СТИДКА

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

СТИДКА

Повідомлення Лаврін »

Контекст.
[quote]- Як я його прохала: покинь, соколе, покинь, сизий! Не слухав: так вона до його
прикинулась, так присербилась, що й світ йому весь зав'язала. Без неї, мовляв,
мов неживий ходжу. Вже як мені і за невістку не хотілося приймати, та вже бог із
тобою, кажу, сину, оженися. Заслали старостів... А вона ж? Насміялася з його,
матінко! Не пішла! А що, сину, - кажу тоді, - не на моє вийшло? Вона усім рівно
очима світить, як тобі... Покинь, забудь стидку! Він усе не кидав. Діждавсь, що
виявився багач з чужого села, і засваталася вона з тим багачем, а його, як на
воді лишила... (Марко Вовчок – Три долі)[/quote]

[quote]- Ти знову устала? — скрикнув Загнибіда. - І не доб'єш прокляту! Лиха .година
тебе не візьме від мене! Вонюча, паскуднюча, стидка-бридка! (Панас Мирний - Повія)[/quote]


Цілком слушно, що стидка – це повія.
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

СТИДКА

Повідомлення Savo »

Лаврін писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

Контекст.
Цілком слушно, що стидка – це повія.


Чому обов’язково повія? З тлумачень СУМа (й ВТСУМа) випливає значно ширше значення:

Стидкий -а, -е. 1. Який виходить за межі загальноприйнятих норм у чому-небудь; непристойний.
2. Який заслуговує на осуд; який не має стида; безсоромний. || стидкий, -кого, ; стидка, -кої, Безсоромна людина. || Який виражає чию-небудь безсоромність.

А ось ілюстрації з СУМа: Лицарю, я дякую тобі за стидкі речі, — тепер мені тебе не трудно кинуть (Л. Укр., II, 1951, 210);
В мене думка не така, Щоб пішла я за Стецька, Стецько стидкий, Стецько бридкий! (Пісні та романси..( II, 1956, 17);
— Нехай я і стидкий, і бридкий, і усякий; а ти таки так зроби, щоб вона мене полюбила та щоб за мене заміж пішла (Кв.-Осн., [І, 1956, 191);
Широкая та вулиця, Та ще й подалася, Сидить стидка з своїм милим Та ще й обнялася! (Укр. нар. пісні, 1, 1964, 260);
Стидкі вдень її очі тепер ховалися й не бентежили хлопця (Загреб., Диво, 1968, 77).

А взагалі, не зовсім розумію, чому до СТИДКА, НАЗАУМІРУ, НЕПОЗИБКО, ЛІЧОЗІР додано припис нові слова?
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

СТИДКА

Повідомлення Лаврін »

Так, зрозуміло: потрібно скачати ЕСУМ і не задавати запитань. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

- бо їх немає на slovnyk. net, хіба не так?
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

СТИДКА

Повідомлення Savo »

Лаврін писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

Так, зрозуміло: потрібно скачати ЕСУМ і не задавати запитань. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

- бо їх немає на slovnyk. net, хіба не так?

Ага. Зрозумів /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Крім СТИДКИЙ, справді нема... Але чи й варто вводити до нього рідковживані діалектизми?
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

СТИДКА

Повідомлення Лаврін »

Savo писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

...Але чи й варто вводити до нього рідковживані діалектизми?

Питання риторичне. Це радше до адміністрації та модераторів Форуму.

Але деколи буває важко знайти нашого відповідника на якесь рос. слово: воно то є, але це, як то часто буває, загальноприйнятна (!) всіма калька з нього - гадаю, ліпше замінити на рідковживаний діалектизм, але це буде... наш діалектизм, із нашого мовного спадку. Зрештою, може, це слово і відродиться заново?..
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

СТИДКА

Повідомлення Savo »

Лаврін писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

Питання риторичне. Це радше до адміністрації та модераторів Форуму.

Але деколи буває важко знайти нашого відповідника на якесь рос. слово: воно то є, але це, як то часто буває, загальноприйнятна (!) всіма калька з нього - гадаю, ліпше замінити на рідковживаний діалектизм, але це буде... наш діалектизм, із нашого мовного спадку. Зрештою, може, це слово і відродиться заново?..


Тут абсолютно згоден. Коли виникає потреба знайти відповідника новому поняттю, класик радив спершу добре покопатися в багатющих народних скарбах, і лиш не знайшовши його там, запозичувати... Утім, як на мене, приміром, регіоналізм НЕПОЗИБКО, хоч і віє від нього неповторним місцевим колоритом, навряд чи може претендувати на широкий ужиток. Проте то лиш моя думка /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

СТИДКА

Повідомлення Лаврін »

Savo писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

Чому обов’язково повія? З тлумачень СУМа (й ВТСУМа) випливає значно ширше значення:

Своєю чергою згоден.
"Стидка" може бути евфемізмом до "повії". Тобто таким м'яким, нейтральним слівцем до слова хоч і літературного, та з вельми прямолінійним значенням. Ще по-іншому - "крутійка".
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

СТИДКА

Повідомлення Savo »

Лаврін писав:
Сер березня 28, 2007 4:09 pm

Своєю чергою згоден.
"Стидка" може бути евфемізмом до "повії". Тобто таким м'яким, нейтральним слівцем до слова хоч і літературного, та з вельми прямолінійним значенням. Ще по-іншому - "крутійка".

Цікава таки річ мова /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Наскільки пригадую, колись "повія" стала евфемізмом ще більш прямолінійним словечкам. А нині вже й вона потребує пристойнішого еквівалента /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />
mousa
Студент досвідчений
Повідомлень: 87
З нами з: Вів листопада 28, 2006 4:30 pm

СТИДКА

Повідомлення mousa »

Шановні панове, підкажіть, будь ласка, а де можна скачати отой самий ЕСУМ. І що це воно таке... /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />
Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

СТИДКА

Повідомлення Savo »

mousa писав:
П'ят березня 30, 2007 4:09 pm

Шановні панове, підкажіть, будь ласка, а де можна скачати отой самий ЕСУМ. І що це воно таке... /unsure.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":unsure:" border="0" alt="unsure.gif" />


ЕСУМ – Етимологічний словник української мови. Наразі вийшли 4 томи (до літери П включно) ). Планується ще три.

Взяти можна тут http://www.madslinger.com/bookvault/index.html

або тут http://forum.ru-board.com/topic.cgi?forum=...&start=1680 (потрібна реєстрація й ваше звернення по доступ, детальніше – в шапці).

Думаю, на вас очікує приємний сюрприз /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> : знайдете там не тільки цей словник...
Відповісти