ларьок

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Черепаха
Редактор вмілий
Повідомлень: 398
З нами з: Нед вересня 23, 2007 12:15 pm

ларьок

Повідомлення Черепаха »

Я завжди думала, що ларьок - це калька з російської.
Чи не так?
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

ларьок

Повідомлення ***** »

Черепаха писав:
Чет травня 20, 2010 11:43 am

Я завжди думала, що ларьок - це калька з російської.
Чи не так?

Попервах я також так вважала.
Однак фіксує слово ларьок:



Хоча у Кримського це рундук

Лаврін
Мовознавець геніяльний
Повідомлень: 1021
З нами з: Чет листопада 30, 2006 8:06 am

ларьок

Повідомлення Лаврін »

ЕСУМ каже, що це запозичення.
Лар (велика скриня, засік для борошна і круп; громадська казна, - Білецький-Носенко "Словник укр. мови", 1966) - ларець ("скринька") - ларьок (невелика легка будівля для торгівлі) (з рос.) - (рос.) ларь (рундук, ящик, скриня) - запозичене у давньоруську з давньошведської;- (дшв.) larr (рундук, шухляда) - (шв.) lar (ящик, скриня) - споріднене з ісл.
*****
Тлумач талановитий
Повідомлень: 646
З нами з: Сер лютого 10, 2010 11:00 am

ларьок

Повідомлення ***** »

Уживання цього слова подибуємо і в українських письменників.

Із запізненням відкрив свій ларьок книгар (Ю. Янов., І, 1958, 589)

Вона таким його (Житомир) собі уявляла. Біленькі будиночки в садочках на околиці. Криниці й водорозбірні колонки, дощаті ларки (Кучер, Трудна любов, 1960, 198).

На галявинах стояли машини, ларки з водою і морозивом (Грим., Подробиці.., 1956, 32).

- Застукають кого в мiстi бiля ларка з хлiбом, пруть на грузовик i - в степ! На снiг викинуть, кiлометрiв за сорок. Добре, як хто добудеться (Барка. Жовтий князь).

Пам'ятаю, зупинилась бiля ларка N 4. Взяла пляшку квасу й пожадливо випила (М. Хвильовий. Сині етюди).

На базарi теж запала тиша. Тiльки з-пiд розламаного ларка при базарних воротах чийсь тонюнiй голос (були до вiйни мороженицi з такими голосами, згадав Климко) набридливо скиглив... (Г. Тютюнник. Климко).
Відповісти