цю можливість додано не через надлишок вільного часу, а після аналізу журналу запитів на r2u.org.ua, не думаю, що якщо проаналізувати журнал запитів slovnyk.net на запити з помилками, то буде інша картина

P.S. до речі спробуйте інші відомі ресурси, напр. введіть bastonn у en.wikipedia.org, або baredom у Вебстері m-w.com, вони всі намагаються допомогти користувачу, підхід «якщо користувач не знає, як слово пишеться, то йому й означення не треба не зовсім» дещо засуворий
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Savo »

Andriy писав:
Вів березня 30, 2010 7:27 pm

напр. на r2u.org.ua якщо запитане рос. слово не знайдено і воно відсутнє в рос. правописному словнику, пропонуються варіанти, напр. келбаса

Тут я з вами цілковито згоден: система, не знаходячи результату на помилковий запит, "аналізує" можливі варіанти й пропонує вірогідний правильний. Така, приміром, і практика ґуґла. Тоді користувач і може знайти те, що шукає, і, що набагато важливіше, як на мене, – БАЧИТЬ(!) свою помилку. Можливо, наступного разу він її вже не припуститься. Тим часом просте нерозрізнення г і ґ цей "навчальний" бік, вважаю, однозначно послаблює: користувач, цілком імовірно, і не збагне, що помилився. Особливо той, хто й досі не чув про реабілітовану букву. А такі, знаю з практики, ще є.
Думки, що допомагати користувачу не потрібно (хоч мої слова у дописі вище даються й до такого потрактування), я аж ніяк не обстоюю (власне, начебто саме поміччю й переймаємося на форумі). Інша річ – як допомагати...
Nikolay G
Учень старанний
Повідомлень: 29
З нами з: Чет вересня 24, 2009 6:36 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Nikolay G »

Допомогати користувачу потрібно, крапка!!! Уніфікація пошуку по апострофу та Г і Ґ - як без неї?! Аналогічні ресурси давно це прийняли.
Уточнення правопису при перепосиланні - обов’язкове! Пропоную у Словнику "теж ж саме, що..." змінити на "дивись" з коментарієм типу "застаріле". Це дасть можливість однозначного тлумачення відповідно до Чинного правопису.
Тему Г-Ґ раджу винести окремо на обговорення та шліфування, бо складно повертатись до дого, чого не було в житті!
Неоднозначність Г-Ґ продовжує жити. Я вже писав, що ДИТЯЧІ абетки сьогодні не відповідають Чинному правопису. Приклад: на сторінці "Ґ" - гвинт, гелікоптер, ґудзик, ґанок, гербера та ґанок. Цікаво, як молоді батьки та дітки зможуть з такими абетками вивчати сучасну українську мову?
Відміна державного іспиту з української мови у вищій школі теж цьому "допоможе".
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Savo »

Nikolay G писав:
Сер березня 31, 2010 8:31 am

Уніфікація пошуку по апострофу та Г і Ґ - як без неї?!

Поговорив з паном Головним адміністратором. Уніфікацію ґ/г при пошуку пообіцяв незабаром зробити, з апострофом – складніше. Утім шукатиме вирішення й цієї проблеми. У перспективі ж може йтися й про "підказки" системи не надто грамотному користувачеві.
Nikolay G
Учень старанний
Повідомлень: 29
З нами з: Чет вересня 24, 2009 6:36 am

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Nikolay G »

Хотів би доповнити свої пропозиції та обґрунтування щодо апострофа. Словник повинен сприймати будь-який апостроф - з української, російської чи англійської розкладки клавіатури, а то, чомусь, "бачить" лише той, з яким слово внесено. Наприклад, слово "зв'язок" знаходиться у Словнику з апострофом ALT39, а з щирим українським ALT0146 - ніяк, з англомовної - теж, уже не кажучи про подвійний апостроф - " (лапки), яким теж користуються. От і виникає бажання бачити всі слова на запит. написані з будь-яким апострострофом чи без нього.

Доречі, до слова "розкладка" у Словник можна було б додати четверте тлумачення, що стосується клавіатури.
Аватар користувача
Oleh Dmytriiev
Головний адміністратор
Повідомлень: 238
З нами з: Пон травня 04, 2020 10:53 pm

Пошук слів - пропозиція

Повідомлення Oleh Dmytriiev »

Доброго дня. Питання з Г - Ґ вирішено. Тепер словник шукає всі слова, незалежно від того, яку саме літеру ви набрали. гвинт. З приводу апострофа - найближчим часом зробимо його нечутливим до того, як саме ви його набираєте. Але можливість пошуку, якщо апострофа зовсім немає - поки робити не буду.
Дуже дякую за пропозиції - вони справді дуже важливі та слушні/smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Відповісти