Чиновать - ?

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Плескачик
Новоприбулий
Повідомлень: 7
З нами з: Чет жовтня 23, 2008 8:48 pm

Чиновать - ?

Повідомлення Плескачик »

Серед технік українського ткацтва зустрічається т.з. "чиновать" та, відповідно, похідні від цього слова - "чиноватий (-а, -е)". На жаль, у даному словнику такого слова не зафіксовано. Чи знайдеться словник, де подано визначення цього терміну, а також його сполучуваність: тобто чи може, припустимо, моток бути "чиноватим?"
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

Чиновать - ?

Повідомлення Лаврін »

Традиційним візерунковим ткацтвом в українців було ткацтво на чотирьох підніжках, що давало тканину діагонального плетіння ("чиновать") і деякі дрібновізерункові тканини. Технікою "у вічко" виконували ажурні ткацькі вироби. При тканні "під закладку для утка бралися різноколірні нитки, і човник пропускався через певну частину основи, утворюючи на тканині вузенькі просвіти. Побутувала техніка "перебору однобічного", коли нитки основи перекривалися ниткою утка через кожну четверту. А при техніці "кругляння" створювався волокнистий характер візерунка. Для виготовлення килимів ("коців") користувалися як горизонтальними, так і вертикальними останками.
http://izbornyk.narod.ru/istkult2/ikult204.htm

У верхів'ях Дніпра знайдені фрагменти кривицьких вовняних тканин. Складною технікою узорного ткання чітко окреслені ряди ромбів з хрестами у центральній площині. Подібні ромбові узори є і в тканинах, знайдених на землях в'ятичів та в Крилосі біля Галича. У письмових джерелах ХІІІ ст. є згадки про такі техніки виготовлення тканин, як "брань", "чиновать", "бранина". Вже в процесі ткання майстри створювали різні мотиви: ромби, круги, "ялинки", розташовуючи їх у рядовому або круговому плані.
http://gioconda.livejournal.com/83274.html

Саржева техніка узорного ткання (чиновать) виконується за допомогою 3-24 підніжок. Залежно від послідовності перебирання підніжок і відповідного піднімання решіток для утворення зіву, щоб пропускати нитки піткання, утворюються дрібнорапортні узори. Це ламані, зигзагоподібні стрічки.
http://referatu.com.ua/view.php?folder=1206046075&page=3
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

Чиновать - ?

Повідомлення Savo »

Фіксує це слово й однокореневі відповідники Словник Грінченка – Т.4, с. 463.
Твірне слово ЧИНИ.
Відповісти