Сторінка 1 з 1

Пацьорка

Додано: Вів листопада 03, 2009 3:31 pm
Валентин
ПАЦЬОРКА, -и, ж. Мотузка.
Не згоден з таким трактуванням, бо на моє глшибоке переконання ПАЦЬОРКА - це намистина з ПАЦЬОРОК: намиста, коралів тощо.
Ось знайшов у нетрях, але у формі пацьорок
Касєньку зібрав великий страх і вона почала втікати і забігла в якусь хату, а то була трупарня. Вона почала молитися на ружаньці і побачила, як мертві встають і починають іти до неї, простягаючи страшні обігнилі руки. І що лише мертвий має її вхопити, то вона відірве від ружаньця один пацьорок, кине на трупа і мертвий паде і не може встати. І так вона мордувалася, поки не порозкидала більше 50 пацьорків і вже мало що їх залишилося. І думала Касєнька, що прийдеться їй там загинути, але запіяв когут і всіх тих мерців, а разом з ними і Ясєнька немов вітром позакидало кожного до його ями, буря стихла і Касєнька почала йти з того місця. Довго вона добиралася додому і по дорозі всіх людей заказувала, щоб ніхто не зазнав того, що вона зазнала...

Пацьорка

Додано: Вів листопада 03, 2009 6:56 pm
Savo
Валентин писав:
Вів листопада 03, 2009 4:09 pm

на моє глшибоке переконання ПАЦЬОРКА - це намистина з ПАЦЬОРОК: намиста, коралів тощо.
Ось знайшов у нетрях, але у формі пацьорок

Але ж те, що ви знайшли одне зі значень (на думку укладачів академічного СУМа – діалектне) цього слова, ще не означає, що інших сем воно не має.
Ось із того ж СУМа:
ПАЦЬОРКИ, -рок, мн. (одн. пацьорка, -и, ж.), 1. тільки мн. Знайшовся подарунок і для Настиної матері — царгородська парча на керсетку і бірюзові пацьорки з Афона (Тулуб, Людолови, І, 1957, 60).
2. Великі пацьорки спускалися не вуха кучерями (Мирний, III, 1954, 154); У Каленика Романовича фруктових дерев не було перед дімочком, замість цього росла плакуча верба з довгими-довгими пацьорками (Сенч., На Баї. горі, 1960, 26); ; // Торочки. Нахмурилась [Тетяна], почала швидко швидко перебирати пацьорки на хустці (Вас., II, 1959, 103); // . Одягнені вони були в якесь дрантя з чужого плеча, на головах мали повстяні капелюхи з м'якими крисами, що звисали вниз пацьорками (Кол., Терен.., 1959, 53); В тунелі шипіли недоглянуті, в пацьорках перфораторні шланги від компресорів (Ле, Міжгір'я, 1953, 189).

Проте маєте й правду: на Словнику.нет значення якесь куце, обрізане.

Пацьорка

Додано: П'ят лютого 03, 2012 4:20 pm
Selyd
Оце подивився ПАЦЬОРКИ і ходів би сказати про вживання цього слова в селах Донбасу.
Вживається тільки тоді, коли рукави, а краще край сорочки чи спідниці обтіпався, посікся.
До торочок, дармовисів, бахроми тощо не прикладається.