Загадки

Розділ для ігор, загадок, ребусів, шарад, анекдотів тощо на мовні теми.

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
стожари

Загадки

Повідомлення стожари »

Який іменник чоловічого роду в давальному відмінку однини нічим не відрізняється від іменника жіночого роду (теж у давальному відмінку)? Іменники належать до різних відмін.
********
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 916
З нами з: Чет червня 11, 2009 3:36 pm

Загадки

Повідомлення ******** »

стожари писав:
Чет жовтня 29, 2009 4:09 pm

Який іменник чоловічого роду в давальному відмінку однини нічим не відрізняється від іменника жіночого роду (теж у давальному відмінку)? Іменники належать до різних відмін.

Це, мабуть, фемінізовані іменники чоловічого роду, що мають граматичні ознаки жіночого: ЛЕЛЕКА або СОБАКА. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
стожари

Загадки

Повідомлення стожари »

Ці слова (собака, лелека), якщо я не помиляюся, є спільного роду.Наприклад, такі як сиротина, каліка, скнара, недотепа...
Бо позначають осіб обох статей і мають усі форми однакові- в усіх відмінках однини і множини. А те, про що я питаю, - тільки в давальному відмінку однини.
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Загадки

Повідомлення Дмитро »

Гадаю, таких іменників чимало. Наприклад, кір і корова (), піл і полова (), король і королева () тощо.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Загадки

Повідомлення Savo »

Дмитро писав:
Чет жовтня 29, 2009 4:09 pm

Гадаю, таких іменників чимало. Наприклад, кір і корова (), піл і полова (), король і королева () тощо.

Cупер, пане Дмитре! У третьому випадку – влучення в яблучко!!! (зізнаюся, я знав правильну відповідь на це питання /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />)
Проте у перших двох прикладах усе-таки спостерігається відмінність форм у наголосі, тобто це тільки омографи, у третьому ж – цілковитий збіг у давальному відмінку і звучання, й написання – так звані омоформи. І, більш ніж переконаний, слушно кажете – перелік не вичерпується тільки назвами коронованих осіб. Шукати тільки треба... З омографів іще, до речі, голова́ і гол ().
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Загадки

Повідомлення Savo »

Між іншим, у пошуках відповіді на цю зринула в гадці ще одна загадка: які іменники жіночого роду, але різних відмін, у давальному відмінку звучать і пишуться однаковісінько? /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Загадки

Повідомлення Танка »

шаль - шаля
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Загадки

Повідомлення Savo »

Танка писав:
П'ят жовтня 30, 2009 4:09 pm

шаль - шаля

Теж підходить, хоч я мав на думці інші слова. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> У називному відмінку у них спільна тільки одна літера. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Правда, теж омографи.
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

Загадки

Повідомлення Дмитро »

Savo писав:
П'ят жовтня 30, 2009 4:09 pm

Теж підходить, хоч я мав на думці інші слова. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> У називному відмінку у них спільна тільки одна літера. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Правда, теж омографи.

Тепер варіантів поменшало. Може, вісь та оса ()?
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

Загадки

Повідомлення Танка »

Savo писав:
П'ят жовтня 30, 2009 4:09 pm

Теж підходить, хоч я мав на думці інші слова. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> У називному відмінку у них спільна тільки одна літера. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Правда, теж омографи.


На додаток до шаль-шаля ще такі пари (хоча після уточнення завдання ці варіанти не підходять):

ГАТА, -и, ж. Вірменський здобний пшеничний корж.
ГАТЬ, -і, ж. Те саме, що гатка.

РАНЬ, -і, ж., розм. Дуже ранній, ранковий час.
РАНА

ГАЛЯ, -і, ж., зах. Полонина.
ГАЛЬ, -і, ж., збірн. Галки.

РОЛЯ, -і, ж., діал. Рілля.
РОЛЬ

До речі, Словник не дає тлумачення слова омограф, хоча це слово про слово...
Відповісти