Усілякі помаранчі та інші цитрусові

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

mousa
Студент досвідчений
Повідомлень: 87
З нами з: Вів листопада 28, 2006 4:30 pm

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення mousa »

Привіт!
Усе почалося з цитрини... Мене запитали, як правильно і в чому відмінність. Що я знайшла у вашому словничкові:

ЦИТРИНА, -и, ж. Те саме, що лимон.

Чудово. А у якому саме значенні. Адже:

ЛИМОН, -а, ч. 1. Південне вічнозелене цитрусове дерево, яке дає їстівні плоди. 2. Плід цього дерева овальної форми, з товстою жовтою пахучою шкіркою, кислий на смак. 3. жарг. Один мільйон грошей.

Чи дерево теж називається цитринове? Чи як?
До речі, на цитриновий є таке визначення:

ЦИТРИНОВИЙ, -а, -е. 1. Прикм. до цитрина. // Який складається з цитрин. // Вигот. з соку цитрин. ** Цитринова кислота – те саме, що Лимонна кислота (див. лимонний). 2. Кольору шкірки стиглих плодів цитрини; світло-жовтий.

Ще незрозуміліше з помаранчею:

ПОМАРАНЧА, -і, ж. 1. Субтропічне вічнозелене цитрусове дерево родини рутових. 2. Запашний оранжево-червоний кулясто-приплюснутий плід цього дерева, який має товсту гірку шкірку і гіркувато-кислий м'якуш. 3. розм. Те саме, що апельсин.

А за описом (якщо не брати до уваги пункт 3 - це грейпфрут грейпфрутом). А от стосовно цього фрукту маємо:

ГРЕЙПФРУТ, -а, ч. 1. Південне вічнозелене плодове цитрусове дерево. 2. Запашний соковитий плід цього дерева, кисло-солодкий на смак.

Соковитий та запашний - погоджуюся. А от щодо смаку... /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення Pere »

Цитрину зазвичай вживають як назву плода (його часточки), як от «пити чай з цитринкою». Можливо і дерево так можна назвати, та не бачив, треба пошукати. А сказати «цитринове дерево», тобто «дерево, що родить цитрини», гадаю, цілком слушно.

Помаранчі, все-таки, апельсини, а що авторам словника подибувалися самі дикі кислі та гірки помаранчі, то либонь доля їхня така /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />. З іншого боку, з грейпфрутами їм щастило, вони-бо раз-у-раз ласували найсмачнішими сортами /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />.
Листопад
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2080
З нами з: Сер грудня 27, 2006 2:06 pm

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення Листопад »

Тієї ж думки. Траплялися мені ті цитринові дерева в літературі неодноразово. Ось, наприклад, в укр. перекладі Вальтера Скотта "Карло Сміливий": "Прованс? — жваво підхопив герцог, — ох, я марю ним! Коли чую пахощі помаранчів, не можу забути запахущі ліси та гаї, цитринові та гранатові дерева."

Що ж до смаків, то, як відомо, на колір і смак товариш не всяк:-). Що одному кислятина, іншому - смакота :-).
zav

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення zav »

Листопад писав:
Чет грудня 28, 2006 4:09 pm
Що ж до смаків, то, як відомо, на колір і смак товариш не всяк:-). Що одному кислятина, іншому - смакота :-).
Дещо заперечу: кислятина - то може комусь і смакота, але від цього вона солодшою не стає аж ніяк.
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення Pere »

zav писав:
Чет грудня 28, 2006 4:09 pm

Дещо заперечу: кислятина - то може комусь і смакота, але від цього вона солодшою не стає аж ніяк.


Насправді, відчуття кислого — суб'єктивне. Нестерпно кисле одному смакуватиме приємно кислуватим іншому.
zav

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення zav »

Pere писав:
Чет грудня 28, 2006 4:09 pm
Насправді, відчуття кислого — суб'єктивне. Нестерпно кисле одному смакуватиме приємно кислуватим іншому.
"Цікаве питання, Мурзик Васильович, будемо полемізувати."(с) і дійдемо до того, що є занадто мало об'єктивних речей.
p.s. До речі, ще памела є.
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення Pere »

Тут нема чого полемізувати, бо звичайний факт життя: одному пересолене, другому недосолене, третьому перекислене, четвертому загаряче, п'ятому простигле. Хто, бува, куховарив на юрбу народу, той добре знає, як воно… На всіх не вгодиш.
zav

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення zav »

Тобто пан таки бажає полемізувати... ну, нехай.
Pere писав:
Чет грудня 28, 2006 4:09 pm
Тут нема чого полемізувати, бо звичайний факт життя: одному пересолене, другому недосолене, третьому перекислене, четвертому загаряче, п'ятому простигле. Хто, бува, куховарив на юрбу народу, той добре знає, як воно… На всіх не вгодиш.
По-перше, запитання було не про "смачно", а про кисло: якщо кому не кисло, то він так і скаже, а не патякатиме про власні смаки. По-друге, якщо вже корить декому об'єктивності, то давайте проводити лабораторні дослідження щодо кількості кислоти, глюкози і такого іншого... Щось таке, напевно.
p.s. До речі, що з цим робитимете?
Pere
Редактор вмілий
Повідомлень: 436
З нами з: Сер грудня 09, 2009 10:09 am

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення Pere »

Де я казав про «смачно»? Ви не згодні, що відчуття смаків людиною є суб'єктивним, і тому словникові статті про памаранчі та грейпфрути, що вдаються до смакових характеристик, зважають на відчуття, так би мовити, пересічної людини, і цілком ймовірно, у світі знайдеться сила людей, на чий погляд ці статті позбавлені сенсу або ж помилкові, бо їхні смакові чуттєві органи функціонують не так як у тієї умовної «пересічної людини»? Чи що вам не подобається? Чи ви так, аби посперечатися, а про що — байдуже?
zav

Усілякі помаранчі та інші цитрусові

Повідомлення zav »

Pere писав:
П'ят грудня 29, 2006 4:09 pm
Де я казав про «смачно»?
Pere писав:
Чет грудня 28, 2006 4:09 pm
Нестерпно кисле одному смакуватиме приємно кислуватим іншому.
Я неправильно зрозумів цю вашу думку? Поясніть, будь ласка, що ви мали на увазі під "смакуватиме приємно"?..
Pere писав:
П'ят грудня 29, 2006 4:09 pm
Ви не згодні, що відчуття смаків людиною є суб'єктивним, і тому словникові статті про памаранчі та грейпфрути, що вдаються до смакових характеристик, зважають на відчуття, так би мовити, пересічної людини, і цілком ймовірно, у світі знайдеться сила людей, на чий погляд ці статті позбавлені сенсу або ж помилкові, бо їхні смакові чуттєві органи функціонують не так як у тієї умовної «пересічної людини»?
Мова не про суб'єктивне, а про об'єктивне: я не заперечую, що відчуття кислота різниться від однієї людини до іншої, але й ви не заперечуйте повне існування того відчуття. Крім того, як ви пропонуєте залагоджувати проблему "вдаються до смакових характеристик"(с)? Вона ж не лише в цитрусових є, але в значенні самого слова кисле...
Pere писав:
П'ят грудня 29, 2006 4:09 pm
Чи що вам не подобається? Чи ви так, аби посперечатися, а про що — байдуже?
Я вас попередив про суть розмови в дописі №6.
Відповісти