ровесник

У цьому розділі можна пропонувати до внесення в СЛОВНИК.НЕТ нові слова, вказувати на знайдені помилки, недогляди, чортики тощо

Модератори: Танка, vitaly1, Листопад

Відповісти
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

ровесник

Повідомлення Танка »

Словник:
РОВЕСНИК, -а, ч. Людина, яка має однаковий з ким-небудь вік.
ОДНОЛІТОК, -тка, ч. 1. Те саме, що ровесник.

Чи це слово (ровесник) українське?
Людина, яка має однаковий з ким-небудь віе - це:
- одноліток;
- одного віку;
- одних літ;
- однієї доби;
- рівня літам;
- однієї верстви.

[quote]
- Та якби ворухнулись добре, то звідки і той хист вигулькнув би. А то ви все за книжками та за газетами, - обізвавсь один вже літній гість дідич, що був однієї верстви на літа з хазяїном.
Іван Нечуй-Левицький „Хмари”

Не можу збагнути, яка це мара мене обмарила, як те кохання в серце моє закралось - адже ми обоє такі ще молоденькі. Ми з ним, здається, одної верстви, а мені ще й шістнадцяти немає; каже татко, що на Михайла якраз шістнадцять мине.
Сервантес "Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі", пер. Миколи Лукаша.
[/quote]

Savo
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 2824
З нами з: Чет лютого 08, 2007 11:16 am

ровесник

Повідомлення Savo »

Танка писав:
П'ят серпня 27, 2010 7:31 am

Чи це слово (ровесник) українське?

Так, українське, п. Танко. Точніше – праслов’янське, звідки перейшло в різні слов’янські мови – східно- і західнослов’янські. На Закарпатті ще кажуть повересник.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

ровесник

Повідомлення Танка »

Coва писав:
П'ят серпня 27, 2010 10:06 am

На Закарпатті ще кажуть повересник.


То, може, варто додати до Словника того повересника?
Дмитро
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1402
З нами з: Вів серпня 18, 2009 6:21 pm

ровесник

Повідомлення Дмитро »

В українській мові є ще перевесник. Це слово фіксують чи не всі лексикографічні праці, навіть ті, в яких немає ровесника, зокрема Словник Грінченка. Має воно й літературну традицію. Перевесники й перевесниці трапляються в творах Івана Нечуя-Левицького, Степана Васильченка, Бориса Антоненка-Давидовича, Любові Яновської, Юрія Смолича та інших українських письменників.
Танка
Людина-енциклопедія
Повідомлень: 1889
З нами з: Сер березня 04, 2009 6:12 pm

ровесник

Повідомлення Танка »

Ось ще цікаво про однолітків (Сл.Грінченка):

[quote]
Діб, доби́, ж. 1) Время, пора. А молодиця наша саме у цю діб.... постерегла злодія. Кіев. г. Тепер нічна діб, — не дорого збиться з шляху. Кіев. г. Вже оця діб береться, мало не північ, а його й досі нема. Кіев. г. На вся́ку діб. Во всякое время. 2) Возрастъ, лѣта. [color=#CC0000]Сей чоловік у вашу діб[/color]. Этотъ человѣкъ вашихъ лѣтъ. Лебедин. у. Коли старий чоловік, — буде мені батьком; коли середній, — буде мені братом, а коли у мою діб, — буде мені милий. Мнж. 51. См. Доба.
[/quote]
Відповісти